نفت / شناسه خبر: 41497 / تاریخ انتشار : 1400/7/21 11:11
|

ثبت ۱۶۵ میلیارد دلار مازاد حساب جاری تولیدکنندگان نفت خاورمیانه

بررسی موسسه فاینانس بین‌المللی (IIF) نشان می دهد صعود قیمت نفت در سال جاری به تولیدکنندگان نفت خاورمیانه کمک می کند ۱۶۵ میلیارد دلار مازاد حساب جاری در سال ۲۰۲۱ داشته باشند در حالی که...

نفتی‌ها /بررسی موسسه فاینانس بین‌المللی (IIF) نشان می دهد صعود قیمت نفت در سال جاری به تولیدکنندگان نفت خاورمیانه کمک می کند ۱۶۵ میلیارد دلار مازاد حساب جاری در سال ۲۰۲۱ داشته باشند در حالی که سال گذشته با شش میلیارد دلار کسری روبرو شده بودند.

موسسه فاینانس بین‌المللی بر مبنای قیمت ۶۶ دلار هر بشکه نفت برنت در سال میلادی آینده، همچنین برآورد کرده که کشورهای تولیدکننده و صادرکننده نفت در خاورمیانه و شمال آفریقا ۱۳۸ میلیارد دلار مازاد حساب جاری در سال ۲۰۲۲ خواهند داشت. برآورد مازاد حساب جاری امسال بر مبنای دورنمای قیمت ۷۱ دلار هر بشکه نفت برنت بوده است.

طبق گزارش موسسه فاینانس بین‌المللی، منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا طوفان اقتصادی ناشی از بحران سلامتی را متحمل شده است. انتظار می رود قیمتهای بالاتر انرژی وضعیت مالی و حساب جاری کشورهای صادرکننده نفت را بهبود ببخشد. از سوی دیگر واردکنندگان نفت همچنان با کسریهای بالا، بدهی دولتی و نرخ بیکاری روبرو هستند. اگرچه احیای اقتصادی سرعت می گیرد اما شکافی در چشم اندازهای اقتصاد کلان در منطقه نمایان شده است. واگرایی در عملکرد اقتصادی بین کشورهای صادرکننده نفت و واردکنده نفت فاصله بیشتری پیدا می کند.

داراییهای خارجی عمومی صادرکنندگان نفت در منطقه خلیج فارس شامل ذخایر ارزی خارجی و ذخایر صندوقهای سرمایه دولتی تا پایان سال ۲۰۲۲ از سه تریلیون دلار فراتر می رود.

بر اساس گزارش اویل پرایس، بهبود تقاضا برای نفت و قیمتهای نفت امسال رونق خوبی برای تولیدکنندگان نفت خاورمیانه پس از سال ۲۰۲۰ دشواری که در بحبوحه فروپاشی قیمتهای نفت و تقاضا داشتند، به همراه آورده است. به عنوان مثال درآمد نفتی عربستان سعودی که بزرگترین صادرکننده نفت جهان است، به مدد بهبود قوی قیمت نفت از ابتدای امسال، به بالاترین نرخ در سه سال اخیر صعود کرده است. طبق آمار اخیری که در بلومبرگ منتشر شد، درآمد این کشور از نفت در ژوئیه به ۱۹ میلیارد دلار رسید./ایسنا

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/41497

کلیدواژه

فاینانس

منطقه خاورمیانه

آفریقا

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها