نفت / شناسه خبر: 138222 / تاریخ انتشار : 1402/9/15 13:58
|

کاهش ۹ درصدی سهم درآمدهای نفتی در بودجه

منظور، رئیس سازمان برنامه و بودجه ویژگی‌های بودجه سال ۱۴۰۳ و تغییر رویکردها در این بودجه را تشریح کرد.

نفتی ها /داود منظور، با اشاره به ویژگی‌های بودجه سال ۱۴۰۳ و تغییر رویکردها در این بودجه، گفت: بودجه سال ۱۴۰۳ کاملا براساس قانون برنامه پنجساله هفتم کشور تنظیم شده است و ما سعی کردمی صرفا احکامی را در لایحه بیاوریم که به اجرای قانون کمک کند.

حجم قانون بودجه ۱۴۰۳ یک سوم قانون بودجه فعلی است
وی با بیان اینکه لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ از منظر تعداد احکام، کم حجم است، ادامه داد: در حال حاضر مجلس لایحه تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۳) را در دستور کار دارد. ما پیرو این لایحه تلاش کردیم بسیاری از قوانین پر تکرار در بودجه سالانه را تبدیل به وضعیت دائمی کنیم. از این رو تعداد احکام مندرج در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ یک سوم قانون بودجه سال ۱۴۰۲ است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه مجلس با اشاره به کیفیت افزایی بودجه سال ۱۴۰۳ تاکید کرد: ما به لحاظ کیفیت افزایی به بودجه فوق سعی کردیم رویکردهای جدیدی را در همه حوزه ها به ویژه رابطه دولت با نفت دنبال کنیم.

وی با بیان اینکه در زمینه رابطه دولت با نفت تحول مهمی در لایحه برنامه هفتم توسعه رقم خورد، بیان کرد: ما تحولات در زمینه رابطه دولت با نفت را عینا در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ منعکس کردیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به قوانین اجرایی در لایحه بودجه ۱۴۰۳ بیان کرد: در حوزه هایی نظیر آموزش عالی، بهداشت و درمان، اعتبارات حوادث غیر مترقبه و سوانح یکسری احکام جدید را به بودجه اضافه کردیم. به عنوان مثال ما به دانشگاه ها اجازه دادیم بتوانند اموال خودشان را که در نقاط شهر توزیع شده، به صورت تهاتری تجمیع کرده و اینها را در پردیس اصلی مستقر کنند تا رفت و آمد دانشجویان کاهش پیدا کند.

ایجاد کارت رفاه دانشجویی برای دانشجویان
وی ادامه داد: همچین برای سهولت امور مربوط به دانشجویان در تهیه غذا، پیش بینی کردیم که یک کارت رفاه دانشجویی با تسهیلات صندوق های خدمات دانشجویی به همه دانشجویان داده شود تا بتوانند در واقع غذا و سایر نیازهای خودشان را تامین کنند.

منظور با اشاره به رویکردهای بودجه در زمینه صندوق توسعه ملی بیان کرد: با توجه به اتفاقاتی که در برنامه هفتم توسعه در زمینه صندوق توسعه ملی رخ داد به طور متناظر در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ نیز تفاوت هایی را در این بخش داریم.

تلاش برای عدم وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی/ کاهش ۹ درصدی سهم درآمدهای نفتی در بودجه

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اعداد و ارقام بودجه سالیانه بیان کرد: تلاش ما این بوده که وابستگی بودجه به نفت را کاهش دهیم به همین جهت تقریبا ۹ درصد سهم درآمدهای نفتی در بودجه کاهش پیدا کرده است و به همین نسبت سهم درآمدهای عمومی دولت افزایش داشته است.

رشد ۴۲ درصدی درآمدهای عمومی دولت در بودجه
منظور با اشاره منابع درآمدی دولت در بودجه سال ۱۴۰۳ بیان کرد: این درآمدها شامل درآمدهای مالیاتی، گمرکی، سود سهام شرکت های دولتی، بهره مالکانه معادن، بهره مالکانه دولت در ارتباطات و فروش کالا و خدمات توسط دولت هست. بنابراین ما رشد نسبتا مورد توجه ای را در درآمدها داشته و حدود ۴۲ درصد رشد در این بخش را پیش بینی کردیم.

وی افزود: به همین نسبت، میزان درآمدی که درباره واگذاری دارایی های سرمایه ای یعنی فروش اموال دولت و صادرات نفت، پیش بینی کردیم نسبت به سال گذشته حدود ۱۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

تلاش برای واقع بینانه کردن منابع درآمدی بودجه
منظور تصریح کرد: در مجموع رشد بودجه عمومی دولت بدون درآمدهای اختصاصی حدود ۱۸.۲ دهم درصد است یعنی ما یک رشد مناسبی را در بودجه پیش بینی کردیم که پیام تورمی به جامعه ندهیم. همچنین تلاش کردیم منابع درآمدی بودجه را واقع بینانه ببینیم.

وی با اشاره به ارزیابی صورت گرفته از منابع تحقق نیافته بودجه بیان کرد: مولدسازی و درآمد حاصل از واگذاری سهام شرکت های دولتی تجربیاتی هستند که نمی خواهیم آنها را تکرار کنیم چراکه نباید بودجه متکی به منابع ناپایدار شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه کاملا سعی کردیم بودجه قابل تحقق باشد، بیان کرد: ما سعی کردیم بودجه منابع پایداری داشته و از کسری و تورمی شدن آن جلوگیری شود./خانه ملت

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/138222

کلیدواژه

بودجه

نفت

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها