نفت / شناسه خبر: 83466 / تاریخ انتشار : 1401/3/24 07:19
|

هلدینگ پتروفرهنگ ورشکسته می‌شود؟ / ماجرا چیست؟

به نظر می‌رسد بنابر شرایط موجود، هلدینگ پتروفرهنگ حدود ۲ ماه است که به صورت زیان ده اداره می‌شود.

نفتی ها /آذر جزایری_به نظر می‌رسد بنابر شرایط موجود، هلدینگ پتروفرهنگ حدود ۲ ماه است که به صورت زیان ده اداره می‌شود.
هم اکنون با افزایش قیمت یوتیلیتی، خوراک اولیه و کاهش قیمت جهانی متانول، اغلب متانول سازهای کشور تولید خود را پایین‌تر از قیمت تمام شده به فروش می‌رسانند و همین امر قطعا هلدینگی که به متانول ساز معروف است را تحت الشعاع قرار می‌دهد. بنابراین می‌توان گفت هلدینگ پتروفرهنگ در آستانه ورشکستگی قرار گرفته و تنها تغییر رویه دولت نسبت به اتفاقات تحمیلی اخیر به این متانول سازها می‌تواند راهگشای شرایط موجود باشد. البته دراین بین متانول سازهای دیگر در هلدینگ‌هایی چون خلیج فارس و نفت و گاز پارسیان نیز این روزها با ضرر اداره می‌شوند.
قیمت گاز در حالی افزایش یافته که هم اکنون هر مترمکعب گاز صادراتی به ترکیه در بدبینانه ترین حالت ۲۰سنت محاسبه می‌گردد؛ اما همان گاز به صنعتگران پتروشیمی کشور ۳۶ سنت بفروش می‌رسد. ازسویی دیگر اگر از سیاست دریافت مالیات از متانول سازها هم بگذریم باید به این نکته تاکید کنیم که افزایش قیمت خوراک از سوی دیگر باعث افزایش قیمت یوتیلیتی شده و همین امر بر هزینه های متانول سازها افزوده است. اگرچه ظاهرا بخت هم با متانول سازها یار هم نبوده چراکه قیمت این محصول در بازارهای جهانی نیز طی ماه‌های گذشته افت محسوسی را شاهد بوده است.
دراین بین، این تفکر که صنعت پتروشیمی از محل گاز ارزان سودی هنگفت به جیب می‌زند نیز از سوی کارشناسان به عنوان یکی از دلایل افزایش غیرکارشناسانه خوراک و دریافت مالیات عنوان می‌گردد اما به هرشکل یک چیز کاملا مشخص است و آن اینکه اگر امروز به فکر درمان این درد نباشیم سال دیگر و یا سال بعد از آن دیگر کاری از دست هیچ کس در جهت بهبود وضعیت صنعت پتروشیمی کشور و ارزآوری بیشتر بر نخواهد آمد. هر چند که در این گزارش تن دادن به درخواست غیرمنطقی صنعتگران پتروشیمی مورد تاکید نیست بلکه منظور آن است که از امروز به فکر برگزاری جلسات کارشناسی برای ایجاد راهکاری دو سویه برای برون رفت از وضعیت فعلی و جلوگیری از ورشکستگی متانول سازها باشیم.

مخاطبین عزیز پایگاه خبری–تحلیلی نفتی‌ها؛ شما می‌توانید از طریق پست الکترونیک naftiha.ir@gmail.com و دایرکت پیج اینستاگرام نفتی‌ها به آدرس @NaftihaNews برای ارائه نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادها و سایر پیام‌های خود با ما در ارتباط باشید.

 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/83466

کلیدواژه

هلدینگ پتروفرهنگ

قیمت یوتیلیتی

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها