نفت / شناسه خبر: 5239 / تاریخ انتشار : 1397/12/25 08:13
|

حاشیه‌های نفت و انرژی/ ازجزئیات یک اختلاس یا اخلال تا تعدیل۳۵ کارگر پتروشیمی در آستانه عید نوروز

دنیای نفت و انرژی همواره سرشار از حواشی و اتفاقات غیرمترقبه و داستان‌های مختلف است، که در این بخش به اخبار این حواشی خواهیم پرداخت.

نفتی ها /حاشیه اول این هفته را با ماجرای اختلاسی عجیب و پر سرو صدا در صنعت پتروشیمی آغاز می‌کنیم.
موضوع فساد در شرکت بازرگانی پتروشیمی یکی از داغ‌ترین موضوعات این روز‌ها در میان افکار عمومی است. ماجرا به دو دلیل مشخص مورد توجه قرار گرفته است: نخست حجم تخلف و دوم حضور برخی از چهره‌های سیاسی یا منسوب به چهره‌های سیاسی داخل یا خارج از کشور در میان متهمان بود.
در مورد حجم تخلف، حالا در افکار عمومی حرف از این است که ۶ و نیم میلیارد یورو یا صد هزار میلیارد تومان توسط متهمان از پول مردم برداشت شده است.اما مسعودی مقام، قاضی این پرونده در حاشیه جلسه دوم رسیدگی به این پرونده گفته: رقم اصلی اخلال در نظام اقتصادی کشور ۶ میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو است؛ اما به این معنا نیست که تمام این رقم توسط متهمان تصاحب شده باشد... این گونه نیست که بیان کنیم ۱۰۰ هزار میلیارد تومان توسط این افراد تصاحب شده باشد، بلکه بحث تصاحب منافع مطرح است. بنابر این بحث اختلاس مطرح نیست بلکه بحث اخلال در نظام اقتصادی مطرح است و مبالغ سوءاستفاده‌های متهمان هم غالبا ۱۵ میلیون یورو یا ۸ میلیون دلار یا ۳۱ میلیارد است پس این به معنای تصاحب ۱۰۰ هزار میلیارد تومان نیست.

حاشیه دوم این هفته نیز به دیدار پومپئو با مدیران شرکت‌های بزرگ نفتی جهان درباره ایران است

مایک پلمپئو وزیر امورخارجه آمریکا قصد دارد با مدیران شرکت‌های بزرگ نفتی دنیا درباره موضوع افزایش صادرات نفت آمریکا و سیاست‌گذاری‌ها درباره ایران دیدار کند. این دیدار قرار است در پشت درهای بسته برگزار شود و هنوز زمان دقیق این دیدار مشخص نیست اما  این دیدار، پیش از سخنرانی پامپئو در کنفرانس «سراویک» با موضوع نفت و انرژی برگزار خواهد شد.


حاشیه سوم این هفته هم با اخبار آتش سوزی لوله‌های گاز در مسیر آزاد راه اهواز به ماهشهر می‌پردازد.این حادثه روز  پنج شنبه  صبح اتفاق افتاد که در این حادثه یک دستگاه اتوبوس، یک دستگاه خودروی سمند و یک دستگاه نیسان پیکاپ دچار آتش‌سوزی شدند.
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی اهواز تصریح کرد: تاکنون در این حادثه ۵ نفر کشته شدند و ۶ نفر مصدوم شدند. وزیر نفت نیز در نامه‌ای به مدیرعامل مناطق نفت خیز جنوب، ضمن تسلیت به بازماندگان حادثه خط لوله انتقال گاز اهواز، خواهان رسیدگی به وضعیت مجروحان و خانواده‌های داغدار این حادثه شد.

حاشیه بعدی هم درباره ادامه معافیت تحریمی ۸ کشور برای خرید نفت از ایران است.
اسپوتنیک گفت: مقامات آمریکا می‌گویند خریدهای نفت ۸ کشور از ایران احتمالا ادامه می‌یابد، مسئولان هندی هم در این زمینه با آمریکا مذاکره کردند.

حاشیه پنجم  این هفته نفتی‌ها نیز به رونمایی از اپلیکیشن «باک» می‌پردازد.
در حاشیه نشست خبری امروز سیدمحمدرضا موسوی‌حواه، مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از اپلیکیشن «باک» (پمپ‌بنزین یاب) این شرکت رونمایی شد.پرداخت الکترونیک وجه سوخت، جستجوی نزدیکترین جایگاه‌ها، فاصله تا جایگاه بعدی، انتخاب جایگاه بر اساس نوع سوخت توزیعی از جمله امکانات این اپلیکیشن است.

اما  حاشیه آخر این هفته به اخراج گروهی ۳۵ نفر از کارکنان پتروشیمی فارابی در آستانه نوروز می‌پردازد.  
بر اساس اعلام منابع کارگری در پتروشیمی فارابی، محمدرضا علیمردان مدیرعامل غیربومی و پروازی این شرکت به کارکنان گفته است؛ در نوروز ۹۸ بیش از ۳۵ نفر از شاغلین قرارداد‌ مستقیم این پتروشیمی اخراج خواهند شد و هنوز هم علت این تعدیل نیروی گروهی اعلام نشده است.پتروشیمی فارابی از شرکت های زیرمجموعه هلدینگ تاپیکو وابسته به شستا است که مدتهاست اخبار پرحواشی از آن منتشر می‌شود و چندی پیش رئیس جمهور خواستار واگذاری آن شده بود.
لازم به ذکر است، در دوره‌ی مدیریت های قبل در این پتروشیمی، با هدف ثبات و امنیت شغلی، همه کارگران این شرکت به قرارداد مستقیم تبدیل وضعیت شده بودند که اکنون مدیرعامل و هیات مدیره غیربومی جدید قصد اخراج گروهی آنان را دارد.
یکی از کارکنان گفته است : در آستانه نوروز و سال جدید دلهره از دست دادن شغلمان‌ در سال جدید را داریم و در این شرایط اقتصادی نمی توانیم تنها شغل خود که در بین پتروشیمی های دیگر کمترین حقوق را دریافت می‌کنیم از دست دهیم.


 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/5239

کلیدواژه

خبر اختلاس ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی متهمان پرونده پتروشیمی کذب

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها