نفت / شناسه خبر: 83982 / تاریخ انتشار : 1401/5/25 12:57
|

می‌توان به روسیه برای واردات گاز اعتماد کرد؟

مدیر عامل اسبق شرکت ملی نفت گفت: ما در زمستان برای صادرات گاز به عراق و ترکیه دچار کمبود می‌شویم، از همین روی سواپ وضعیت ما را در بحث صادرات پایدار می‌کند.

نفتی ها /علی کاردر درباره امکان اینکه ایران گاز کشورهای منطقه قفقار از جمله ارمنستان را تامین کند، اظهار داشت: البته کشوری مثل ارمنستان کوچک است و صنعتی نیست مصرف زیادی ندارد، ماکزیمم 10 میلیون متر مکعب بیشتر نیاز ندارد. ضمن اینکه سواپ ارمنستان و ترکمنستان فعال بود و مدتی هم بخش خصوصی به این کشور صادرات داشت.  

وی افزود: اکنون با توجه به مازاد گازی که روسیه دارد ما می‌توانیم آن را دریافت کرده و در دوران بحران و کمبود این گاز دریافتی از روسیه را به ترکیه و عراق صادر کنیم. 

مدیر عامل اسبق شرکت ملی نفت با تاکید بر اینکه برای هاب شدن در حوزه گاز منطقه باید سراغ صادرات گاز به اروپا برویم، گفت: باید پروژه‌های ال‌ان‌جی را اجرایی کنیم تا صادرات به اروپا را کلید بزنیم. 

وی درباره امکان توسعه ال‌ان‌جی با همکاری گازپروم، بیان داشت: گازپروم در پروژه‌های مشترک با شل و توتال در زمینه ال‌ان‌جی همکاری داشته و دانش اولیه را دارد اما تکنولوژی و لایسنس را در اختیار ندارد. 

کاردر درباره واردات گاز از روسیه خاطرنشان کرد: در حوزه تجارت صفر و صد معنا ندارد و دوره آن گذشته است، مثلا سوئیس یک قطره کاکائو ندارد ولی بزرگترین تولیدکننده شکلات جهان است، اینکه ما هم خودمان صادرات گاز داشته باشیم و هم سواپ کنیم رویه خوبی است، به این ترتیب حق ترانزیت گرفته و درآمد خواهیم داشت، ضمن اینکه شبکه بالانس می‌شود، در نقطه‌ای که کمبود پیدا می‌کنیم از گاز این کشور مصرف و در نقطه دیگر به مشتریان این کشور گاز تحویل می‌دهیم. 

وی تاکید کرد: سواپ یک روش تکنیکی است که به بالانس تولید و توزیع کمک کرده و در برخی زمان‌ها از این طریق می‌توان کمبود گاز صادراتی را جبران کرد.  

مدیر عامل اسبق شرکت ملی نفت خاطرنشان کرد: ما در زمستان برای صادرات گاز به عراق و ترکیه دچار کمبود می‌شویم، سواپ وضعیت ما را در بحث صادرات پایدار می‌کند. 

وی درباره اینکه آیا روسیه می‌تواند یک تامین‌کننده مطمئن باشد و در صورت لغو تحریم از سوی اروپا همچنان به تعهدات خود به ایران پایبند بماند، گفت: در احجامی که ما نیاز داریم این امکان وجود دارد، البته قراردادها باید بلندمدت منعقد شوند تا تضمین‌های مشخص لحاظ شده و در صورت عدم انجام تعهدات مفاد داوری و دادگاه دیده شود./ایلنا

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/83982

کلیدواژه

مدیر عامل اسبق شرکت ملی نفت

صادرات گاز

علی کاردر

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها