نفت / شناسه خبر: 73209 / تاریخ انتشار : 1401/2/25 15:49
|

صادرات ۱۷ میلیارد مترمکعب گاز در سال گذشته/ عرضه گاز در بورس انرژی

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران از صادرات بیش از ۱۷ میلیارد مترمکعب گاز در سال گذشته خبر داد و گفت: بهره‌مندی از گاز در بخش شهری به ۹۹ درصد و روستایی به ۸۹ درصد خواهد رسید.

نفتی ها /"مجید چگینی" روز یکشنبه در نشست خبری افزود: از این میزان صادرات حدود ۲۰ میلیون مترمکعب به کشور عراق صادر شده و هم اکنون نیز ۳۵ میلیون مترمکعب در حال صادرات است.

وی ادامه داد: حدود ۹ میلیارد مترمکعب گاز هم به کشور ترکیه صادرات داشته‌ایم و تعهدمان به این کشور انجام شده است.

معاون وزیر نفت در ادامه شرکت ملی گاز را شرکتی عملیاتی توصیف کرد که لحظه‌ای وقفه در ارائه خدمت ندارد.

چگینی ادامه داد: این شرکت به‌واسطه خدمات مهمی که ارائه می‌دهد، لحظه‌ای نمی‌تواند حتی برای تعمیرات متوقف شود؛ زیرا تولید کشور و نیاز سایر بخش‌ها به تداوم خدمات‌رسانی گاز وابسته است.

وی افزود: حدود ۹۰ هزار نفر در این صنعت فعال هستند تا لحظه‌ای در خدمات‌رسانی وقفه‌ای ایجاد نشود.

مدیرعامل شرکت ملی گاز گفت: تاکنون یک هزار و ۲۲۱ شهر با ۹۸.۴ درصد و ۳۵ هزار و ۵۷۵ روستا با ۸۵.۶ درصد از نعمت گاز برخوردار شده‌اند.

چگینی ادامه داد: حدود ۲۹ شهر و ۲ هزار و ۹۵۹ روستا در حال گازرسانی هستند که با بهره‌برداری از آنها میزان بهره‌مندی شهری به ۹۹ درصد و روستایی به ۸۹ درصد خواهد رسید.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه اکنون ۲۴.۵ میلیون مشترک معادل ۲۸.۵ خانوار در بخش خانگی داریم، گفت: ۹۰ هزار مشترک صنعتی، ۶۰ هزار مشترک کشاورزی و ۲ هزار و ۲۸۰ مشترک سی.ان.جی و ۲ میلیون مشترک عمومی، آموزشی و خیریه مصرف‌کننده گاز هستند.

وی ادامه داد: به این ترتیب تمام آحاد کشور از خدمات گاز استفاده می‌کنند و سالانه حدود ۲۵۰ میلیارد مترمکعب در بخش‌های فوق گاز به مصرف می‌رسد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز گفت: پارسال ۶ شهر، یک هزار و ۴۰۶ روستا، یک هزار و ۳۰۰ واحد صنعتی و ۶ هزار و ۲۰۰ واحد جز صنعتی گازرسانی شدند که ظرفیت بسیار بالایی است.

چگینی ادامه داد: کشورمان به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده گاز در رتبه سوم جهان قرار دارد که ظرفیت ارزشمندی است. سال گذشته جمع گاز تحویلی به شبکه ۲۶۹ میلیارد مترمکعب بوده که از این میزان ۱۲۱ میلیارد مترمکعب آن به بخش خانگی بوده است که با رشد ۸ درصدی نسبت به سال ۹۹ بوده است.

وی مجموع گاز تحویلی به نیروگاه‌ها را ۷۱ میلیارد مترمکعب با رشد ۳ درصدی عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: صادرات گاز در سال گذشته ۲ درصد افزایش یافته است. پیش‌بینی می‌کنیم امسال میزان گاز تحویلی به شبکه افزایش یافته و به رقم ۲۷۸ میلیارد مترمکعب برسد درحالی‌که این رقم پارسال ۲۶۹ میلیارد بود.

چگینی ادامه داد: این افزایش از فاز ۱۴ و ۱۱ صورت خواهد گرفت. امسال افزایش تولید گاز از میدان بالادستی بالغ بر ۴۵ میلیون مترمکعب خواهد بود.

وی در باره برنامه‌های اولویت دارد، تمرکز بر از رسانی به مناطق محروم و با دسترسی سخت را اولویت نخست امسال دانست.

چگینی ادامه داد: گازرسانی به مناطق محروم استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان و بخشی از جنوب کرمان از جمله این پروژه‌های اولویت‌دار است.

وی به بهره‌برداری رسیدن خط انتقال گاز زاهدان و زابل در روزهای اخیر اشاره کرد و گفت: طول این خط ۲۲۰ کیلومتر بود که تزریق گاز به آن انجام شد.

وی ادامه داد: تلاش می‌شود این پروژه‌های اولویت‌دار دراسرع‌وقت اجرایی شوند و گازرسانی به سایر مناطق محروم هم ادامه خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت ملی گاز هوشمندسازی را از دیگر برنامه‌های شرکت برشمرد و خاطرنشان ساخت: بهینه‌سازی و مقاوم‌سازی از دیگر برنامه‌هایی است که با جدیت دنبال خواهیم کرد.

چگینی گفت: بحث محوری هوشمندسازی کنتورها است که کمیته‌ای برای آن تشکیل شده و با بیش از ۱۱ شرکت در این باره مذاکره شده است.

وی افزود: مصرف بی‌رویه از عمده مشکلات کشور است که تلاش می‌شود با استفاده از کنتورهای هوشمند و سایر روش‌های معمول در جهان برای کنترل آن فکری کرد.

عرضه گاز در بورس

معاون وزیر نفت به هوشمندسازی موتورخانه‌ها اشاره کرد که دستاوردهای خوبی داشته و امسال هم ادامه خواهد یافت و گفت: در بخش خانگی و تجاری ۲۰۰ هزار مشترک برای هوشمندسازی موتورخانه‌ها ثبت‌نام کرده‌اند که تاکنون ۱۶ هزار مشترک انجام شده و ۸ هزار موتورخانه در بخش دولتی هوشمندسازی شده است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز از فراهم شدن امکان عرضه گاز در بورس خبر داد و گفت: به‌زودی و پس از فراهم شدم مقدمه‌ها نخستین پارت گاز در بورس عرضه می‌شود تا خریداران خارجی هم بتوانند خریداری کنند

چگینی از فعال‌شدن دیپلماسی انرژی خبر داد و خاطرنشان ساخت: سال گذشته و با توجه به مشرف بالای گاز در بخش خانگی که رکورددار بود کمی مشکل داشت که امسال به جد پیگیری می‌شود.

معاون وزیر نفت توجه به شعار سال را راهبرد اساسی شرکت گاز برشمرد و گفت: استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان از سال گذشته پیگیری شده و بر همین اساس مؤسسه‌های زیادی شکل گرفته است.

چگینی ادامه داد: به‌زودی سه مرکز نوآوری در شرکت ملی گاز راه‌اندازی خواهد شد./ایرنا

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/73209

کلیدواژه

مجید چگینی

عرضه گاز در بورس انرژی

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها