نفت / شناسه خبر: 41019 / تاریخ انتشار : 1400/5/5 14:51
|

علت اعتراض جایگاه‌داران سوخت چیست؟ / مشکل چقدر جدی است؟

وای به روزی که با ثابت ماندن یا نپرداختن کارمزد خدایی نکرده جایگاه‌داران به خاطر مشکلات مالی از نوسازی قطعات مصرفی، سرویس‌های دوره‌ای و هزینه‌های استانداردسازی خود چشم‌پوشی کنند...

نفتی‌ها /فائزه پناهی:بعد از شیوع کرونا در کشور، یکی از اصنافی که در حوزه انرژی با مشکلات عدیده‌ای مواجه شد، صنف جایگاه‌داران سوخت بود که چند وقتی است وضعیتشان به هشدار رسیده ؛ به گونه‌ای که بسیاری از جایگاه‌ها ورشکسته یا تعطیل شده‌اند؛ این مشکل تا جایی جدی شده است که رئیس صنف جایگاه‌داران کشور با هشدار چندین باره در این خصوص از دولت خواسته تا دیر نشده فکری به حال این صنف بکند.

روز گذشته نیز اسدالله قلی‌زاده رئیس هیات مدیره انجمن صنفی صاحبان اماکن فروش و عرضه فرآورده‌های نفتی کشور با اشاره به وضعیت نامناسب مالی جایگاهداران سوخت گفته است:در شرایط فعلی اکثریت جایگاه‌داران ورشکسته شده‌اند و هر روز مقروض‌تر می‌شوند، درحالی که خدمات زیادی به مردم می‌دهند، ولی با این شرایط نمی‌توانند جایگاه خود را سرپا نگه دارند از سویی دیگر هم با این که چهار ماه از سال ۱۴۰۰ می‌گذرد، جایگاهداران حق‌العمل خود را بر اساس سال ۹۹ دریافت می‌کنند و نرخ‌های جدیدی ابلاغ نشده است‌. درحالی که ما هزینه‌هایمان را به روز پرداخت می‌کنیم و اگر اینکار را انجام ندهیم، تمامی دیون دولتی و غیردولتی از مطالبه جرایم می‌کنند. سوال اینجاست که آیا مبالغ ما که ماه‌ها با تاخیر پرداخت می‌شود مهم نیست، ولی تاخیر در پرداخت‌های ما باید جریمه داشته باشد.
در واقع مشکل اصلی اینجاست که  در حالی  که جایگاه‌داران بهای فرآورده را روزانه به حساب دولت واریز می‌کنند اما رای اخذ حق‌العمل خود باید ماه‌ها منتظر باشند، این درحالی  است که حتی در برخی استان‌ها، مسئولان شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی هیچ تاخیری را در واریز وجوه برنمی‌تابند و بدون توجه به فشارهای مالی ایجاد شده به جایگاه‌ها، حتی به این دلیل جایگاه را تعطیل یا جریمه می‌کنند.

حالا این مشکل در کنار افزایش قیمت سوخت و شیوع کرونا و ازیاد جایگاه‌ها همه و همه باعث نابه‌سامانی این روزهای جایگاه‌های سوخت رسانی شده به گونه ای که روزانه با تعطیلی و یا تعدیل نیرو در این بخش مواجه هستیم در عین حال نکته تاسف بار اینجاست که  با وجود الزام جایگاه داران به تامین مواد ضدعفونی، دستکش یکبار مصرف برای سوخت گیری ایمن، تاکنون هیچ کدام از دستگاه‌های اجرایی حمایت و مساعدتی از جایگاه داران انجام نداده‌اند و در شرایط سخت اقتصادی جایگاه‌داران با هزینه خود نسبت به تهیه این اقلام اقدام کرده‌اند.

علاوه بر این در میان جایگاه‌دارانCNG هم  اوضاع بر همین منوال است  و افزایش هزینه های جایگاه های CNG درسال جاری نسبت به سال گذشته بسیار بیشتر از پیش‌بینی‌ها بوده و جایگاه‌های CNG به دلیل افزایش بی‌سابقه هزینه‌های بهره‌برداری و نگهداشت و عدم افزایش کارمزد، در آستانه تعطیلی هستند.

حالا سوال اینجاست که چرا  فقط بدهی جایگاه‌دار مهم است و فکری به حال طلبشان نمی‌شود و بی‌شک با افزایش خودروهای تحویلی شرکت‌های خودروسازی به خودی خود با تعطیلی جایگاه‌ها مشکلاتی در پیش خواهیم داشت چه برسد به روزی که  با ثابت ماندن کارمزد و یا پرداخته نشدن آنها خدایی نکرده جایگاه‌داران به خاطر مشکلات مالی از نوسازی قطعات مصرفی، سرویس‌های دوره‌ای و هزینه‌های استانداردسازی خود چشم‌پوشی کنند.

پست الکترونیکی نفتی‌ها به نشانی naftiha.ir@gmail.com برای دریافت نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادها و شکایات شما به عنوان پل ارتباطی این پایگاه خبری – تحلیلی با شما مخاطبان عزیز، در دسترس قرار دارد که شما مخاطبین عزیز نفتی ها می‌توانید از این طریق با ما در ارتباط باشید.
 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/41019

کلیدواژه

جایگاه داران سوخت

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها