نفت / شناسه خبر: 73026 / تاریخ انتشار : 1401/1/30 07:53
|

گزارش "نفتی‌ها" از یک موضوع پرحاشیه این روزها؛ بانیان وضع موجود پتروشیمی میانکاله چه کسانی هستند؟

اگرچه افراد تصمیم ساز دراین پروژه بیش از افرادی است که دراین گزارش مورد تاکید قرار می‌گیرند اما در این مطلب تنها به افرادی اشاره خواهد شد که از قضا در نفت سیزدهم اعتباری بیشتری یافتند!

نفتی ها /این روزها بحث پروژه پتروشیمی میانکاله آنچنان داغ شده که کمتر شخصی به این موضوع می‌پردازد که اگر مشکلات زیست محیطی احداث این پروژه صحت داشته و باید این طرح را متوقف کرد چه کسانی بانیان این وضع هستند؟
چراکه بنابراظهارات رئیس جمهور، بانیان وضع موجود باید تغییر کنند و به زبانی ساده تر به دلیل تصمیمات مدیریتی مخرب خانه نشین شوند! اما در خصوص این طرح باید به بانیان این وضع که اتفاقا به تازگی با ترقی مدیریتی هم مواجه شده‌اند اشاره کنیم تا شاید آیت الله رئیسی در صورت منتفی شدن اجرای این طرح به فکر برآورده ساختن وعده خود یعنی خانه نشین ساختن بانیان وضع موجود باشد.اگرچه افراد تصمیم ساز دراین پروژه بیش از افرادی است که دراین گزارش مورد تاکید قرار می‌گیرند اما در این مطلب تنها به افرادی اشاره خواهد شد که از قضا در نفت سیزدهم اعتباری بیشتری یافتند!
طرح میانکاله جزء فرصت‌های سرمایه گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی بوده که توسط دولت بررسی و دراین لیست قرار گرفته است. در زمان صدور مجوز خوراک این طرح، فلاحتیان مدیر برنامه ریزی وزارت نفت، مسوولیت صدور مجوز خوراک را برعهده داشته که همچنان بر سمت مذکور تکیه زده و تغییر مدیریت وزارت نفت هم نتوانست وی را از جایش تکان دهد. ازسویی شاهمیرزایی مدیرعامل فعلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز در آنزمان به عنوان کارشناس همین بخش مذکور مشغول به فعالیت بوده که فراتر از آنکه درتصمیم گیری این طرح دخیل بوده یا خیر اما به هرحال دراین بخش مشغول به فعالیت بوده است.
عبدالحسین بیات در زمان قرار گرفتن این طرح در لیست فرصت‌های سرمایه گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی، عضو هیات مدیره این شرکت بوده که در حال حاضر به عنوان رئیس صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت مشغول به کاراست. عباس زاده در زمان تصویب این طرح معاون برنامه ریزی شرکت ملی صنایع پتروشیمی بوده که امروز یکی از افراد تاثیرگذار در هیات مدیره این شرت محسوب می‌گردد.
بنابراین اگر قرار به بررسی بانیان وضع موجود باشد؛ باید تمامی این مدیران که امروز دارای سمت‌های تاثیرگذار در نفت هستند و در دولت آیت الله رئیسی اتفاقا به سمت‌های بالاتری دست یافته‌اند نسبت به این تصمیم خود پاسخگو باشند و در صورت لغو این طرح آنان نیز بنابر اعتقاد رئیس جمهور مواخذه گردند.
اما دراین بین نباید فراموش کرد که در حال حاضر در اغلب کشورهای اروپایی احداث پارک‌های پتروشیمی در مناطق خوش آب و هوا و سرسبز امری طبیعی است و نمی‌توان تنها اکتفا به بحث محیط زیستی این طرح مانع اجرای آن گردد. دراین بین نیز وزارت نفت نیز تاکید دارد که اگر مشکل محیط زیستی این طرح حل گردد مشکلی در ادامه روند احداث آن نیست. اما فعلا حاشیه‌هایی حول و محور سرمایه گذار این طرح می‌گردد.با این اوصاف باید به بحث میانکاله به طور جدی تری پرداخته شود و اگر قراراست این طرح به خاطرات بپیوندد قطعا بسیاری از مدیران فعلی نفت با عنوان بانیان وضع موجود نیز باید به خاطرات بپوندند!

مخاطبین عزیز پایگاه خبری–تحلیلی نفتی‌ها؛ شما می‌توانید از طریق پست الکترونیک naftiha.ir@gmail.com و دایرکت پیج اینستاگرام نفتی‌ها به آدرس @NaftihaNews برای ارائه نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادها و سایر پیام‌های خود با ما در ارتباط باشید.

 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/73026

کلیدواژه

پتروشیمی میانکاله

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها