نفت / شناسه خبر: 83420 / تاریخ انتشار : 1401/3/21 07:58
|

باروتی به نام پتروشیمی آبادان!/ ماجرا چیست؟

امروز هم باید بگوئیم وضعیت پتروشیمی آبادان آنچنان خطرناک است که اگر همین امروز به فکر راه حلی برای حل مشکلات آن نباشیم...

نفتی ها /می‌گویند حادثه متروپل را کارشناسان ماه‌ها پیش از وقوع آن هشدارش را داده بودند و گوش شنوائی برای آن وجود نداشت و امروز هم باید بگوئیم وضعیت پتروشیمی آبادان آنچنان خطرناک است که اگر همین امروز به فکر راه حلی برای حل مشکلات آن نباشیم؛ در صورت وقوع حادثه اینبار نه تنها تمام مردم شهر آبادان و البته شهرهای همجوار بلکه کل منطقه با بحران جدی و تلفات غیر قابل شمارش مواجه خواهد شد.
آنطور که کارشناسان می‌گویند بازسازی پتروشیمی آبادان که از سال ۱۳۴۶ تا کنون روی پا است به عزمی ملی احتیاج دارد؛ نباید از خاطر برد که این پتروشیمی زمین ارزشمندی دارد؛ اما مخازن کروی شکل آن خطری بزرگ برای کل منطقه محسوب می‌گردد. این پتروشیمی که سالها از ساخت آن می‌گذرد به دلیل عدم توجه لازم و فرسوده شدن اغلب زیرساخت‌ها با مشکلات بسیاری روبروست تا جاییکه بنابر اخبار موجود، صبح روز پنجشنبه ۷ تیر ۱۳۹۷ آتش‌سوزی نسبتاً بزرگی در تأسیسات پتروشیمی آبادان رخ داد که  در این حادثه ۱ نفر جان خود را از دست داد و ۱۸ نفر نیز زخمی شدند. هر چند که باید گفت این حادثه نیز در صورت آنکه فداکاری نیروهای انسانی آن نبود می‌توانست به فاجعه‌ای بزرگ بدل گردد.
در چنین شرایطی باید همین امروز از مسوولان امر خواست تا با تشکیل کمیته‌ای فنی آخرین وضعیت مخازن کروی این پتروشیمی را بررسی و در صورت نیاز نسبت به بازسازی پتروشیمی و یا حتی جمع آوری واحدهای کنونی و ساخت واحدی جدید اقدام گردد. قطعا این امر محقق نخواهد شد مگر عزمی ملی پشت آن قرار بگیرد؛ و از خاطر نبریم که علی رغم هشدارها هیچ کس حادثه متروپل را حتی برای یک ثانیه هم متصور نمی‌شد اما متاسفانه منجر به داغدار شدن کشور شد!

مخاطبین عزیز پایگاه خبری–تحلیلی نفتی‌ها؛ شما می‌توانید از طریق پست الکترونیک naftiha.ir@gmail.com و دایرکت پیج اینستاگرام نفتی‌ها به آدرس @NaftihaNews برای ارائه نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادها و سایر پیام‌های خود با ما در ارتباط باشید.

 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/83420

کلیدواژه

پتروشیمی آبادان

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها