نفت / شناسه خبر: 83583 / تاریخ انتشار : 1401/4/7 08:01
|

نگرانی سهامداران «شفن» از چیست؟ / پتروشیمی فن آوران، گرفتار مشکلات داخلی یا خارجی؟

تروشیمی فن‌آوران با نماد «شفن» یکی از مهمترین و پرطرفدارترین سهام پتروشیمی در بازار سرمایه ایران است، اما این سهم پرطرفدار چند ماهی است که گرفتار داستان‌هایی شده که ...

نفتی ها /پتروشیمی فن‌آوران با نماد «شفن» یکی از مهمترین و پرطرفدارترین سهام پتروشیمی در بازار سرمایه ایران است، اما این سهم پرطرفدار چند ماهی است که گرفتار داستان‌هایی شده که موجب شده سهامداران دیرینه این سهم با نگرانی این سهم را دنبال کنند. این روزها در حالی که به زمان تشکیل مجمع عمومی سالیانه این پتروشیمی نزدیک می‌شویم و علی القاعده باید قیمت این سهم افزایش پیدا کند، متاسفانه اوضاع برعکس شده و مدتهاست که این سهم کاهش قیمت پیدا می‌کند. اما این نگرانی‌ها از چیست؟ این گزارش سعی دارد نقاط ضعف و قوت این پتروشیمی را بررسی کند.

خاطره خوش سال گذشته
۱۵ تیرماه سال گذشته زمانی که نوبت تعیین سود سالیانه سهام این شرکت رسید، سهامداران واقعا شگفت زده شدند. شفن به ازای هر سهم ۶۴۰۰ تومان سود نقدی تقسیم کرد که یکی از بالاترین سودهای تقسیم شده طی این سالها بوده است. قیمت این سهم پیش از برگزاری مجمع ۲۹۲۰۰ تومان بود. به این ترتیب سود تقسیمی ۲۲ درصد ارزش هر سهم بود که واقعا کم نظیر بود. طی ماه های پس از آن قیمت این سهم باز هم افزایش پیدا کرد و با توجه به اینکه موضوع افزایش سرمایه این شرکت هم مطرح بود قیمت آن به بالاتر از ۴۶ هزار تومان هم رسید. در آبان ماه ۱۴۰۰ افزایش سرمایه این شرکت به میزان ۴۱۱۱ درصد به تصویب رسید و پس از آن ارزش این سهم همچنان روند افزایشی داشت. اما یکباره این روند دچار وقفه شد.

پتروشیمی بدون مدیر عامل!
سهام اصلی پتروشیمی فن آوران متعلق به «شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین» (تاپیکو) است که زیر مجموعه سازمان تامین اجتماعی (شستا) و در مرحله ای تحت نظر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است. مدیرعامل فن آوران محمدجواد بدری بود که از ابتدای راه اندازی این پتروشیمی در این مجموعه مشغول به کار بود و در سال ۱۳۹۷ به مدیرعاملی رسید. اما با تغییر دولت و تغییر کلی مدیران شستا، معلوم بود که نه تنها بدری هم از فن آوران خواهد رفت، بلکه هیات مدیره این پتروشیمی هم تغییر خواهد کرد! این تغییرات متاسفانه ثبات مدیریتی در این مجموعه را برهم زد و بیش از ۲ ماه این پتروشیمی بزرگ بدون مدیرعامل و سرپرست ماند! یکشنبه پنجم تیرماه بالاخره «رضا چراغی» به عنوان سرپرست این پتروشیمی منصوب شد که همین انتصاب هم بر دغدغه‌های سهامداران افزود.
انتظار انتصاب مدیرعاملی متناسب با اهمیت و ارزش فن آوران چیزی است که سهامداران از دولت توقع دارند؛ اما در روزهایی که وزیر رفاه استعفا داده شده ! و حتی وزارت رفاه هم با سرپرست اداره می‌شود، آیا این توقع کمی زیاد نیست؟! مجموعه این خبرها پیرامون مدیریت پتروشیمی فن آوران باعث شده که از سهام این پتروشیمی از اقبال سابق برخوردار نباشد.

فن‌آوران در لیست سیاه آمریکا
محصولات فن آوران هم در بازارهای داخلی به فروش می‌رسد و صادرات قابل توجهی دارد. ۲۶ خرداد ماه وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد که شرکت پتروشیمی فن آوران به همراه دو پتروشیمی دیگر در لیست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته است. اگرچه نمی توان ادعا کرد که تحریم های آمریکا روی صادرات محصولات فن آوران بی تاثیر است؛ اما کارشناسان عقیده دارند که این تاثیر آن قدر زیاد نیست که روی تولید و درآمدهای این پتروشیمی تاثیر بسیار داشته باشد. با این حال معلوم است که اعلام قرار گرفتن در لیست تحریم ها، تاثیر روانی خود را روی سهامداران خواهد گذاشت.

صورت های مالی چه می‌گوید؟
با همه این احوال آنچه برای بازیگران حرفه‌ای بازار سرمایه اهمیت بیشتری دارد صورت های مالی این شرکت است. سود ۶ ماهه اعلامی از سوی این شرکت نشان می‌دهد که امسال هم مثل سال گذشته این شرکت سود بسیار قابل توجهی داشته و سود نقدی تقسیمی خوبی خواهد داشت.
با این حال آیا حاشیه‌ها خواهد گذاشت که شفن همچنان سهام ارزشمند و پرطرفدار بورس بماند؟ نحوه مدیریت دولت در آینده مهمترین نقش را در پاسخ به این سوال خواهد داشت.

مخاطبین عزیز پایگاه خبری–تحلیلی نفتی‌ها؛ شما می‌توانید از طریق پست الکترونیک naftiha.ir@gmail.com و دایرکت پیج اینستاگرام نفتی‌ها به آدرس @NaftihaNews برای ارائه نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادها و سایر پیام‌های خود با ما در ارتباط باشید.

 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/83583

کلیدواژه

شفن

تاپیکو

فن‌آوران

بازار سرمایه ایران

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها