نفت / شناسه خبر: 72975 / تاریخ انتشار : 1401/1/22 16:07
|

سوزاندن روزانه ۱۰۰ میلیون فوت مکعب گاز در سکوی ابوذر تکذیب شد

رییس منطقه خارگ فلات قاره با تکذیب خبر سوزاندن روزانه ۱۰۰ میلیون فوت‌مکعب گاز در سکوی ابوذر گفت: با استفاده از لوله جایگزین، با افزایش تولید نفت، از آلودگی محیط زیستی لوله قدیمی جلوگیری شد.

نفتی ها /به نقل از شرکت نفت فلات قاره ایران، «علیرضا متعالی» افزود: استفاده از خط لوله نفت قبلی در چند نوبت باعث بروز آلودگی زیست‌محیطی شده است. به همین دلیل ضمن آنکه مراحل اجرای خط اصلی در دست انجام است، استفاده از خط جایگزین به صورت موقت بهترین انتخاب برای قابلیت تولید حداکثری، ایمن و پایدار بوده است. این روش آلودگی‌های زیست‌محیطی ناشی از خط قبلی را به همراه نخواهد داشت.

وی با رد ادعاهای مطرح شده مبنی بر اضافه شدن گازهای سوزانده شده در مشعل، گفت: عدم استفاده از خط لوله گاز ابوذر تفاوتی در مجموعه گازهای سوزانده شده منطقه نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه بیشترین میزان گاز همراه تولید شده در سکوی ابوذر در زمان تولید حداکثری حدود ۴۵ میلیون فوت‌مکعب استاندارد در روز است، گفت: این میزان در حال حاضر تنها ۸ میلیون فوت‌مکعب در روز و پایین‌تر از ظرفیت لازم کمپرسورها برای ارسال به این جزیره است. بنابراین خبر منتشره مبنی بر سوزاندن ۱۰۰ میلیون فوت مکعب گاز در روز حتی در شرایط تولید حداکثری صحت ندارد و مبتنی بر اطلاعات نادرست است.

به گفته متعالی، طبق زمان‌بندی انجام شده، پروژه اصلی خط لوله انتقال نفت سکوی ابوذر پیش از پایان پروژه‌های اجرایی در خارگ و نیاز به گاز در خشکی، انجام خواهد شد و از این بابت نیز جای نگرانی وجود ندارد. همچنین، فراز آوری چاه‌های کم‌فشار میدان درود با گاز در زمان مورد نیاز قابل انجام است و این بخش از گاز درود در چرخه بازیافت مجدد قرار می‌گیرد.

رئیس منطقه عملیاتی خارگ گفت: لازم است اخبار و اطلاعات پس از اطمینان از صحت آن منتشر شود، زیرا آنچه تنها در مدت سه ماه توسط مجموعه کارکنان شرکت نفت فلات قاره ایران اتفاق افتاد نشانه‌ای از توانمندی مجموعه بزرگ صنعت نفت و اثرگذاری قابل توجه آنها در تأمین انرژی، اقتصاد و رعایت مسائل زیست‌محیطی بود که در راستای فرمایشات رهبر معظم انقلاب و صیانت از مخازن نفت و گاز انجام شده است.

اخیراً در فضای مجازی شایعاتی مبنی بر انتقال خط لوله گاز میدان ابوذر به منظور انتقال نفت و سوزاندن روزانه ۱۰۰ میلیون فوت مکعب مطرح شده بود./مهر

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/72975

کلیدواژه

علیرضا متعالی

رییس منطقه خارگ فلات قار

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها