نفت / شناسه خبر: 40619 / تاریخ انتشار : 1400/2/27 12:01
|

عراقی‌ها در مسیر کاهش وابستگی گازی به ایران

گزارشات حاکی از آن است که دولت عراق دوباره به سمت ده‌هاه میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در پروژه‌های گازی رفته تا در تولید این حامل انرژی خودکفا شود.

نقتی ها /به نقل از راشا تودی، یکی از اصلی‌ترین مشکلات بغداد در شرایط کنونی وابستگی این کشور به واردات گاز است تا بتواند برق مورد نیاز خود را تأمین کند.
گزارشات اخیر حاکی از آن است که دولت عراق با هدف افزایش تولید و رسیدن به خودکفایی در حوزه گاز به سمت اجرای همزمان پروژه‌های گازی خود به ارزش ۱۵ میلیارد دلار رفته است.
دولت عراق می‌خواهد تا سال ۲۰۲۵-۲۰۲۴ به خودکفایی در تولید گاز برسد. بخشی از این پروژه‌ها شامل از سرگیری در توسعه تأسیسات گازی میدان بصره است که ۷ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای آن تخصیص داده است.
از طرف دیگر شرکت سین اوپک چین هم در حال توسعه میدان گازی منصوریه و یک میدان گاز دیگر است و یک سرمایه‌گذار دیگر نیز توسعه میدان گازی آکاس را برعهده گرفته است.
عراق همگام با اجرای پروژه‌های گازی اعلام کرده که به دنبال ازسرگیری ساخت یک خط لوله گازی بزرگ است.
احسان عبدالجبار، وزیر نفت عراق، گفته که توافق شده تا این کشور از اواخر ماه آوریل از سوریه گاز وارد کند. البته این خط لوله فقط قرار نیست گاز سوریه را به بغداد برساند، بلکه گویا قرار است بخشی از این گاز توسط مصر تامین شود. هنوز مشخص نیست که میزان انتقال این گاز به بغداد  چقدر خواهد بود./فارس

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/40619

کلیدواژه

پروژه‌های گازی

وابستگی گازی به ایران

احسان عبدالجبار

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها