نفت / شناسه خبر: 84113 / تاریخ انتشار : 1401/6/13 08:43
|

نگاهی به وضعیت سهام تاپیکو در بورس/ وقتی سرمایه‌گذاری در نفت و گاز و پتروشیمی یک چهارم نرخ تورم سود دارد!

چندی پیش شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین که در بازار سرمایه با نام «تاپیکو» شناخته می شود، مجمع عمومی سالیانه داشت و سود سالیانه خود را به ازای هر سهم ۲۱۵ تومان تقسیم کرد..

نفتی ها /چندی پیش شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین که در بازار سرمایه با نام «تاپیکو» شناخته می شود، مجمع عمومی سالیانه داشت و سود سالیانه خود را به ازای هر سهم ۲۱۵ تومان تقسیم کرد. تاپیکو که بیشتر سهام آن (۷۰ درصد) متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) است، در پرتفوی خود سهام پتروشیمی های بزرگی چون صنایع پتروشیمی خلیج فارس، پتروشیمی مارون، پتروشیمی نوری و پتروشیمی جم را دارد که برای این شرکت پرتفویی پروپیمان به حساب می‌آید. علاوه بر این پرتفوی غیربورسی ارزشمندی دارد.
با این حال در طول یکسال گذشته سهامداران این شرکت چندان از وضعیت این شرکت راضی نیستند؛ از سویی بازدهی یک ساله این شرکت نزدیک به ۱۱ درصد بوده که با توجه به تورم بالای ۴۰ درصد در کشور، باید گفت که این بازدهی، حتی ارزش سرمایه‌های قرار داده شده در این شرکت را حفظ نمی‌کند. از سوی دیگر اگرچه به ازای هر سهم تاپیکو مبلغ ۲۱۵ تومان به سهامداران پرداخت شده است اما یک هفته بعد از باز شدن نماد این سهم، قیمت آن نزدیک به ۵۰۰ تومان کاهش یافته است!
سهام شناور این شرکت فقط ۷ درصد است اما از آنجایی که شرکت بزرگی است سهامداران بسیاری دارد. اما جداقل در یک سال اخیر دو موضوع باعث شده که انتظارات این سهامداران برآورده نشود، اولین موضوع وضعیت نامساعد بورس است. از آنجایی که این شرکت وابستگی چندجانبه به بازار سرمایه دارد، معلوم است که این وضعیت تاثیر بسیاری بر آن دارد. در طول یک سال گذشته علی رغم وعده‌های رنگارنگی که دولت‌مردان فعلی در زمان انتخابات داده بودند، بورس همچنان وضعیت نامساعدی داشت و این وضعیت باعث خروج سرمایه های حقیقی سهامداران جزء از این بازار شد. این وضعیت باعث شده که بسیاری از شرکت های معتبر بورسی علی رغم ارزش ذاتی بسیار قیمت پایینی پیدا کنند، چون مشتری واقعی سهامشان کم است.
موضوع دومی که تاپیکو با آن مواجه است، مثل بسیاری از شرکت‌های دولتی و شبه‌دولتی مشکل مدیریتی است، شستا که سهامدار اصلی این شرکت است و مدیرعامل آن را تعیین می کند یکی از شرکت‌هایی است که مدیریت دولت (وزارت کار) بر آن اعمال می شود واین مجموعه بسیار بزرگ همواره گرفتار مدیران خاص است. این سلطه مدیران دولتی و گاه سهمیه ای، باعث شده که شرکت های بسیار زیرمجموعه شستا همواره دچار سوء مدیریت باشند و همین امر باعث بازدهی پایین تاپیکو شده است. اینکه یک شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی با اعتبار و سرمایه ای بالا، بازدهی اش یک چهارم نرخ تورم باشد، واقعا باعث تاسف است!
آخرین قیمت هر سهم این شرکت در روز چهارشنبه ۹ شهریورماه زیر ۱۱۰۰ تومان بود و این در حالی است که ارزش خالص دارایی این شرکت به ازای هر سهم بیش از ۱۹۰۰ تومان است! به عبارت دیگر قیمتی که هر سهم تاپیکو به فروش می رسد کمتر از ۶۰ درصد ارزش واقعی این شرکت است. فقط همین آمار کافی است تا تلنگری به مدیران ارشد دولتی زده شود و آنها را به فکر وادارد که چرا چنین شده است. متاسفانه وزارت کار که اختیاردار ارشد این شرکت است دارای وزیری بود که کمتر از یک سال دوام آورد و به دلیل ناکارآمدی استعفا داد (یا مجبور به استعفا شد).پس از آن نیز بیش از دو ماه است که این وزارت با سرپرست اداره می شود و با این وصف معلوم است که وضعیت زیرمجموعه های این وزارت چه وضعیتی دارند!

مخاطبین عزیز پایگاه خبری–تحلیلی نفتی‌ها؛ شما می‌توانید از طریق پست الکترونیک naftiha.ir@gmail.com و دایرکت پیج اینستاگرام نفتی‌ها به آدرس @NaftihaNews برای ارائه نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادها و سایر پیام‌های خود با ما در ارتباط باشید.
 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/84113

کلیدواژه

تاپیکو

اخبار مرتبط

نظرات شما

1 نظر
فرامرز / 1401/6/19 - 09:38
سلام حیف از این هلدینگ بزرگ که بخاطر مسائل مدیریتی سودآوری آنچنانی ندارد
rateup 1
 ratedown 0

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها