نفت / شناسه خبر: 84746 / تاریخ انتشار : 1401/8/30 15:44
|

از هیزم فروشی آلمانی‌ها تا سریال تکراری کمبود گاز ما!

باید گفت سالهاست که فروشگاه‌های آلمانی هیزم می‌فروشند و این موضوع مختص اوضاع کنونی آلمان نیست کمااین که در بسیاری از مغازه‌های مناطق کوهستانی ایران و حتی پایتخت از جمله لواسان هم هیزم فروخته می‌شود.

نفتی ها /چندی قبل چند تن از مسئولین و رسانه ها از  فروش هیزم در سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های آلمان گفته بودند و خاطر نشان کرده بودند که این اتفاق به علت کمبود گاز و زمستان سختی است که آلمانی‌ها بدون سوخت و گاز روسیه در پیش خواهند داشت.
نکته اما اینجاست که در حالی که رسانه‌ها این موضوع را نشانه آغاز بحران سوخت عظیم آلمان و کشورهای اروپایی دانسته بودند، باید گفت سالهاست که سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های آلمانی هیزم می‌فروشند و این موضوع مختص اوضاع کنونی آلمان نیست کمااین که در بسیاری از مغازه‌های مناطق کوهستانی ایران و حتی پایتخت از جمله لواسان هم هیزم فروخته می‌شود.

از سویی دیگر این موضوع اما در حالی مطرح شده است که محمد جولایی مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران در همین تاریخ گفته بود در صورت عدم کاهش مصرف گاز خانگی و تجاری احتمال قطع گاز صنایع و اعمال محدودیت بیشتر برای نیروگاه‌های کشور وجود دارد؛ و سوالی که در این میان مطرح می‌شود این است که، امروز که به گفته مقامات مسئول حوزه انرژی، خود کشور در شرایط کمبود گاز قرار دارد سوال اساسی از دولت و دستگاه دیپلماسی این است که ایده «زمستان سخت اروپا» چه شد؟ چه کسی آن ایده را بر چه مبنایی مطرح کرد و حالا نظر آنها درباره کمبود گاز در داخل خود ایران چیست؟ 

حالا در حالی که  یک ماه تا آغاز زمستان فاصله باقی است و در همین دو ماه گذشته از پائیز هم ایران، فصل سردی را تجربه نکرده است. با این حال مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران  از احتمال قطع گاز برخی صنایع و اعمال محدویت بیشتر برای نیروگاه‌ها در صورت عدم کنترل مصرف بخش خانگی سخن گفته است. آنطور که محمدرضا جولایی گفته مساله به «کسری گاز» بر می گردد.وی گفته که «از ۱۰ روز گذشته تا کنون میزان مصرف بخش خانگی و تجاری  ۱.۵برابر افزایش یافته است» و «طبیعتا این میزان کسری باید از جای دیگری جبران شود چراکه تولید دیگری وجود ندارد لذا باید با اعمال محدودیت راهی برای تامین سوخت کشور لحاظ کرد.»

جولایی این را هم توضیح داده که همین حالا نیز گاز برخی از صنایع قطع شده است: «اکنون مقداری از این کمبود را طریق مدیریت تامین گاز صنعت سیمان جبران می‌کنیم، به‌گونه‌ای که سوخت دوم که مازوت است را به این بخش تحویل داده‌ایم تا تولید متوقف نشود، مقدار دیگر را از طریق مدیریت میزان مصرف گاز نیروگاه‌ها کنترل می‌کنیم.»

مسئله این است که شاید بهتر باشد به جای  پرداختن به زمستان سخت در سیر اقصی نقاط کشور در وهله‌ی اول از خودمان بپرسیم، چطور کشوری با داشتن دومین ذخایر بزرگ گازی جهان نه تنها به سرمایه‌گذاری پایدار در این حوزه نرسیده بلکه با کمبود داخلی هم مواجه است،خصوصا اینکه کشور ایران از نظر جغرافیایی در زمره مناطق سرد جهان نیز محسوب نمی‌شود و کمتر از بسیاری دیگر از کشورها نیازمند منابع سوختی در زمستان است.

مخاطبین عزیز پایگاه خبری–تحلیلی نفتی‌ها؛ شما می‌توانید از طریق پست الکترونیک naftiha.ir@gmail.com و دایرکت پیج اینستاگرام نفتی‌ها به آدرس @NaftihaNews برای ارائه نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادها و سایر پیام‌های خود با ما در ارتباط باشید.

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/84746

کلیدواژه

هیزم فروشی آلمانی‌ها

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها