نفت / شناسه خبر: 84683 / تاریخ انتشار : 1401/8/23 15:26
|

علت سرگردانی متقاضیان بنزین سوپر چیست؟

گویا سیاست وزارت نفت و شرکت پخش فراورده های نفتی در شرایط کنونی این است که بنزین معمولی را تهیه کنند...

نفتی ها /مدتی است که از گوشه و کنار خبر از کمبود و یا نیود بنزین سوپر در جایگاه‌های سوخت به گوش می‌رسد؛ از سویی دیگر علر رغم این که این کمبود به صورت رسمی  اعلام نشده است ، این سوال مطرح می‌شود که  چر شرکت پخش فراورده های نفتی اطلاعات دقیقی در خصوص جایگاه هایی که به صورت آنلاین بنزین سوپر دارند ارائه نمی دهد.

علاوه بر این به گوش می‌رسد که جایگاه دارانی هم که متقاضی بنزین سوپر هستند به طور دقیق نمی دانند که بنزین چه زمانی به دست شان می رسد. لذا کسی که به دنبال بنزین سوپر است باید گاهی به چندین جایگاه سوخت در شهر سر بزند.

حالا اما این موضوع باعث شده تا بسیاری از خودروها بین دو راهی عدم استفاده و یا پذیرش ریسک استفاده از بنزین معمولی (بجای سوپر) قرار بگیرند، دوراهی ناعادلانه‌ای که نمی‌بایست مردم ایران با آن همه ذخایر نفتی، در آن قرار بگیرند و سرگردان در خیابان‌های شهر به دنبال سوخت خودروی خود باشند!

متاسفانه عدم اطلاع‌رسانی در مورد زمان و مکان‌های پخش بنزین سوپر، سرگردانی شدیدی برای جستجوی بنزین سوپر وجود دارد و در کنار مشکلات متعدد در جامعه، حال کمیابی بنزین مرغوب نیز به این لیست بلند بالا اضافه شده است.

نکته عجیب ماجرا اما اینجاست که  مسئولان صنف جایگاهداران سوخت کشور در پاسخ به خبرنگاران پاسخی به علل کمبود بنزین سوپر در جایگاه ها را به دلایلی اعلام نکردند و پاسخ به این پرسش را به هفته آینده موکول کردند.

اما همایون صالحی، رئیس هیات مدیره کانون جایگاه داران در گفت و گو با یکی از رسانه‌ها بر کمبود بنزین سوپر در جایگاه ها مهر تایید زد و گفت: مدت هاست که عرضه بنزین سوپر در جایگاه ها با تاخیر و کمبود مواجه شده است. یکی از دلایل آن هم این است که مصرف اصلی مردم بنزین معمولی است و تامین بنزین معمولی که در کارت مردم وجود دارد بسیار واجب تر است در نتیجه طبیعی است وزارت نفت و شرکت پخش فراورده های نفتی به دنبال این باشند که رضایتمندی آحاد مردم را به دست آورند.

صالحی در ادامه افزود: از طرف دیگر چون به برخی از جایگاه ها در شهرستان های کوچک با تاخیر بنزین سوپر داده می شود، خودشان علاقه‌مند نیستند بنزین سوپر بیاورند. آنها ابتدا باید خرید کنند و این بنزین در مخازن شان می ماند و چون این کار موجب کسری غیر متعارف می شود رغبتی به آوردن بنزین سوپر ندارند.

رئیس هیات مدیره کانون جایگاه داران اظهار کرد: اما در کلانشهرها و شهرهای بزرگ متقاضیان بنزین سوپر زیادند به این دلیل که معمولا میزان اکتان ذکر شده برای خودروهای خارجی با بنزین سوپر همخوانی دارد. لذا بنزین سوپر برای بسیاری از خودروهای خارجی حیاتی و ضروری است. خودروهای داخلی نیازی به بنزین سوپر ندارند اما ساز و کار خودروهای خارجی بر اساس بنزین یورو تعریف شده است.

صالحی گفت: بنزین سوپر به دلیل بالا بودن درجه اکتانش و آرام سوزی بنزین ، درجه احتراق بهتری را برای خودروها رقم می زند. اما سیاست وزارت نفت و شرکت پخش فراورده های نفتی در شرایط کنونی این است که بنزین معمولی را تهیه کنند.

موضوع مهمی که باید به آن توجه کرد این است که کسانی که می خواهند از بنزین سوپر استفاده کنند در ۴ هزار و ۳۰۰ جایگاه کشور سرگردانند. در تهران نیز مشخص نیست از ۳۴۰ جایگاه سوخت، کدام جایگاه بنزین سوپر دارد. چون ممکن است یک جایگاه امروز بنزین سوپر داشته باشد و فردا سکوی بنزین سوپرش غیر فعال باشد.

صالحی هم با تایید این موضوع گفت: اینطور نیست که تمام جایگاه های استان تهران به طور همزمان و در آنِ واحد بنزین سوپر داشته باشند و شارژ شوند. مشخص نیست کدام جایگاه ها بنزین سوپر دارند. برنامه ریزی خاصی وجود ندارد و حتی خود جایگاه داران نیز نمی دانند چه زمانی سهمیه خود را دریافت خواهند کرد. در واقع جایگاه داران متقاضی بنزین سوپر در سامانه خرید ثبت نام می کنند اما معلوم نیست که چه زمانی بنزین به جایگاه مورد نظر اختصاص می یابد. بنزین معمولی همه جایگاه ها به روزانه تامین می شود اما بنزین سوپر به علت کاهش تولید با فواصل زمانی مختلف توزیع می شود.

 

 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/84683

کلیدواژه

بنزین سوپر

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها