نفت / شناسه خبر: 42191 / تاریخ انتشار : 1400/10/7 07:39
|

رونمائی "نفتی‌ها از رانت خاموش در نفت/ اعضای مافیای فروش مجوز خوراک چه کسانی هستند؟

شاید بد نباشد اشاره کرد به بررسی سوابق سهامداری بسیاری از طرح های پتروشیمی که گویای رانت موصوف بوده و پیگیری رد پای سهامداران یک طرح در طرح های دیگر نیز از شبکه ای در مجموعه وزارت نفت خبر می‌دهد.

نفتی ها /از ۱۶ سال پیش تا کنون با کاهش حضور شرکت های صاحب تکنولوژی در صنعت پتروشیمی و بی رمق شدن اجرای طرح های پتروشیمی، پدیده فروش مجوز خوراک به یکی از بزرگترین رانت‌های صنعت پتروشیمی کشور بدل شده که شاید لازم باشد نهادهای نظارتی با ورود جدی به این موضوع و ردگیری چگونگی شکل گیری طرح ها و نحوه تغییر سهامداران آنها، نسبت به برچینی فساد خاموش ایجاد شده اقدام ورزند.
آنطور که شنیده می‌شود بر اثر بی سامانی مفرط در نحوه تخصیص انواع خوراک ارزشمند و محدود پالایشگاه های نفتی و گازی کشور، بوده اند متقاضیان فاقد اراده، فاقد توان مالی و فاقد اهلیت لازم که برای اجرای طرح های پتروشیمی تنها با استفاده از رانت‌ و بر پایه ارتباط با مجموعه‌های مستقیم تایید خوراک، اقدام به دریافت مجوز خوراک کرده و پس از چندی این مجوز خوراک را که شالوده اجرای طرح می‌باشد بدون هر گونه عملیات اجرایی و با قیمت هایی گزاف از طریق فروش کامل یا عمده سهام شرکت به غیر منتقل و بعضا بخش جزئی از سهام را برای خود حفظ می نمایند.
در این بین شاید بد نباشد اشاره کرد به بررسی سوابق سهامداری بسیاری از طرح های پتروشیمی که گویای رانت موصوف بوده و پیگیری رد پای سهامداران یک طرح در طرح های دیگر نیز به وضوح از شبکه ای در مجموعه وزارت نفت بالاخص معاونت برنامه ریزی و شرکت ملی صنایع پتروشیمی خبر می دهد که با ارائه رانت به خصوص در خوراک‌هایی نظیر گاز طبیعی، پروپان، پروپیلن و ... که کمبود آنها نسبت به نیاز کشور کاملا محسوس است، وضعیت صنعت پتروشیمی کشور را با مخاطرات فراوانی روبرو ساخته است.
درحالی که امکان تغییر سهامداران یک طرح بر مبنای مفاد مندرج در موافقت اصولی اولیه آن عملا غیرممکن می باشد؛ اما این امکان برای رانت‌خواران پر قدرت آنچنان باز است که به راحتی این قانون را دور زده و مبلغ هنگفتی را به جیب سودجویان می‌ریزد.
حال چند سوال به قوت خود باقی است که باید مسوولان وزارت نفت و بالاخص معاونین وزیر نفت در حوزه های برنامه‌ریزی  و پتروشیمی این وزارتخانه به آن پاسخ شفاف دهند:
۱-    اهلیت افراد برای دریافت مجوز خوراک چگونه ارزیابی می‌شود؟
۲-    چرا نظارتی برروی افراد دریافت کننده مجوز وجود ندارد که آیا به قانون عمل می‌کنند یا خیر؟
۳-    چرا وقتی مجوزفروشی این افراد خاص در یک طرح محرز می گردد، سازمان های تاییدکننده مجوز خوراک چشم خود را بر این واقعیت بسته و با ارائه مجوزهای جدید به همین افراد فاقد توان مالی و اهلیت لازم اسباب حمایت از دلالی و گسترش فساد در صنعت و تولید را فراهم می آورند؟
قطعا "نفتی‌ها" طی روزهای آتی با جزئیات بیشتر و انتشار نام کامل این شرکت‌ها و تغییر سهامداران آن که بسیار قابل تامل خواهد بود؛ پرده از رانتی خواهد برداشت که ریشه آن به مدیرانی خواهد رسید که امروز از آنان به عنوان افراد پاکدست یاد می‌گردد! البته امیدواریم که با استقرار تیم مدیریتی جدید در معاونت برنامه ریزی وزارت نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی ریشه این رانت ها شناسایی و به قوه الهی خشکانیده شود.

پست الکترونیکی نفتی‌ها به نشانی naftiha.ir@gmail.com برای دریافت نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادها و شکایات شما به عنوان پل ارتباطی این پایگاه خبری – تحلیلی با شما مخاطبان عزیز، در دسترس قرار دارد که شما مخاطبین عزیز نفتی ها می‌توانید از این طریق با ما در ارتباط باشید.


 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/42191

کلیدواژه

فروش مجوز خوراک

رانت خواری دو صرافی بزرگ فعال در تهران در صنعت نفت و پتروشیمی

اخبار مرتبط

نظرات شما

1 نظر
محمد / 1400/10/8 - 00:30
سلام اگر برای اصلاح یک وزار تخانه غیر از نفت نیاز به تعدادی محاکم قضایی بود.اکنون برای .وزارتخانه نفت با  گستردگی وشعبات متنوع و ابعادی وسیع نیاز به حتی دادگاههای صحرایی میباشد اگر چنین اتفاقی بیافتد ابتداعا باید منتظر فرار سردمداران رانتخوار نفتی و رد پایشان ازمرزهای آبی و خاکی هوایی در پوتینهای  دیده میشود با توجه به شرایط موجود در وزارت نفت کنترل همه بخشهای ان  از فروش خوراک شرکتهای شیمیایی و بخش   بازرگانی پتروشیمی تا قاچاق بعضی محصولات از جمله سوخت و از جهتی جایگزینی مدیران میانی وزارت توسط نفوذی‌های کم تجربه به مسائل فنی نفت در کل باید منتظر چه باشیم
rateup 0
 ratedown 0

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها