نفت / شناسه خبر: 219726 / تاریخ انتشار : 1403/2/30 20:54
|

۵۰۰ میلیون دلار تهاتر نفت برای تامین قطعات لکوموتیو

مدیر عامل راه آهن با بیان اینکه حواله‌های نفتی برای جبران درصدی از کسری‌ها به راه‌آهن اختصاص داده و نقد شد گفت: ۵۰۰ میلیون دلار از محل تهاتر نفت برای تأمین قطعات یدکی لوکوموتیوها پیش بینی شد.

نفتی ها /سید میعاد صالحی در نشست خبری خود در نمایشگاه بین المللی تهران با بیان اینکه عمر و سن ۳۰۰ لوکوموتیو باری بالای ۲۰ سال است گفت: با اجازه رهبر معظم انقلاب حواله‌های نفتی برای جبران درصدی از این کسری‌ها به راه‌آهن اختصاص داده و نقد شد.
با اجازه رهبر معظم انقلاب حواله‌های نفتی برای جبران درصدی از این کسری‌ها به راه‌آهن اختصاص داده و نقد شد.
او با بیان اینکه راه‌آهن در ۱۰ سال گذشته تمرکزی جدی در این زمینه وجود نداشته و هم‌اکنون جز مشکلات دولت سیزدهم به شمار می‌رود گفت: تولید لوکوموتیو نو چندین سال طول خواهد کشید و تأمین کسری ۳۰۰ لکوموتیو باری، کار یک شبه نخواهد بود برای اینکه بتوانیم تعداد لکوموتیوهای فعال را افزایش دهیم قطعاً از تمام ظرفیت‌ها به ویژه بخش خصوصی استفاده می کنیم.
در خصوص تکمیل خط ریلی و قطار سریع‌السیر تهران - قم - اصفهان قرار است که این خط از محل فاینایس چین تکمیل شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص تکمیل خط ریلی سریع السیر تهران - قم - اصفهان گفت: در خصوص تکمیل خط ریلی و قطار سریع‌السیر تهران - قم - اصفهان قرار است که این خط از محل فاینایس چین تکمیل شود. البته این موضوع برای نهایی شدن نیازمند موافقت بانک مرکزی است که هم‌اکنون در حال سیر فرآیند مذاکرات بانک مرکزی است.
 
ساخت ۴۰ هزارکیلومتر خط ریلی برقی در چین

از ۲۰ سال قبل برنامه برقی سازی قطار تهران-مشهد را داشتیم که طرف چینی در نهایت ضمانت نامه را ارائه نکرد. میزان پیشرفت این پروژه دقیقاً صفر درصد است.
صالحی اضافه کرد: چین در ۱۰ سال اخیر ۴۰ هزار کیلومتر خط ریلی برقی ساخته است و استاندارد این کشور از استاندار اروپایی هم بالاتر است. از ۲۰ سال قبل برنامه برقی سازی قطار تهران-مشهد را داشتیم که طرف چینی در نهایت ضمانت نامه را ارائه نکرد. میزان پیشرفت این پروژه دقیقاً صفر درصد است و در اولویت کاری راه آهن نیست.
صالحی با اشاره به اینکه راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران آمادگی کامل برای انجام این پروژه را دارد تاکید کرد: در خصوص فاینایس اول و دوم جلساتی با بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه داشتیم. مذاکرات بانک مرکزی که با طرف چینی به نتیجه رسید، این پروژه ریلی تعیین تکلیف می شود.
۵۰ لکوموتیو متوقف برای احیا به مزایده گذاشته می‌شود چرا که برای رفع کمبود در این زمینه از همه ظرفیت‌های دولتی، خصوصی و همچنین تولید داخل استفاده خواهیم کرد.
مدیر عامل راه آهن در پاسخ به این پرسش که لکوموتیوهای متوقف شده را چه اقدامی در نظر گرفته اید که انجام شود؟ گفت: ۵۰ لکوموتیو متوقف برای احیا به مزایده گذاشته می‌شود چرا که برای رفع کمبود در این زمینه از همه ظرفیت‌های دولتی، خصوصی و همچنین تولید داخل استفاده خواهیم کرد که اولویت با بخش خصوصی است.
وی به مهم‌ترین مشکل شرکت راه آهن اشاره کرد و تاکید کرد: شرکت راه آهن با کمبود ورود نقدینگی به این حوزه مواجه است. در سال ۱۴۰۳ با توجه به شعار سال و احکام برنامه هفتم توسعه تلاش می‌کنیم تا نهضت احیای خطوط متوقف را با کمک مردم به پیش ببریم و در این راستا ۵۰ لکوموتیو متوقف را به مزایده خواهیم گذاشت تا آنها را احیا کنیم. فرایند مزایده به‌طور هم‌زمان اما به صورت یک به یک با حضور بخش خصوصی واقعی انجام می‌شود و مالکیت به طور کامل به آنها منتقل خواهد شد.
 
۵۰۰ + ۵۰۰ میلیون دلار از محل تهاتر نفت برای تأمین قطعات یدکی و لوکومتیوه

صالحی در مورد خرید لوکوموتیو نو گفت: حدود ۵۰۰ میلیون دلار از محل تهاتر نفت برای تأمین قطعات یدکی لوکومتیوها و ۵۰۰ میلیون دلار دیگر برای خرید لکومتیو نو پیش‌بینی کردیم.
معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: تلاش می‌شود تا نهضت احیای خطوط متوقف را با کمک مردم و بخش خصوصی پیش ببریم و همانطور که عرض کردم در این راستا ۵۰ لکوموتیو متوقف را به مزایده خواهیم گذاشت تا آنها را احیا کنیم.
مدیر عامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران در ادامه گفت: حداقل ۲۰ سال در حوزه لکوموتیو که یکی از مهم‌ترین گلوگاه‌های حوزه ریلی است غفلت داشته‌ایم، با این حال در سال جاری تلاش می‌کنیم از محل تبصره ۱۸ و ماده ۱۲ قانون، تهاتر نفت و مشارکت بخش خصوصی این گلوگاه را که بسیار حیاتی است رفع و برطرف کنیم.
وی افزود: حدود ۳۱ هزار واگن باری در کشور وجود دارد که بیش از ۳ هزار واگن باری نو از ابتدای دولت سیزدهم با استفاده از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و تسهیلات تبصره ۱۸ تولید شد و به بهره برداری رسید. هم‌اکنون با ۱۵ هزار کیلومتر شبکه ریلی (دوخطه - تک خطه) و ۳۱ هزار واگن، تنها ۳۰۰ لوکوموتیو باری فعال داشته و ۳۰۰ لوکوموتیو باری کسری داریم.
صالحی در بخشی از سخنانش با یادآوری شرکت حمل‌ونقل ریلی رجا ۷ سال است بابت لکوموتیو در اختیار، پولی به راه آهن جمهوری اسلامی ایران پرداخت نکرده است، گفت: هیچکدام از شرکت های مسافری حق دسترسی شبکه ریلی را پرداخت نمی کنند.
وی با بیان اینکه امکان سرعت ۱۸۰ کیلومتری قطار برقی در خط موجود امکان پذیر است، گفت: برای اینکار نیازمند اصلاح خط و تغییر بوژی هستیم. اما اگر خط جدیدی ساخته شود، امکان سیر قطار با سرعت ۳۰۰ کیلومتری وجود دارد./بازار

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/219726

کلیدواژه

تامین قطعات لکوموتیو

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها