نفت / شناسه خبر: 41433 / تاریخ انتشار : 1400/7/11 08:13
|

ماجرای انتقالی‌های غیرقانونی به نفت/ وقتی قانون نفت برای عده ای خاص دور می‌خورد؟

بنابر مستندات ارسالی به "نفتی‌ها"، از سال ۱۳۷۳ تا کنون تعداد قابل توجهی از ادوار و نمایندگان خاص به طورغیرقانونی در نفت استخدام و همچنان از منافع این اقدام سود می‌برند!

نفتی‌ها /دانیال قربانی/تعدادی از افراد استخدام شده در وزارت نفت و به طور شاخص ۷ نماینده مطرح دور دهم مجلس شورای اسلامی در خرداد ۱۳۹۹، با دستور شخص وزیرنفت و به صورت کاملا غیرقانونی و برخلاف مقررات اداری و استخدامی صنعت نفت استخدام شده اند که قطعا لازم است نهادهای نظارتی با ورود به موضوع مذکور، تمام حق و حقوق غیرقانونی دریافتی توسط این افراد را به خزانه دولت برگردانند!
بنابر مستندات ارسالی به "نفتی‌ها"، از سال ۱۳۷۳ تا کنون تعداد قابل توجهی از ادوار و نمایندگان خاص به طورغیرقانونی در نفت  استخدام و همچنان از منافع این اقدام سود می‌برند!
طبق مقررات اداری و استخدامی صنعت نفت ، اگر کارمندی از دیگر وزارتخانه‌ای به وزارت نفت منتقل گردد می‌بایست ۱۵ سال به طور کامل در نفت مشغول به کار باشد و درعین حال ۱۰ سال شامل بیمه در نفت گردد تا بتواند در صندوق بازنشستگی نفت جایی برای خود دست و پا کند. در وهله اول افرادی در لیست ۱۰۰ نفر مذکور به عنوان مثال از آموزش و پرورش با ۳۱ سال سابقه کار به وزارت نفت منتقل شده اند که ناچارا برای آنکه ۱۰ سال بیمه آنان در نفت پر شود ۳ سال متمادی حضور آنان در نفت با اختیار شخص وزیر تمدید گردیده که این خود بسیار جای بحث دارد.
 اما نکته اصلی و مهمتر آنکه در سال ۱۳۷۳ هیات مدیره شرکت ملی نفت مصوبه ای صادر می‌کند مبنی برآنکه هر فرد انتقالی از مجموعه دیگری به نفت می‌تواند عینا سوابق خود را منتقل نماید. به عنوان مثال فردی که ۳۰ سال در وزارت آموزش و پرورش مشغول بوده با انتقال به نفت، عین ۳۰ سال سابقه در سوابق نفتی وی درج می‌گردد! پس از آن این مصوبه ملغی و مصوبه ۱۰۶۱ جایگزین آن می‌شود. این مقررات تاکید می‌کند که هر شخصی با هر سابقه ای از هر مجموعه‌ای به نفت وارد گردد نهایتا می‌تواند ۲ گرید دریافت کند و مابقی سوابقش حساب نخواهد شد.
این درحالی است که علی رغم لغو مصوبه ۶۱۴ اما همچنان استخدام برخی از ادوار و نمایندگان که بنابر مستندات تعداد قابل توجهی می‌باشند بنابر مصوبه مذکور صورت گرفته؛ تا جاییکه در سال ۱۳۹۹ نیز باردیگر با بهره گیری از مصوبه ۶۱۴ ملغی شده ۷ نماینده مطرح مجلس چون "ع-ا"، "ا-ح"،م-ب"،"م-م-ب"،"م-ن-س"، "غ-م-ز" و "ع-ک" ازاین امکان کاملا غیرقانونی بهره برده اند و تمام سوابق آنان به طور کامل به نفت منتقل گردیده است.
این درحالی است که در صورت تحقق درست مصوبه ۱۰۶۱ در نفت دیگر کمتر شخصی سعی بر حضور در وزارت نفت خواهد داشت؛ ضمن آنکه این روند می‌تواند به افزایش انگیزه نیروی انسانی فعال در صنعت نفت نیز یاری رسان باشد. چراکه هم اکنون یک فرد نفتی با سابقه ۴۰ سال خدمت می‌تواند در گرید ۱۱ و یا ۱۲ تکیه زند در حالیکه درشرایط ایجاد شده برای ۱۰۰ فرد خاص و ویژه این اتفاق یک شبه محقق گردیده است!
به اذعان بسیاری از کارشناسان اگر مقررات اداری و استخدامی صنعت نفت به طور صحیح و درست اجرا گردد قطعا سایه سیاسیون از سر نفت کم خواهد شد و این مجموعه کاملا تخصصی بالاخره با نگاهی صرف فنی و اقتصادی می‌تواند به افزایش درآمدزایی کشور یاری رسان باشد.
دراین بین "نفتی‌ها" علی رغم وجود مستندات کامل از نحوه غیرقانونی استخدام این افراد و بالاخص ۷ نماینده مطرح استخدام شده در سال گذشته توسط زنگنه می‌توانست نام این افراد را به طور کامل و با مستندات موجود منتشر نماید اما به جهت ایجاد فرصت برای این افراد که بتوانند حق و حقوقی دریافتی تا کنون از نفت را به خزانه برگردانند نام آنان را به طور مشخص منتشر ننمود. با اینحال ضرورت بررسی این موضوع از سوی نهادهای نظارتی به شدت احساس می‌گردد؛ چراکه ضروری است نحوه انتقال افراد از مجموعه‌های دیگر به نفت مورد بررسی جدی قرار بگیرد و دراین میان  از تضییع حقوق کارکنان متخصص نفت در مقابل برخی از سیاسیون سودجو جلوگیری کرد!
ضمن آنکه علی رغم تاکید زنگنه بر بهره گیری از ژنرال‌ها به جای گروهبان‌ها اما به نظر می‌رسد طی این مدت گروهبان‌های بسیاری به نفت پیوسته‌اند که شاید لازم باشد غربالگری جدی در این خصوص با مداخله نهادهای نظارتی صورت بگیرد!

پست الکترونیکی نفتی‌ها به نشانی naftiha.ir@gmail.com برای دریافت نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادها و شکایات شما به عنوان پل ارتباطی این پایگاه خبری – تحلیلی با شما مخاطبان عزیز، در دسترس قرار دارد که شما مخاطبین عزیز نفتی ها می‌توانید از این طریق با ما در ارتباط باشید.

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/41433

کلیدواژه

انتقالی‌های غیرقانونی به نفت

وزیرنفت

اخبار مرتبط

نظرات شما

2 نظر
حسن / 1400/7/12 - 06:48
حجم خسارت های 8 سال گذشته زیاد , مدیریت بی تجربه جدید در کنارش, حاصل چه خواهد شد؟شعار های بی سرانجام.
rateup 0
 ratedown 0
علی / 1400/7/11 - 12:33
و بعد از انتقال به نفت مثل زالو خون صندوق بازنشستگی رو مکیدن و به این روز انداختن
rateup 0
 ratedown 0

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها