نفت / شناسه خبر: 41261 / تاریخ انتشار : 1400/6/20 08:05
|

نسخه مدیران پتروشیمی را چه کسی می‌پیچد؟/ روزهای سیاه هلدینگ خلیج فارس در راه است؟

خبرها حاکی از اقدام برای استعلام تایید صلاحیت حراستی افرادی برای مدیریت در هلدینگ خلیج فارس است، که تحقق هر کدام از آنان می‌تواند به تنهایی برای نابودی صنعت پتروشیمی کشور در طول یک سال کافی باشد!

نفتی‌ها /دانیال قربانی:این روزها نگرانی‌ها در خصوص نحوه انتصابات در صنعت پتروشیمی روبه افزایش است چراکه خبرها حکایت از اقدام برای استعلام تایید صلاحیت حراستی افرادی برای مدیریت این صنعت بالاخص در هلدینگ خلیج فارس دارد که تحقق هر کدام از آنان می‌تواند به تنهایی برای نابودی صنعت پتروشیمی کشور در طول تنها یکسال کافی باشد!
آنطور که می‌گویند مدیرعامل اسبق شرکت ملی صنایع پتروشیمی علی رغم آنکه به زودی به عنوان قائم مقام وزیرنفت منصوب خواهد شد؛ اما این روزها بیش از همیشه مشغول صحنه گردانی صنعت پتروشیمی است.
بنابر اخبارهای رسیده، هم اکنون ۲ کاندیدای اصلی مدیریت شرکت ملی صنایع پتروشیمی احمد حیدرنیا مدیر طرح‌های این شرکت دردولت احمدی نژاد و البته عباس زاده مدیریت برنامه ریزی و توسعه NPC هستند که البته به نظر می‌رسد حیدرنیا به دلیل اختلاف‌های قدیمی با مدیرعامل اسبق شرکت مای صنایع پتروشیمی، علی رغم اصرار میرکاظمی  از لیست نامزدهای این شرکت حذف گردیده است. در حال حاضر عباس زاده گزینه دیگری است که وی نیز شانس زیادی برای تکیه براین پست ندارد؛ هرچند که به نظر می‌رسد آقای مدیرعامل اسبق که این روزها مهره چینی‌های پتروشیمی را انجام می‌دهد به نتیجه نهائی دست نیافته است. اما یک چیز کاملا مشخص است و آن اینکه علی‌رغم شنیده‌ها مبنی بر ابقاء محمدی بر مدیریت شرکت ملی صنایع پتروشیمی اما اخبار موثق حکایت از عدم تمایل تیم فعلی نفت بر بهره گیری از مدیریت این فرد دارد. هر چند که باید محمدی را فردی موفق در مدیریت شرکت ملی صنایع پتروشیمی طی سال‌های گذشته به نسبت دیگر مدیران این شرکت دانست اما قطعا نگاه سیاسی در انتصابات بیش ازدیگر نگاه ها حاکم است.
ازسویی دیگر برای هلدینگ نیز خواب‌های خوبی دیده نشده است. امروز قراراست استعلام حراستی ۲ مدیر رده پایین صنعت پتروشیمی چون ذبیح الله نعیمی مدیر مالی شرکت ملی صنایع پتروشیمی در دولت احمدی نژاد که رفاقت نزدیکی با مدیرعامل اسبق شرکت ملی صنایع پتروشیمی دارد و قاسم مسعودی مدیرعامل اسبق و بازنشسته پتروشیمی مرجان که زمان خروجش ازاین شرکت آن را غیرسودده تحویل داده؛ برای مدیریت بزرگترین هلدینگ اقتصادی کشور گرفته شود!
مساله ای که صحت آن نگرانی از آینده این صنعت را صدچندان خواهد کرد؛ چراکه این صنعت محور ارزآوری کشور در شرایط جنگ اقتصادی با دشمنان انقلاب اسلامی است  و قرارگرفتن آن در دستان عده ای خاص با اهدافی خاص می‌تواند اقتصاد کشوررا به مخاطره اندازد!
اینکه یک شخص به طور خاص برای یک صنعت تصمیم گیری نماید و درعین حال از افراد غیرمتخصص و ناتوان در عرصه مدیریت کلیدی‌ترین مجموعه‌های اقتصادی کشور بهره ببرد، موضوعی بسیار نگران کننده است. موضوعی که ماهیت اصلی وعده‌های دولت چون تشکیل کمیته انتصابات در نهاد ریاست جمهوری را زیر سوال می‌برد. به اعتقاد برخی از کارشناسان، بررسی نام افرادی که تا کنون برای دریافت پست مدیریتی در وزارت نفت به نهادهای حراستی جهت تایید صلاحیت اعلام گردیده اند بیشتر بوی سهم خواهی می‌دهد تا نگاه تخصصی و کارشناسی!
بنابراین به نظر می‌رسد نسخه صنعت پتروشیمی قراراست به دست شخصی پیچیده شود که خود در زمان مدیریتش بر این صنعت مشکلات زیادی را برای کشور ایجاد نموده است. درهمین راستا شاید باید به وزیر نفت توصیه کرد اختیار انتصابات را در دست بگیرد و اجازه ندهد سایه افرادی خاص بر مجموعه‌های نفت بیفتد که این خود گاها منجر به چینش ضعیف برای مدیریت آنان از سوی فرد سایه می‌شود تا شخص وزیر!

پست الکترونیکی نفتی‌ها به نشانی naftiha.ir@gmail.com برای دریافت نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادها و شکایات شما به عنوان پل ارتباطی این پایگاه خبری – تحلیلی با شما مخاطبان عزیز، در دسترس قرار دارد که شما مخاطبین عزیز نفتی ها می‌توانید از این طریق با ما در ارتباط باشید.

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/41261

کلیدواژه

مدیران پتروشیمی

احمد حیدرنیا

عباس زاده

اخبار مرتبط

نظرات شما

1 نظر
بی نام / 1400/6/20 - 12:55
شریف تر مدیر اسبق npc وجود نداره واگذاری شرکتهای پتروشیمی زمان اقای نژادسلیم مورد قبول واقع شده برادر
rateup 0
 ratedown 0

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها