نفت / شناسه خبر: 73075 / تاریخ انتشار : 1401/2/5 14:57
|

ماجرای ضرر ۱۹ هزار میلیاردی یک مصوبه!

با وجود آنکه مجلس تلاش کرده از طریق حذف طرح تهاتر بخشی از رانت موجود در توزیع قیر رایگان را حذف کند اما کارشناسان بر این باورند که این اقدام کافی نیست و برای حذف رانت به نظارت‌های قوی نیاز است.

نفتی ها /آمارها نشان می‌دهد، سال گذشته تحت‌ تأثیر توزیع قیر رایگان دست‌ کم ۵ هزار میلیارد تومان رانت توزیع شده است. رانتی که به نظر می رسد با وجود هشدارهای متعدد کارشناسان تمامی ندارد و امسال هم ادامه خواهد داشت.
حالا نگرانی ها نسبت به رانت ناشی از توزیع قیر حواله حالا به دفتر شورای نگهبان هم رسیده است و روز  گذشته  ناصر عاشوری دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت در نامه ای به آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان در خصوص بند (ز) تبصره یک لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ و تکلیف وزارت نفت به تحویل ۱۹۰ هزار میلیارد ریال وکیوم باتوم به دستگاه‌های اجرایی توضیحاتی ارائه نمود که  در بخش از این نامه عاشوری با اشاره به فسادزا بودن طرح قیر رایگان نوشته است: تجربه سال‌های قبل نشان داده است حواله‌های مذکور در بازار آزاد داخلی حتی در دبی زیر قیمت خرید و فروش می‌شود و عامل خراب کردن بازار قیر ایران شده است!
و حالا وضعیت به گونه ای  رقم خورده که پالایشگاه ها به جای اینکه تولیدات خود را به صورت روزانه در بورس عرضه کنند باید محصولات خود را به دولت فروخته و به جای آن نفت خام دریافت کنند و  این مصوبه مجلس ۱۹ هزار میلیارد تومان از نقدینگی پالایشگاه ها کم می کنند و این در حالی است که  زمانی خریدار و فروشنده قیر هر دو دولتی بودند. ولی الان بخشی از سهام این پالایشگاه ها متعلق به سهام عدالت بوده و بخشی از آن مربوط به صندوق های بازنشستگی و تامین اجتماعی است.
افزون بر این از آنجایی که دولت پالایشگاهی ندارد که بخواهد قیر را تامین کند، هم اکنون ۸ پالایشگاه از ۱۰ پالایشگاه به موجب قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ به بخش غیر دولتی واگذار شده‌ و خصوصی هستند. هرچند که این پالایشگاه ها سیاست های دولت را دنبال می کنند اما این پالایشگاه ها سهامدار داشته و باید در راستای منافع آنها عمل کنند. اما قوانینی که در مجلس به تصویب رسیده منافع آنها را به خطر می اندازد.
با وجود آنکه مجلس تلاش کرده از طریق حذف طرح تهاتر بخشی از رانت موجود در توزیع قیر رایگان را حذف کند اما کارشناسان بر این باورند که این اقدام کافی نیست و برای حذف رانت به نظارت‌های قوی نیاز است.

در ادامه اما عاشوری با تاکید بر اینکه مابه‌التفاوت قیمت‌ها، همیشه فسادزا بوده است، گفت: دستگاه های نظارتی باید دقت بیشتری داشته باشند. ضمن اینکه اگر می خواهیم داستان فساد و رانتی که در توزیع قیر وجود دارد، پایان پیدا کند باید اجازه دهیم که این محصول هم همانند ۴۰ محصول پالایشی دیگر در بورس و به صورت شفاف عرضه شود.

 

 

مخاطبین عزیز پایگاه خبری–تحلیلی نفتی‌ها؛ شما می‌توانید از طریق پست الکترونیک naftiha.ir@gmail.com و دایرکت پیج اینستاگرام نفتی‌ها به آدرس @NaftihaNews برای ارائه نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادها و سایر پیام‌های خود با ما در ارتباط باشید.

 

 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/73075

کلیدواژه

طرح تهاتر نفت

توزیع قیر رایگان

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها