نفت / شناسه خبر: 83592 / تاریخ انتشار : 1401/4/8 07:54
|

میانکاله‌ای دیگر در راه است؟

و حالا سوال اینجاست که چرا باید در چنین شرایطی بر احداث این پتروشیمی اصرار ورزید و برای چندمین بار خطاهای مشابه گذشته را تکرار نمود؟

نفتی ها /فائزه پناهی_هنوز قیل قال و حاشیه‌های پتروشیمی میانکاله تمام نشده، حالا مدتی است زمزمه‌های احداث یک پتروشیمی در یک منطقه جنگلی  و حفاظت شده دیگر به گوش می‌رسد، حالا کارشناسان اما با اشاره به این که در صدور مجوز پتروشیمی میانکاله از ابتدا باید دقت بیشتری صورت می‌گرفت، این بار نسبت به احداث یک واحد پتروشیمی دیگر نیز ابهاماتی را مطرح کرده‌اند؛ واحدی مشهور به پتروشیمی نمین در استان اردبیل که گفته می‌شود در نزدیکی جنگل فندوقلو است.
نکته اما اینجاست که اراضی محل احداث این واحد پتروشیمی در منطقه نمین، بیشتر مزیت کشاورزی و گردشگری دارد؛ چرا که نزدیک روستایی به نام سولا و جنگل فندقلو است و تمامی زمین‌های اطراف آن، کاربری کشاورزی دارند. بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد، پسماند‌های تولیدی از این واحد پتروشیمی بر محصولات کشاورزی منطقه اثر می‌گذارد و در کوتاه مدت عوارضی را هم روی ساکنان منطقه خواهد داشت.
سوای اینها هم حتی به گفته بسیاری از کارشناسان محیط زیستی، شرایط جغرافیایی این منطقه حالت بن بست دارد؛ یعنی با توجه به این که وزش باد در نمین اصولاً از سمت شمال به جنوب است و دیواره کوه سبلان اجازه عبور این باد‌ها را نمی‌دهد، آلودگی هوا نیز در اثر فعالیت‌های واحد پتروشیمی ایجاد خواهد شد.
از سویی دیگر اما از آنجایی که شهرستان نمین و استان اردبیل، جزو مناطق سردسیر هستند و قطعاً با احداث این واحد پتروشیمی، بحث اُفت فشار گاز در فصول سرد نیز دغدغه بعدی خواهد بود. باید به این سوال پاسخ داده شود که گاز استخراج شده از منطقه عسلویه در جنوب کشور که با سختی به کیلومترها دورتر در نزدیکی مرزهای شمالی به شهرستان نمین می‌رسد، چگونه قرار است هم نیاز مردم و هم نیاز پتروشیمی را تامین کند؟
 حالا سوال اینجاست که چرا باید در چنین شرایطی بر احداث این پتروشیمی اصرار ورزید و برای چندمین بار خطاهای مشابه گذشته را تکرار نمود، خطاهایی که نمونه‌های آن در سایر استان‌های کشور از جمله اصفهان و خوزستان در طی دهه‌های اخیر فجایع جبران ناپذیری را رقم زده است و این ضررها هیچ کدام قابل دفاع نبود؛ کمااین‌که احداث شرکت‌های پتروشیمی مانند آبادان در گذشته، به این صورت بود که فرآیند احداث آن‌ها خارج از شهر انجام می‌شد و به مرور زمان با گسترش شهر، فاصله آن‌ها با مناطق مسکونی کاهش یافته، اما اکنون با افزایش مطالعات و سطح دانش، استقرار صنعت پتروشیمی در چنین منطقه‌ای، صحیح به نظر نمی‌رسد و لازم است پیش از آنکه دیر شود توجه ویژه ای به آن شود.

مخاطبین عزیز پایگاه خبری–تحلیلی نفتی‌ها؛ شما می‌توانید از طریق پست الکترونیک naftiha.ir@gmail.com و دایرکت پیج اینستاگرام نفتی‌ها به آدرس @NaftihaNews برای ارائه نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادها و سایر پیام‌های خود با ما در ارتباط باشید.

 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/83592

کلیدواژه

پتروشیمی میانکاله

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها