نفت / شناسه خبر: 83550 / تاریخ انتشار : 1401/4/4 07:15
|

در شرکت ملی حفاری ایران چه می‌گذرد؟/ وقتی دکل‌ها می‌خوابند!

بسیاری از کارگران دکل‌ها ی شرکت ملی حفاری در اینستاگرام “نفتی‌ها” بارها خواستار پیگیری وضعیت نیروی انسانی درشرکت ملی حفاری شده اند و همواره بر این موضع تاکید داشته اند که مدیرعامل به فکر آنان نیست.

نفتی ها /آذر جزایری_اخیراً در فضای مجازی نامه‌ای با امضا تعداد زیادی از پرسنل دستگاه ۳۷ شرکت ملی حفاری منتشر شده که در آن ادعاشده به دلیل فقدان بیش از ۲ ماه مواد غذایی و آب آشامیدنی قادر به ادامه کار نمی‌باشند! هر چند که به اذعان بسیاری از کارشناسان این مشکل در بسیاری از دکل‌های دیگر نیز مشاهده می‌شود. از سویی دیگر بسیاری از کارگران دکل‌ها ی شرکت ملی حفاری در اینستاگرام “نفتی‌ها” بارها خواستار پیگیری وضعیت نیروی انسانی درشرکت ملی حفاری شده اند و همواره بر این موضع تاکید داشته اند که مدیرعامل به فکر آنان نیست!
حمیدرضا گلپایگانی مدیرعامل شرکت ملی حفاری که این روزها ماجرای صحبت‌های وی در دفاع از طرح ۲۸ مخزن و واگذاری شرکت ملی حفاری به بخش خصوصی نقل محافل شده ظاهرا در تاریخ ۲۴/۲/۱۳۹۹ در جلسه‌ای که به پیشنهاد نماینده ولی فقیه در استان خوزستان و امام جمعه شهرستان اهواز جهت انتقال نتیجه به دفتر رهبری در محل مسجد رضوان اهواز برگزار شده بود و آیت‌الله کعبی، برخی از مسئولین سپاه، حمیدرضا گلپایگانی، صادق فتح‌الهی مدیر فنی و مجری طرح ۲۸ مخزن، رحیم سیلاوی رئیس دفتر مدیرعامل، رئیس بازرسی، و کوروش محمدی رئیس معزول حراست مناطق نفت‌خیز در آن حضور داشتند، طرح ۲۸ مخزن با حضور منتقدانی چون علیرضا دانشی مدیرعامل فعلی مناطق نفت‌خیز جنوب و حمید دریس مشاور معاون وزیر نفت و تعدادی از کارشناسان حوزه انرژی بعنوان منتقدان وضع موجود در صنعت نفت در سال ۹۹ برگزار می‌گردد .
گویا در این جلسه گلپایگانی که البته حضورش ارتباط چندانی با طرح ۲۸ مخزن نداشته، عنوان می‌کند در جلسات متعددی که در شورای عالی امنیت ملی در راستای خصوصی سازی ملی حفاری داشته تاکید کرده اساساً شرکت ملی حفاری باید ۲۰ سال پیش به بخش خصوصی واگذار می‌شده و دراین راستا طرح هلدینگ ملی حفاری را با هدف خصوصی سازی این شرکت ارائه کرده است (این موضوع در فایل صوتی جلسه که نزد "نفتی‌ها" به امانت موجود است ضبط شده و همچنین بخشی از این صحبت‌ها نیز در صفحه ۴ نامه شماره ۳۸۵۸ رئیس حراست در تاریخ ۲۸/۲/۱۳۹۹ که شرحی از جلسه فوق را ارائه داده موجود است). ظاهرا در جلسه مذکور، نظر به اینکه موضوع خصوصی سازی ملی حفاری خلاف فرمان رهبری مبنی بر خروج شرکت ملی حفاری از شمول اصل ۴۴ بوده، یکی از کارشناسان برخورد تندی را با گلپایگانی انجام می‌دهد و کارشناس دیگری نیز بطور فنی استدلال می‌کند که واگذاری ملی حفاری به بخش خصوصی اشتباه است و اساساً مشکل ملی حفاری در جای دیگری است و علاج آن هر کاری است غیر از خصوصی‌سازی، چرا که این شرکت بازوی نظام در توسعه میادین نفتی است. برخی عنوان می‌نمایند که شاید این صحبت‌های گلپایگانی چند ماه بعد باعث شد تا جای سید عبدالله موسوی را گرفته و مدیرعامل ملی حفاری شود!
این درحالی است که شنیده شده بعد از روی کارآمدن دولت جدید در هنگام بازدید اوجی از مناطق نفت‌خیز جنوب گلپایگانی درخواست خارج شدن ملی حفاری از شمول اصل ۴۴ را مطرح کرده که این امر نشان از چرخش عجیب تفکراتی گلپایگانی پس از تغییر دولت دارد.
مشکل از جایی عمیق‌تر می‌شود که نگاهی به انتظارات دکل‌ها ی شرکت ملی حفاری در زمان مدیرعاملی گلپایگانی در سال ۱۴۰۰ بیاندازیم. بیش از ۳۰۰۰ روز انتظار که با نرخ هر روز دکل حدود ۱۵۰ میلیون تومان رقمی حدوداً برابر با ۴۵۰ میلیارد تومان خواهد بود. ضررهای دیگری که به پیمانکاران وارد شده و عدم النفع تولید نفت گاز که جای خود را دارد. جالب اینجاست که بعضاً دکل‌ها  بخاطر اتفاقات پیش پا افتاده‌ای نظیر نبود روغن موتور، گازوئیل، فیلتر روغن، فیلتر هوا، راننده چرثقیل و مسائلی از این دست متوقف شده‌اند که این یک فاجعه کم نظیر در صنعت نفت است.
دراین بین این سوال مطرح می‌شود که چگونه یک مدیرعامل می‌تواند بخاطر فیلتر روغن دکل‌ها  را به تعطیلی بکشاند و باز هم بر سمت خود تکیه زند؟ چرا در کشور کسی با این مدیران برخورد نمی‌نماید؟ مگر سیاست نظام مبنی بر برخورد با مدیرانی که ترک فعل نموده‌اند نیست؟ ترک فعل از این واضح‌تر! حدود ۴۵۰ میلیارد تومان پول بیت‌المال به باد رفته و آقای مدیر سرجای خودش است این سوال مطرح می‌شود که چرا؟ بازرسان نهادهای نظارتی، امنیتی و دفتر رئیس جمهور آیا از این موضوع اطلاع دارند؟ آقای اوجی شما چطور آیا خبر دارید؟
حین تهیه این گزارش یاد مطلبی افتادم که چندی پیش در راستای بازدید اوجی از دکل ۲۵ در "نفتی‌ها"منتشر و حکایت غذاخوری بدون کولر این دکل را در گرمای تابستان که البته در روز بازدید کولردار شد و بعد از بازدید مجدداً کولر آن برداشته شدرا مطرح کرده بویم! شاید گلپایگانی بخواهد توضیح دهد که چه پاسخی برای غذا خوردن این پرسنل زحمت‌کش در گرمایی ۵۰ درجه‌ای اهواز دارد؟ البته ظاهرا مدیرعامل شرکت ملی حفاری، گام را فراتر نهاده و ظاهراً طبق شنیده‌ها دیگر غذایی چندانی نیست که بخواهد در زیر کولر یا بدون کولر صرف گردد! شاید پرسنل هم راضی باشند که یک وعده غذایی خوب دریافت کنند هرچند که بخواهند آن را در گرما صرف نمایند!
شنیده‌ها حاکی از آن است که عملکرد آقای مدیرعامل در شرکت حفاری شمال نیز ابهاماتی داشته که "نفتی‌ها" از بیان آن‌ها خودداری می‌کند و مسئولین می‌توانند نسبت به بررسی آن اقدام نمایند.
همچنین "نفتی‌ها" منتظر پیگیری جدی از طرف مسئولان وزارت نفت در حوزه شرکت ملی حفاری است و مشتاق است تا با توجه به رسالت رسانه‌ای، اطلاعات خود را در این باره با این وزارتخانه به اشتراک بگذارد.

مخاطبین عزیز پایگاه خبری–تحلیلی نفتی‌ها؛ شما می‌توانید از طریق پست الکترونیک naftiha.ir@gmail.com و دایرکت پیج اینستاگرام نفتی‌ها به آدرس @NaftihaNews برای ارائه نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادها و سایر پیام‌های خود با ما در ارتباط باشید.

 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/83550

کلیدواژه

شرکت ملی حفاری

اخبار مرتبط

نظرات شما

3 نظر
Blackice / 1401/4/6 - 22:34
سلام من 16 سال هست کارگر ملی حفاری هستم و میتونم بگم که به عمد دارن ملی حفاری رو زمین میزن که شرکت های خصوصی وابسته یا غیر وابسته به یه عده خاص رو جایگزین این شرکت کنن تا پول های هنگفتی رو بزن به جیب
rateup 0
 ratedown 0
امیر / 1401/4/6 - 21:03
میخورن میچاپن هیچکی به فکر نیرو ها دکل حفاری نیست حتی مردم خودمون هم به فکر شکم دلار طلا ووو.. در صورتی که جوانان غیور دستگاه های حفاری نباشن همه بیجاره هستن حتی خود شرکت نفت بخور بخور
rateup 0
 ratedown 0
امیری / 1401/4/5 - 14:07
ن اب ن غذای درست گرمای شدید ۶۵ درجه همه چی دست ب دست همه داده بیاین ببینید رو دکل ها چ خبر لطفا لطفا پیگیری کنید
rateup 0
 ratedown 0

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها