نفت / شناسه خبر: 219898 / تاریخ انتشار : 1403/3/24 11:03
|

واردات بنزین در قالب تهاتر داریم/ بنزین سه‌نرخی مطرح نیست

معاون وزیر نفت با بیان "واردات بنزین در قالب تهاتر و سوآپ داریم و در سال جاری هم منابعی برای آن درنظر گرفته شده است."، گفت: موضوع سه‌نرخی‌بودن بنزین بی‌اساس است و چیزی در این قالب تا امروز ابلاغ نشده؛

نفتی ها /جلیل سالاری، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در نشستی خبری اظهار داشت: افزایش جهشی مصرف بنزین کشور پس از کنترل کرونا امکان صادرات بنزین را از بین برد؛ در شرایط کرونا در سال ۱۳۹۹ با مصرف روزانه حدود ۷۰ میلیون لیتر بنزین و تولید حدود ۹۳ میلیون لیتر، امکان صادرات بنزین وجود داشت، اما با افزایش ۲۰ میلیون لیتری مصرف پس از کنترل کرونا، امکان صادرات بنزین عملاً وجود نداشت.
وی افزود: در سال ۱۳۹۹ اگر شرایط کرونا نبود، مصرف بنزین به ۱۰۵ میلیون لیتر می‌رسید و ۱۲ میلیون لیتر در روز ناترازی بنزین داشتیم، اما به‌خاطر کاهش مصرف بنزین به‌دلیل شیوع کرونا، امکان صادرات بنزین فراهم شد.
سالاری ادامه داد: در زمان تحویل دولت در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۷۴۴ میلیون لیتر تعهدات صادرات بنزین ما، معادل ۲۱ کشتی بود و نیاز به حل‌وفصل و تعیین تکلیف داشت و ۲۷ فقره صادرات بدون پشتوانه انجام شده بود که معادل ۵۸ کشتی بود که آن هم بخشی از تعهدات بود.
وی ادامه داد: ظرفیت تولید بنزین در ابتدای دولت سیزدهم حدود ۹۴ میلیون لیتر بود که این ظرفیت را به ۱۰۵ میلیون لیتر در روز رساندیم و با انجام تمهیداتی از جمله افزایش ظرفیت شرکت‌های پالایشی، تولید بنزین به ۱۱۲ میلیون لیتر در روز رسید.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی تصریح کرد: واردات بنزین در قالب تهاتر و سوآپ داریم و در سال جاری هم منابعی برای آن درنظر گرفته شده است.
سالاری در پاسخ به سؤالی در خصوص میزان تولید بنزین پتروشیمی گفت: چیزی به‌اسم بنزین پتروشیمی نداریم، بلکه استفاده از مؤلفه‌های پتروشیمی مثل ریفورمیت و MTBE را در تولید بنزین داریم که این ریفورمیت نیز همتراز ریفورمیت پالایشگاهی، کیفیت دارد و بر اساس استانداردهاست.
معاون وزیر نفت در خصوص برنامه‌های احتمالی افزایش نرخ بنزین گفت: موضوع سه‌نرخی بودن بنزین بی‌اساس است و چیزی در این قالب تا امروز ابلاغ نشده است؛ بلکه سیاست های غیرقیمتی در دستور کار دولت قرار دارد و جلوگیری از انحراف و قاچاق سوخت یکی از کارهایی است که اقداماتی برای آن انجام شده است و باید این روند ادامه یابد.
وی افزود: مصرف بنزین کشور ۳برابر استاندارد جهانی است و اگر ۱۰ درصد مصرف بنزین کاهش یابد امکان صادرات این سوخت فراهم می‌شود که درآمد قابل‌توجهی برای کشور خواهد داشت.
سالاری خاطرنشان کرد: هر خودروی ایرانی در هر پیمایش ۱۰۰ کیلومتر، ۱۲ لیتر به‌طور متوسط مصرف بنزین دارد که این رقم با هیچ استانداردی منطقی نیست و به‌ازای حدود ۲۴ میلیون خودرو داریم روزانه ۱۱۶ تا ۱۱۸ میلیون لیتر بنزین مصرف می‌کنیم که رقم بسیاری بالایی است.
وی ادامه داد: متأسفانه اسقاط خودروهای فرسوده در کشور ما مغفول واقع شده است و باید این امر با استفاده از ظرفیت‌های ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید در دستور کار جدی قرار گیرد، امسال ۱.۵ میلیون خودرو به ناوگان حمل‌ونقل کشور افزوده می‌شود که میزان مصرف آنها ۵ میلیون لیتر در روز خواهد بود.
سالاری با بیان اینکه پالایشگاه ستاره خلیج فارس در دولت قبل به‌بهره برداری رسیده بود اما در حوزه بهره‌برداری و نگه‌داشت مشکلات جدی در این پالایشگاه وجود داشت، گفت: اقدامات جهادی و فنی در دولت سیزدهم باعث شد این مشکلات عمده برطرف شود.
وی افزود: بعد از استقرار دولت سیزدهم ۱۶۰۰ نقطه در پالایشگاه اصفهان شناسایی شد که دچار عیوب فنی بودند و در زمان کوتاهی با تعویض کالا تعمیرات لازم انجام شد که در افزایش تولید و کیفی‌سازی مؤثر بود.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی تصریح کرد: زیان انباشته شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در سال ۱۴۰۰ به‌میزان ۱۱۸درصد بود که با اقدامات مؤثر در ارتقای کیفی و مدیریت منابع در مدت فعالیت دولت سیزدهم، شرکت از زیان خارج شده است.
وی ادامه داد: تمامی حساب‌های بانکی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران به‌تعداد ۳۶۰ فقره حساب در خزانه کشور متمرکز شده است که با اینکه این موضوع تکلیف قانونی از سال ۱۳۹۷ بود اما در آن مدت انجام نشده بود که در دولت سیزدهم و طی مدت ۶ ماه صورت پذیرفت.
سالاری دلیل کمبود بنزین سوپر در جایگاه‌ها را تعمیرات اساسی پالایشگاه شازند اعلام کرد و گفت: اولویت بنزین سوپر، ناوگان هوایی هست که در بخش هواپیماهای آموزشی از این بنزین استفاده می‌شود.
وی افزود: پالایشگاه شازند از ۱۸ اسفند تا اواخر فروردین ماه در تعمیرات اساسی بود که امیدواریم با تغییر کاتالیستی که در این پالایشگاه صورت گرفته است، تولید بنزین سوپر هم افزایش یابد.
معاون وزیر نفت در پاسخ به سؤالی در خصوص چرایی عدم‌کلنگ‌زنی پتروپالایشگاه شهید سلیمانی گفت: با وجود آنکه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی سهمی ۱۰درصدی در این پتروپالایشگاه داشت، به‌میزان ۲۵درصد آورده تأمین کردیم اما از سهامداران این پروژه گله‌مندیم که انتظارات را برآورده نکرده‌اند و با سهامداران اتمام حجت خواهیم کرد.
سالاری در پاسخ به اینکه چرا سامانه ثبت آن‌لاین درخواست کارت سوخت هنوز در دسترس عموم قرار نگرفته است، گفت: امکان ثبت آن‌لاین درخواست کارت المثنی سوخت، نیازمند اطلاعاتی از جمله پلاک، VIN و حتی معاینه فنی خودروها هست که این اطلاعات هنوز از سوی فراجا در اختیار ما قرار نگرفته است و با وجود آماده‌بودن زیرساخت لازم، این زیرساخت اطلاعاتی نیز باید تکمیل شود که روز گذشته جلسه‌ای در این خصوص با شرکت پژوهش و توسعه ناجی داشتیم و قرار شد این اطلاعات نیز ارائه شود./تسنیم

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/219898

کلیدواژه

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی

واردات بنزین در قالب تهاتر

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها