نفت / شناسه خبر: 42145 / تاریخ انتشار : 1400/9/30 08:07
|

شیخ مریدان در نفت چه صلاح می‌داند؟/ چرا مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس تغییر نمی‌کند؟

دراین بین شاید بد نباشد به فرصت سوزی ناشی از این اختلافات سیاسی و البته جنگ قدرت بر سر تصاحب صندلی هلدینگ خلیج فارس اشاره کنیم...

نفتی ها /شنیده‌ها حکایت از آن دارد که برخی از افراد تصمیم ساز و البته قدرت طلب نفت و در راس آنان شیخ مریدان در تلاشند تا انتخاب مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس را طی راهکارهایی به تعویق انداخته تا ازاین طریق بتوانند در سال آینده مدیر مورد نظر خود را بر صندلی مدیریت این هلدینگ بنشانند.
ازسویی دیگر، تا کنون چندین نامزد پست ریاست هلدینگ خلیج فارس به مرحله نهائی جهت دریافت حکم ریاست نزدیک شده‌اند و در دقایق آخر قدرتی دیگر مانع این اقدام شده است. اکنون سه نامزد جدی برای این پست مطرح هستند؛ با اینحال گروه قدرت در نفت یا بهتر بگوییم شیخ نفت اجازه این تغییر را نداده مگر انتخاب فرد مورد نظر این قدرت که البته به دلایلی این اقدام باید با تاخیر و در سال آینده اجرائی گردد.
دراین بین شاید بد نباشد به فرصت سوزی ناشی از این اختلافات سیاسی و البته جنگ قدرت بر سر تصاحب صندلی هلدینگ خلیج فارس اشاره کنیم که اگرچه هر کدام ازاین قدرت‌ها از منافع ملی می‌گویند و تلاش خود را نگاهی انقلابی می‌دانند اما هر روز تاخیر در این انتصاب ضربه ای بزرگ به جسم نیمه جان هلدینگ خلیج فارس است.
بنابر اظهارات کارشناسان، پیش بینی مشکلات و تهدیدات مدیریتی هلدینگ خلیج فارس در صورت ادامه روند فعلی و طولانی‌تر شدن تعیین تکلیف مدیریتی این هلدینگ به زودی منجر به تبدیل شدن آن به سرزمینی سوخته می‌گردد.
دراین بین  برخی از این زنجیره اقدامات مخرب از نگاه برخی از کارشناسان به شرح ذیل است.
۱) برخی از اعضای تیم فعلی ستاد این هلدینگ که عموما جز نیروهای مدیرعامل فعلی هستند و می‌دانند که با رفتن آقای مدیرعامل، آنها هم خواهند رفت از حدود پنج ماه پیش شروع به سلسله اقداماتی کرده‌اند که منجر به ضرر و زیان روز افزون برای این هلدینگ خواهد شد؛ از جمله این اقدامات می‌توان به نحوه مدیریت شرکت تجارت صنعت اشاره کرد که روند صعودی طلب‌های سازمانی بدلیل عدم وصول بستانکاری‌ها، تخصیص فرصت‌های زمانی پر ابهام برای شرکت‌های طرف مقابل، نقل و انتقال ارز با تاخیرهای ۲ماهه به شرکت‌ها، موضوع فروش ارز توسط شرکت‌ها و دریافت مبلغ ریالی از صراف‌ها و بانک‌ها با تاخیر یک الی ۲ماهه که این موضوع شائبه ماندن ارز در حساب‌های تراستی و بدست آوردن سود این گذر زمان برای شرکت‌های تراستی را در پی دارد.
۲)پرونده‌های حقوقی فی‌مابین هلدینگ خلیج فارس و شرکت‌های دیگر که منجر به ضرر این شرکت شده مانند پرونده اختلافی آقای "ت" .
۳)بدلیل بازداشت معاونت برنامه ریزی و توسعه هلدینگ خلیج فارس و عدم انتصاب جانشین برای او بخش زیادی از مسائل و فعالیت‌های هلدینگ و شرکت‌های تابعه از جمله تولید، هماهنگی و برنامه ریزی‌های تولید شرکت‌ها ، تامین خوراک‌های بین مجتمع‌ها و …. در واقع مدت‌هاست که رها گردیده است .
۴)به نظر می‌رسد این هلدینگ در حوزه منابع انسانی بدلیل مشورت‌های افراد غیرمسوول و نا آشنا به صنعت پتروشیمی بدون در نظر گرفتن حساسیت‌های منطقه و رضایتمندی پرسنل دست به اقدامات غیر منطقی و تحریک آمیز کرده که منجر به اعتصاب نارضایتی و بی‌انگیزه شدن پرسنل در شرکت‌های تابعه شده است . بعنوان مثال فشار به شرکت‌ها برای تغییرنوع شیفت علیرغم نارضایتی شدید پرسنل در این خصوص و نادیده گرفتن پروتکل های بهداشتی !
در مجموع باید تاکید کرد ادامه روند این سلسله اقدامات قطعا این هلدینگ و مدیریت آینده این شرکت را با چالش‌ها و مشکلات عدیده ای روبرو خواهد کرد که برای حل آنها زمان زیادی لازم هست و باعث دوری از برنامه‌های توسعه گر مدیریت جدید خواهد شد. شاید لازم باشد نهادهای نظارتی با ورودی جدی تر به مسایل هلدینگ خلیج فارس بالاخص در این روزها جلوی برخی از زیان‌ها را بگیرند و درعین حال در حد توان و اختیارات سروسامانی دهند به جنگ قدرتی که در نهایت سرزمینی سوخته به جای خواهد گذاشت.

پست الکترونیکی نفتی‌ها به نشانی naftiha.ir@gmail.com برای دریافت نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادها و شکایات شما به عنوان پل ارتباطی این پایگاه خبری – تحلیلی با شما مخاطبان عزیز، در دسترس قرار دارد که شما مخاطبین عزیز نفتی ها می‌توانید از این طریق با ما در ارتباط باشید.

 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/42145

کلیدواژه

هلدینگ خلیج فارس

اخبار مرتبط

نظرات شما

2 نظر
ناشناس / 1400/10/4 - 10:05
تمام اینها بازی نگه داشتن ربیعی و متعاقبا یاران ربیعی است واقعا جای تاسف داره این همه حمایت از یک شخص که به بهانه های مختلف ابقاء میشود واقعا جای گریه داره.اگر واقعا چون جعفر ربیعی مشهدی است و همشهری آقای رئیسی و به این دلیل ماندکار شده باید خون گریست که از سید مرد خدا جناب رئیسی بعید است
rateup 1
 ratedown 0
ناشناس / 1400/10/1 - 12:23
چه کسی از جعفر ربیعی گه نه تخصص نفتی و گازی دارد و نه تخصص روابط عمومی دارد را نگه داشته است واقعا چه کسی از وی حمایت میکند؟
rateup 3
 ratedown 0

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها