نفت / شناسه خبر: 40380 / تاریخ انتشار : 1400/1/16 08:00
|

دسته گل شرکت ملی نفت در سال ۱۳۹۹ چه بود؟

بنابرآمارهای فعلی و به اذعان کارشناسان افت ظرفیت تولید در سال ۹۹ از مهمترین دستاوردهای شرکت ملی نفت ایران در سالی که گذشت تلقی می‌شود.

نفتی ها /بنابرآمارهای فعلی و به اذعان کارشناسان افت ظرفیت تولید در سال ۹۹ از مهمترین دستاوردهای شرکت ملی نفت ایران در سالی که گذشت تلقی می‌شود.
بنابر خبرهای واصله، در سال ۱۳۹۹ هیچکدام از بسته‌های قراردادی ۳۰ مخزن به نتیجه نرسید و در سال ۹۹ پیشرفتی در حدود تقریبا ۱۰ درصد در تعدادی از بسته‌های کاری که در سال ۹۷ آغاز شده بود محقق گردید یعنی ماهانه حدود ۰.۸% و این موضوع برای پروژه‌ای که قرار بود ظرف مدت ۲ سال ۳۳ مخزن را توسعه دهد عملکردی غیرقابل قبول است. اخباری که بدست نفتی‌ها رسیده بیانگر این است که برخی از بسته‌های کاری که در خرداد ۹۹ شروع بکار نموده‌اند در سال ۹۹ و بعد از گذشت حدود ۹ ماه پیشرفتی زیر ۲% دارند یعنی پیشرفتی در حدود ماهانه ۰.۲۲% که به اذعان بسیاری از متخصصان امر در بحث کنترل پروژه امری مضحک به نظر می‌رسد.
بنابراین گزارش، عمده افتخارات شرکت ملی نفت در سال گذشته در حوزه فوق مربوط به قراردادهای EPCF/EPDF بود که بعدها بدلیل عدم آورد سرمایه توسط پیمانکار به EPC/EPD تبدیل شد و شرکت ملی نفت ایران با ضامن قراردادن کلیه حساب‌های بانکی، اموال منقول و غیرمنقول خود اقدام به جذب سرمایه برای پیمانکاران این طرح نمود. نحوه انتخاب پیمانکارانی که در لیست E&P قرار دارند نیز خود حکایت مفصلی دارد، طرحی که قرار بود در سال ۹۷ و ۹۸ علاوه بر نگهداشت تولید در مخازن هدف، بیش از ۴۰۰ هزاربشکه در روز افزایش تولید نفت ایجاد نماید که البته این اهداف هرگز حتی در رویای کرباسیان هم محقق نشد.
اگرچه دراین بین شایعاتی شنیده شده که احتمالا هدف تیم مدیریتی فعلی نفت صرفاً عقد قرارداد و انتخاب پیمانکاران دلخواه است تا در دولت آینده، اقتصاد و توسعه مخازن نفت و گاز در انحصار شرکت‌های مورد نظر تیم فعلی نفت در باشگاه نفت و نیرو باشد. نکته حائز اهمیت اینکه اکثر برندگان این پروژه‌ها از اعضا باشگاه نفت و نیرو هستند.
نهایتاً عملکرد این شرکت در حوزه توسعه میادین بسیار ضعیف بوده و به بهانه این طرح‌ها روال جاری شرکت‌های توسعه‌ای و تولیدی متوقف شده تاجاییکه توسعه میادین نفتی خارج از پروژه‌های فوق بطور کلی متوقف شده است که این موضوع در سال‌های آتی سبب افت توان تولید در سایر مخازن نفتی خواهد شد که باید به جد مورد پیگیری قرار گیرد.
در یک کلام افت ظرفیت تولید در سال ۹۹ از مهمترین دستاوردهای شرکت ملی نفت ایران در سال ۹۹ بوده است.

پست الکترونیکی نفتی‌ها به نشانی naftiha.ir@gmail.com برای دریافت نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادها و شکایات شما به عنوان پل ارتباطی این پایگاه خبری – تحلیلی با شما مخاطبان عزیز، در دسترس قرار دارد که شما مخاطبین عزیز نفتی ها می‌توانید از این طریق با ما در ارتباط باشید.

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/40380

کلیدواژه

شرکت ملی نفت

دستاوردهای شرکت ملی نفت ایران

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها