نفت / شناسه خبر: 84804 / تاریخ انتشار : 1401/9/6 15:17
|

مازوت‌سوزی‌ها صدای بهارستانی‌ها را هم درآورد

نماینده مردم اراک در مجلس گفت: شورای عالی امنیت ملی نباید به وزارت نفت مجوز استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه ها را می‌داد.

نفتی ها /فائزه پناهی_با وجود صراحت و اعلام سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر ممنوعیت مصرف سوخت مازوت، باز هم زمزمه استفاده از این سوخت در بیشتر نیروگاه‌ها به گوش می‌رسد،و با این که استفاده از مازوت در نیروگاه‌ها، صرفه اقتصادی ندارد، چرا که قیمت گاز از مازوت کمتر است باز هم شاهد مصرف مازوت در کشور هستیم.

نکته اما اینجاست که با این که سال‌هاست این موضوع مورد اعتراض شدید مردم قرار دارد، اما مسئولان وزارت نفت اقدام مؤثری برای جلوگیری از استفاده از این سوخت در نیروگاه‌ها نکرده‌اند و  بر اساس آمار سیاهه انتشار شهر تهران ۱۲ درصد از انتشار ذرات معلق از ناحیه نیروگاه‌ها صورت می‌گیرد، البته این ۱۲ درصد به صورت میانگین سالیانه مطرح شده و در روزهای سرد سال که از سوخت مازوت در نیروگاه استفاده می‌شود، درصد بیشتری از ذرات معلق موجود در هوای شهر سهم نیروگاه‌ها است و این موضوع اهمیت این مسئله را به خوبی نشان می‌دهد.

از سویی دیگر اگر چه ماده ۱۸ قانون هوای پاک ضرورت استانداردسازی سوخت مازوت تحویلی به نیروگاه‌ها و صنایع را تکلیف کرده است، اما این تکلیف قانونی انجام نمی‌شود و این در حالی است که سال گذشته مسئولان سازمان حفاظت از محیط زیست گفتند بازگشت مازوت به نیروگاه‌ها بنا به دستور شورای امنیت ملی ایران صورت گرفته است...

حالا در جلسه علنی امروز (یکشنبه ۶ آذر ماه) مجلس شورای اسلامی، محمدحسن آصفری نماینده مردم اراک  در تذکری شفاهی اظهار داشت: طبق قانون هوای پاک وزارت نفت وظایفی بر عهده دارد و باید سوخت استاندارد در اختیار نیروگاه‌ها قرار دهد، اما  متأسفانه وزیر نفت هر گاه در اجرای وظایف قانونی خود در جهت اجرای قانون هوای پاک کم می‌آورد، از شورای عالی امنیت ملی مایه می‌گذارد. قضیه از این قرار است که وزارت نفت به شورای عالی امنیت ملی نامه‌ای ارسال کرده تا نیروگاه‌های کنار شهر از سوخت مازوت استفاده کنند.

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آیا شورای عالی امنیت ملی کار دیگری ندارد که به موضوع استفاده سوخت مازوت در نیروگاه‌ها ورود کرده است؟ این مساله از این لحاظ حائز اهمیت است که استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه‌ها منجر به تشدید آلودگی هوا می‌شود.

آصفری اظهار داشت: سوال بنده آن است استفاده نیروگاه‌ها از سوخت مازوت چه ارتباطی به شورای عالی امنیت ملی دارد؟ وزارتخانه‌ها باید به نیروگاه‌ها سوخت استاندارد دهند چرا که این مساله منجر به کاهش آلودگی هوا می‌شود.

مخاطبین عزیز پایگاه خبری–تحلیلی نفتی‌ها؛ شما می‌توانید از طریق پست الکترونیک naftiha.ir@gmail.com و دایرکت پیج اینستاگرام نفتی‌ها به آدرس @NaftihaNews برای ارائه نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادها و سایر پیام‌های خود با ما در ارتباط باشید.

 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/84804

کلیدواژه

مازوت سوزی

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها