نفت / شناسه خبر: 41981 / تاریخ انتشار : 1400/9/10 14:25
|

بخشی از دستگاه لوله‌ مغزی سیار بومی‌سازی شد

مدیر تعمیر، تکمیل و خدمات فنی چاه‌های شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب از بومی‌سازی بخش مهمی از دستگاه لوله‌ مغزی سیار برای نخستین‌ بار در مناطق نفت‌خیز جنوب و راه‌اندازی دستگاه لوله مغزی سیار ۱۱۸ خبر داد.

نفتی ها /مدیر تعمیر، تکمیل و خدمات فنی چاه‌های شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب از بومی‌سازی بخش مهمی از دستگاه لوله‌ مغزی سیار برای نخستین‌ بار در مناطق نفت‌خیز جنوب و راه‌اندازی دستگاه لوله مغزی سیار ۱۱۸ خبر داد.

یونس عباسی لرکی گفت: دستگاه لوله مغزی سیار ۱۱۸ به‌علت بروز اشکال در سیستم زنجیر اصلی انجکتورهد و خرابی قطعه خاص یدکی Carrier، از مدار عملیات خارج شد که به‌علت مشکلات ناشی از تحریم‌های ظالمانه، امکان تأمین آن در کوتاه‌مدت میسر نبود، از این رو کارشناسان این مدیریت بومی‌سازی قطعه یادشده را از طریق شرکت‌های سازنده داخلی در دستور کار قرار دادند.

وی با بیان اینکه این تجهیز از اهمیت زیادی در دستگاه لوله‌ مغزی سیار برخوردار است، افزود: پس از مطالعات از سوی مرکز متالوژی و مشخص شدن آلیاژ خاص آن نسبت به واگذاری ساخت قطعه به شرکت‌ سازنده داخلی اقدام  و در مرحله نخست با توجه به دارا بودن نقشه‌های ساخت و آنالیز مواد، ساخت نمونه سفارش و پس از تأیید مرکز پژوهش متالوژی، سفارش ساخت ۶۰ عدد داده شد.

مدیر تعمیر، تکمیل و خدمات فنی چاه‌های شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با بیان اینکه این اقدام صرفه‌جویی قابل توجهی به‌دنبال داشته است، گفت: هزینه خرید یک دستگاه انجکتورهد بالغ بر ۸۰ میلیارد ریال است.

عباسی لرکی اظهار کرد: دستگاه لوله مغزی سیار ۱۱۸ جمعاً تاکنون ۶۱۶ فقره عملیات‌ مختلف شامل اسیدکاری، مجرابند سیمانی، احیای چاه با نیتروژن، نمودارگیری با E-Line، کشتن چاه، رفع مانع، نصب پلاگ‌های ارتجاعی قابل بازیافت، نصب و بازیافت پلاگ‌های Wire Line، مشبک‌کاری در گستره جغرافیایی مناطق نفت‌خیز جنوب را به‌نحو مطلوب انجام داده و در همین خصوص حجم اسید و نیتروژن پمپ‌شده با دستگاه مذکور بیش از ۴ میلیون و ۳۵۰ هزار گالن بوده که بیانگر جایگاه و نقش مؤثر دستگاه لوله مغزی سیار در کار مهم و خطیر نگهداشت و افزایش تولید است.

 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/41981

کلیدواژه

دستگاه لوله مغزی

مناطق نفت‌خیز

بومی‌سازی

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها