نفت / شناسه خبر: 41468 / تاریخ انتشار : 1400/7/19 09:41
|

پیش‌بینی افزایش صادرات نفت ایران در آبان و آذر/ آیا با تهاتر؛ طلای سیاه فروش می‌رود؟

به نظر می‌رسد در آبان و آذرماه شرایط به گونه‌ای پیش می‌رود که صادرت نفت ایران افزایش یابد.

نفتی‌ها /قرار است کارگروهی به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور و نائب رئیس معاون اقتصادی رئیس‌جمهور و با عضویت نمایندگان تام‌الاختیار بانک مرکزی و وزارتخانه‌های نفت، صمت، امور اقتصاد و دارایی و بهداشت و جهاد کشاورزی تشکیل شود، کارگروه به ترتیب مقرر در آیین‌نامه به صورت یکپارچه و متمرکز اختیار ساماندهی، تسهیل و تسریع در تهاتر نفت با کالاهای مورد نیاز را به عهده دارد تا حسب مورد موضوع‌هایی از قبیل شرایط اجرای تهاتر برای متقاضیان واجد شرایط از بابت نوع تضامین در فروش‌های اعتباری یا فروش نقدی، نحوه تسویه ارزی و ریالی محموله‌های نفتی و کالاهای تهاتری، لزوم خرید اعتباری کالاهای وارداتی و میزان پیش‌پرداخت، ضرورت خرید مستقیم کالای وارداتی یا قرارداد با مشتری ثانویه و تائید اعتبار متقاضی و... را بررسی می‌کند، طبق این قانون تهاترکننده می‌تواند خودش متقاضی واردات بوده و یا با مشتری ثانویه برای واردات قرارداد داشته باشد.
در همین ارتباط جلال میرزایی درباره اینکه در شرایط حاضر تهاتر چقدر می‌تواند شرایط فروش نفت کشور را تسهیل کند گفت: اکنون با این واقعیت روبروییم که تحریم‌های امریکا باعث شده خیلی از کشورها به صورت مستقیم از ایران نفت نخرند زیرا بابت خرید از ایران به انحای مختلف دچار مشکل شده‌اند و حتی کسانی هم که نفت خریده‌اند، نمی‌توانند پول آن را به ما پرداخت کنند. بنابراین یکی از راه‌هایی که بتوانیم موانع بانکی را برای حصول درآمدهای ارزی پشت سربگذاریم تهاتر کالا و نفت است، درواقع با این شیوه موانع تا حدی کم می‌شود و ضمن فروش نفت به کالاهای اساسی مورد نیاز نیز دسترسی پیدا می‌کنیم.
وی درباره استفاده از این شیوه برای توسعه میادین نفت و گاز اظهار داشت: طبق قانون بودجه ۱۴.۵ درصد از درآمدهای نفتی اختصاصی شرکت ملی نفت است که بخشی از آن صرف توسعه میادین می‌شود اما به نظر می‌رسد شیوه تهاتر منجر به این نمی‌شود که عقب‌ماندگی‌ها را در حوزه سرمایه‌گذاری در بالادست نفت جبران کنیم، زیرا درآمد آنچنان نیست که پاسخگوی هزینه‌های سرمایه‌گذاری باشد.
این عضو سابق کمیسیون انرژی مجلس درباره تحقق رقم ۲.۲۴ صادرات نفت در بودجه ۱۴۰۰ تصریح کرد: برای ۶ ماه اول سال که درآمدهای حاصل از فروش نفت‌خام در بودجه ۱۴۰۰ آمده محقق نشده اما برای نیمه دوم سال باید ببینم وزارت نفت می‌تواند موفق باشد یا خیر.
وی خاطرنشان کرد: تحریم‌های امریکا سنگین است و خیلی هم پیگیرند که کشورها به سمت خرید نفت از ایران نروند اما تحولات بازار که منجر به گران شدن نفت‌خام شده، باعث می‌شود برخی کشورها به سمت نفت ایران بیایند ضمن اینکه معمولا  امریکا در آستانه مذاکرات فشار را کم می‌کند و این موضوع فضا را برای افزایش صادرات نفت ایران فراهم می‌کند.
این کارشناس حوزه انرژی یادآور شد: بنابراین ازسرگیری مذاکرات برجام و کاهش فشار امریکا و از سوی دیگر افزایش قیمت نفت در بازار جهانی دو عاملی هستند که منجر به روی آوردن کشورها به واردات از ایران می‌شود و به نظر می‌رسد در آبان و آذرماه شرایط به گونه‌ای پیش می‌رود که صادرت نفت ایران افزایش یابد البته بستگی به روند مذاکرات و قیمت جهانی نفت هم دارد.
وی با بیان اینکه کاهش فشار امریکا برای جلوگیری از واردات از ایران و افزایش قیمت نفت به افزایش صادرات ایران کمک می‌کند،  تاکید کرد: احتمالا تقاضا برای نفت ایران افزایش پیدا می‌کند بنابراین در ارتباط با قراردادهای تهاتر نفت و کالا باید دقت لازم صورت گیرد که عایدی کشور دچار آسیب نشود./ایلنا

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/41468

کلیدواژه

صادرت نفت ایران

طلای سیاه

صادرات نفت ایران

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها