نفت / شناسه خبر: 40987 / تاریخ انتشار : 1400/4/29 15:09
|

شفاف‌سازی پرونده‌های انتقال انرژی ایران و شرکا/ مشکل کار کجاست؟

در این میان مشکلی وجود دارد که باید به جد مورد توجه قرار بگیرد، سیاست اشتباهی است که مدیران نفتی ما در اکثر قراردادهای خود به کار می‌گیرند و آن سیاست بی‌توجهی ایران به درخواست‌های شرکا است.

نفتی‌ها /فائزه پناهی:مدتی است زمزمه‌های بازگشت ایران به بحث صادرات گاز  ترکمنستان دوباره مطرح شده است و با وجود رفتار غیراخلاقی ترکمنستان در زمینه شکایت و انتشار رای دیوان داوری بین‌­المللی، که کاری غیر حرفه ای محسوب می‌شد، پژوهشگران در یک بررسی دولت ایران را به برقراری دوباره روابط گازی با این کشور ترغیب کرده اند.

موافقان از  سرگیری همکاری گازی ایران با ترکمنستان  می‌گویند توافق دوباره می‌تواند برای اقتصاد ایران منافعی داشته باشد که یکی از مهم ترین آن ها، افزایش تبادلات تجاری تهران_عشق آباد با رویکرد توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی و رونق فعالیت شرکت های بخش خصوصی است.

حالا این که این توافق از سر گرفته بشود یا خیر امری است که باید متخصصان و کارشناسان امر در خصوصش نظر بدهند اما نکته ای که در این میان وجود دارد این است که اگر قدری در این مشکلات ریز شویم متوجه خواهیم شد در این میان مشکلی وجود دارد که باید به جد مورد توجه قرار بگیرد و آن سیاست اشتباهی است که مدیران نفتی ما در اکثر قراردادهای  خود به کار می‌گیرند، سیاست بی‌توجهی ایران به درخواست‌های شرکا در مذاکرات است

درواقع این اولین باری نیست که توافقات ایران  با شرکایش به دادگاه ختم شد و ترکمنستان هم تنها کشوری نیست که در خصوص توافقات به مشکل خورده باشد ؛ پیش از این نیز ترکیه بارها از ایران درخواست کاهش قیمت گاز را داشت و نهایتاً سال ۱۳۹۱ به دیوان بین‌المللی داوری شکایت کرد و در سال ۱۳۹۵ این دادگاه رای به بازگرداندن ۱.۹ میلیارد دلار پولی که ایران از بابت گران‌فروشی گاز به ترکیه دریافت کرده بود، که ایران و ترکیه توافق کردند که بجای این پول، گاز تحویل داده شود.

مورد دیگر جمهوری آذربایجان است که سال‌هاست از ایران می‌خواهد حق معاوضه گازی برای انتقال گاز به نخجوان را کاهش دهد زیرا برای بیش از دو دهه است که ایران گاز از آذربایجان دریافت می‌کند و تنها ۸۵ درصد این گاز را به نخجوان تحویل می‌دهد، اما معقتد است چنین حجمی از دستمزد برای انتقال یا معاوضه گاز بسیار بالا است. که سرانجام اسفند ماه سال گذشته باکو و آنکارا توافق کردند خط لوله‌ای از ایغدیر ترکیه به نخجوان کشیده شود و سالانه نیم میلیارد متر مکعب گاز آذربایجان با گذشتن از گرجستان و ترکیه به نخجوان برسد که بسیار بالاتر از حجم گازی است که از ایران به نخجوان ارسال می‌شود.
خود ترکیه که هم‌اکنون زیرساخت‌های واردات گاز مایع (ال‌ان‌جی) از کشورهای مختلف، همچنین گاز طبیعی از طریق خطوط لوله از روسیه و آذربایجان را به سرعت توسعه داده، تقریباً از ابتدای سال جاری خورشیدی گازی از ایران وارد نکرده و به نظر نمی‌رسد شتابی برای تعمیر خط لوله انتقال گاز ایران که آخر مارس سال جاری میلادی در عملیات تروریستی منفجر شد، داشته باشد.

پست الکترونیکی نفتی‌ها به نشانی naftiha.ir@gmail.com برای دریافت نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادها و شکایات شما به عنوان پل ارتباطی این پایگاه خبری – تحلیلی با شما مخاطبان عزیز، در دسترس قرار دارد که شما مخاطبین عزیز نفتی ها می‌توانید از این طریق با ما در ارتباط باشید.

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/40987

کلیدواژه

پرونده‌های انتقال انرژی ایران

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها