نفت / شناسه خبر: 41922 / تاریخ انتشار : 1400/9/6 08:00
|

گزارش "نفتی‌ها" از تفاوت احکام صادره اوجی برای ۴ معاون اصلی‌اش/بدنه نفت خواب این روزها را می‌دید؟

این درحالی است که از میان انتصاب‌های صورت گرفته اوجی در ۴ شرکت اصلی این وزارتخانه، تنها یک حکم بدون حاشیه صادر شده و مابقی یا با مشکل استعلام مواجه بوده و یا با عدم سابقه کاری معاون معرفی شده...

نفتی ها /در حکم سه معاون اصلی وزیر نفت علاوه بر اختیارات وزیر برپیشنهاد هیات مدیره این شرکتها به عنوان مهر تاییدی بر این احکام تاکید گردیده در حالیکه در یک حکم دیگر وزیر از میان ۴ شرکت اصلی زیرمجموعه وزارت نفت هیچگونه اشاره ای به پیشنهاد هیات مدیره شرکت مذکور نشده است.
این درحالی است که از میان انتصاب‌های صورت گرفته اوجی در ۴ شرکت اصلی این وزارتخانه، تنها یک حکم بدون حاشیه صادر شده و مابقی یا با مشکل استعلام مواجه بوده و یا با عدم سابقه کاری معاون معرفی شده و همچنین مغایرت احکام با اساسنامه‌ شرکت‌ها!
حال یک سوال به قوت خود باقی است که در سه شرکت اصلی این وزارتخانه چه انتصابی و با چه اصرار پشت پرده‌ای صورت گرفته که وزیر نفت در احکام صادره برای این اشخاص تنها از اختیارات خود بهره نبرده و بر پیشنهاد نام این افراد از سوی هیات مدیره این شرکت‌ها تاکید گردیده؛ درحالیکه به اذعان بسیاری از کارشناسان، بهره‌گیری از واژه پیشنهاد هیات مدیره آنهم در شرایطی که این پیشنهاد اغلب به طور دستوری و ازسوی وزیرنفت به اعضای این هیات مدیره‌ها دیکته می‌شود تنها یک فرار رو به جلو محسوب می‌گردد.
دراین بین البته تفاوت‌های دیگری نیز دراین احکام قابل تامل است. در حکم سالاری برای مدیرعاملی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی تنها بر اختیارات وزیر در ماده ۵ قانون مصوب سال ۱۳۹۱ مجلس تاکیده گردیده در حالیکه ۷ روز پس از صدور این حکم، وزیرنفت سیزدهم باردیگر دست به قلم میشود و حکم مجید چگنی را برای شرکت ملی گاز ایران صادرمیکند اما با تفاوتی دیگر! دراین حکم در ابتدا بر پیشنهاد اعضای هیات مدیره شرکت ملی گاز تاکید میگردد و پس از آن اختیارات وزیرنفت؛ گوئی اوجی تنها به پیشنهادی تن داده که به وی اعلام گردیده بود؛ درحالیکه از اساس کارشناسان با چنین چیزی مخالفند و معتقدند مخالفت بدنه نفت با چگنی به دلیل عدم سابقه کاری در حوزه گاز باعث ایجاد مخالفتهای تخصصی دراین بخش شده بود که درنهایت وزیرنفت سیزدهم به خواست خود وارد میدان حکم زنی میشود.
ازاین حکم نیز بگذریم باید به حکم سوم وزیرنفت در شرکت ملی نفت ایران اشاره کنیم که البته حاشیه‌های بسیاری نیز به همراه داشته تا جائی‌که تا امروز نیز این حاشیه‌های فنی و تخصصی بدنه نفت، به این انتصاب به قوت خود باقی است.
فراتر از آنکه شایعات همچنان به قوت خود باقی است که در اصل فردی که برای نفت تصمیم گیری می‌کند در مجموعه ای دیگر مشغول به فعالیت است و تنها نام افراد به اوجی دیکته می‌شود؛ باید به این نکته اشاره کرد که نحوه انتصابات صورت گرفته حداقل در ۴ شرکت تابعه وزارت نفت این احتمال را قوت بخشیده که نحوه انتصابات برمبنای سهم خواهی حلقه خاص انتخاباتی رئیسی در نفت صورت گرفته است.
با اینحال از موضوع نگذریم باید به حکم خجسته مهر اشاره کنیم که این‌بار وزیر با خیال راحت به اساسنامه شرکت ملی نفت اشاره کرده و البته گوشه اشاره‌ای نیز به پیشنهاد هیات مدیره شرکت ملی نفت داشته است. چراکه خجسته مهر به دلیل سابقه حضور در نفت، مشکلی از لحاظ مغایرت انتصابش با ماده ۵۰ اساسنامه شرکت ملی نفت نداشته اما نکته‌ای که در مورد این معاون وزیر منصوب شده مطرح بود بحث ایجاد مشکل در استعلام وی بود که ظاهرا بعدها شنیده شده با رایزنی افرادی بالاتر از اوجی این مشکل برطرف گردید.
در نهایت نیز باید به انتصاب شاه‌میرزایی در شرکت ملی صنایع پتروشیمی اشاره کنیم که در این حکم نیزبر اختیارات وزیربنابر ماده ۵ و البته پیشنهاد هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی تاکید گردیده است. با اینحال یک نکته به قوت خود باقی است که چگونه در ۴ حکم شرکت‌های تابعه وزیر هر بار از یک ماده و یک اختیار و نحوه انتصاب بهره برده؛ گوئی اوجی نیز بر درج دلیل خود برای چنین انتصاب‌هایی سردرگم بوده است!
چراکه به اذعان کارشناسان، به نظر نمی‌رسد اوجی با سابقه چندین ساله در نفت و به نوعی فرزند این صنعت بودن چنین حکم‌هایی را منطقی بداند مگر آنکه دیکته دیگری فقط روخوانی شده باشد!

پست الکترونیکی نفتی‌ها به نشانی naftiha.ir@gmail.com برای دریافت نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادها و شکایات شما به عنوان پل ارتباطی این پایگاه خبری – تحلیلی با شما مخاطبان عزیز، در دسترس قرار دارد که شما مخاطبین عزیز نفتی ها می‌توانید از این طریق با ما در ارتباط باشید.

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/41922

کلیدواژه

وزیر نفت

اخبار مرتبط

نظرات شما

1 نظر
ابوالفضل / 1400/9/6 - 21:51
گویا علاوه بر بدنه خود ایشون هم متوجه شده است برای 6 ماه وزیر است سال جدید را با وزیر جدید خواهیم بود. خدا بخیر کند. متخصصین نفت چقدر بیچاره شده اند که در این حد قحط الرجال شده است. آقا لااقل چهارتا کاردان از غیر نفت هم می اورد بر پدرش صلوات میفرستادیم.
rateup 0
 ratedown 1

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها