نفت / شناسه خبر: 38817 / تاریخ انتشار : 1399/5/7 10:11
|

یک تصمیم غلط وزارت نفت ۵۰۰ میلیون یورو خرج برداشت؟/ماجرای بربادرفتن سرمایه ملی در ستاره خلیج فارس

یک اقدام غیرکارشناسانه وزارت نفت دولت روحانی در بخش پالایشگاه سازی منجر به ضرر ۵۰۰ میلیون یورویی به کشورالبته تا کنون شده است چراکه این رقم به طور روزشمار روند افزایشی به خود گرفته است.

نفتی ها /بررسی‌ها نشان می‌دهد که تنها یک اقدام غیرکارشناسانه وزارت نفت دولت روحانی در بخش پالایشگاه سازی منجر به ضرر ۵۰۰ میلیون یورویی به کشورالبته تا کنون شده است چراکه این رقم به طور روزشمار روند افزایشی به خود گرفته است. به نحویکه در همین چند ثانیه خواندن این مطلب نیز این رقم افزایش یافته است.
سالهای دور طرح پالایشگاهی دیگر در کنار ستاره خلیج فارس مطرح و برنامه ریزی شد. هدف از احداث پالایشگاه هرمز در آنزمان بهره گیری از هیدروژن تولیدی پالایشگاه ستاره در این پالایشگاه جهت شیرین سازی فرآورده ای دیگر بود. به اذعان کارشناسان در همان زمان برای خرید ۷۵۰ هکتار زمین این پالایشگاه و البته احداث تجهیزات مشترک میان ستاره خلیج فارس و هرمز هزینه هایی چون سیستم بخار و سیستم خنک کننده بنابر ظرفیت ۲ پالایشگاه صورت می‌گیرد که در همان زمان این رقم معادل ۱۵۰ میلیون یورو شامل ۹۰میلیون یورو و ۱۵۰میلیارد تومان تخمین زده می‌شود. البته ضرر و زیان ناشی از تصمیم غلط وزارت نفت در جهت لغو مجوز احداث پالایشگاه هرمز به همین‌جا ختم نمی‌شود چراکه باید در خوشبینانه ترین حالت سوزانده شدن ۱۹ تا ۲۴ تن هیدروژن در هر ساعت تولید پالایشگاه ستاره خلیج فارس را به زیانهای ناشی از یک تصمیم نفتی‌های روحانی افزود.
اگرچه ما دراین گزارش پایین ترین سطح سوزاندن هیدروژن را بنابر پایین ترین سطح تولید پالایشگاه ستاره خلیج فارس معادل ۱۹ تن در هر ساعت در نظر گرفته ایم و البته قیمت جهانی آن را نیز که بین ۱۲۰۰ دلار تا ۱۶۰۰ دلار متغیر بوده با پایین ترین نرخ محاسبه کرده ایم. درغیراینصورت باید گفت رقم ضرر و زیان ناشی از تصمیم وزارت نفت مبنی بر لغو مجوز پالایشگاه هرمز بیش از رقمی خواهد بود که دراین گزارش به آن پرداخته شده است.
براساس این گزارش در پی لغو مجوز پالایشگاه هرمز علاوه بر هزینه کرد ۱۵۰ میلیون یورویی برای احداث بیش از ۲۲ ماه است که در هر ساعت ۱۹ تا ۲۴ تن هیدروژن سوزانده می‌شود و منافع ملی برباد می‌رود.
اگرچه زنگنه در آنزمان از احداث پالایشگاهی دیگر البته در جاسک به جای هرمز خبرداد اما بسیاری از کارشناسان این تصمیم را کاملا غیرکارشناسی می‌دانند و معتقدند امروز باید شخصی پاسخگوی هزینه های صرف شده در پالایشگاه هرمز و متوقف شدن این طرح باشد؟ هرچند که عدم النفع ناشی از این تصمیم‌های پالایشی در دولت روحانی بسیار است و به زودی در گزارشی جامع به تمام طرح‌های نیمه تمام رها شده پالایشی کشور خواهیم پرداخت اما باید امروز بهارستانی‌ها و البته نهادهای نظارتی جویای پاسخ شفاف و روشن وزارت نفت در خصوص علت چنین تصمیمی و البته رها شدن سرمایه ملی باشند.

پست الکترونیکی نفتی‌ها به نشانی naftiha.ir@gmail.com برای دریافت نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادها و شکایات شما به عنوان پل ارتباطی این پایگاه خبری – تحلیلی با شما مخاطبان عزیز، در دسترس قرار دارد که شما مخاطبین عزیز نفتی ها می‌توانید از این طریق با ما در ارتباط باشید.
 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/38817

کلیدواژه

پالایشگاه سازی

ستاره خلیج فارس

سرمایه ملی در ستاره خلیج فارس

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها