نفت / شناسه خبر: 40896 / تاریخ انتشار : 1400/4/13 06:44
|

گزارش "نفتی‌ها" از کمبود محصولات پتروشیمی در بازار بورس/ چه محصولاتی بازار آزاد پر رونقی دارند؟

در حال حاضر محصولاتی چون اوره،هیدروکزین سنگین و پنتان پلاس، MTBE، TDI، نیتروژن مایع،زایلین مخلوط و ایزوبوتانول با کمبود عرضه مواجه‌اند

نقتی ها /آنطور که از آمارهای موجود برمبنای عرضه و معامله محصولات پتروشیمی در بورس پیداست در حال حاضر محصولاتی چون اوره،هیدروکزین سنگین و پنتان پلاس، MTBE، TDI، نیتروژن مایع،زایلین مخلوط و ایزوبوتانول با کمبود عرضه مواجه‌اند چراکه تمام میزان عرضه این محصولات در بورس (خردادماه سالجاری) تماما به فروش رسیده و این امر از نظر کارشناسان حکایت از نیازی دارد که پاسخ کاملی به آن داده نشده است. شاید همین امر را بتوان زمینه ایجاد بازار آزاد فروش این محصولات دانست که روز به روز نیز بر رونق آن افروده می‌شود. اما در چنین شرایطی که در بخش محصولاتی با زنجیره ارزش افزوده بالا چون اوره با نیاز بالا و کمبود عرضه مواجه ایم روز به روز شاهد افتتاح مجتمع‌های پتروشیمی در بخش متانول سازی هستیم و خواهیم بود. این درحالی است که بنابرآمار معاملات خردادماه امسال بورس از ۳۴ هزار تن متانول عرضه شده تنها ۸ هزار تن آن بفروش رسیده و این خود حکایتی گویا از وضعیت این روزهای صنعتی است که بدون کار کارشناسی بنا نهاده شده است!
این درحالی است که بنا برهمین آمار که توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی منتشر گردیده در خرداد ماه امسال ۲۳ هزار تن اوره در بورس عرضه شده و تماما نیز بفروش رسیده؛ درعین حال هیدروکزین سنگین نیز با عرضه ۸ هزار تنی و فروش تمام آن در ردیف محصولاتی قرار می‌گیرد که نیاز آن در بازار تقاضا احساس می‌شود. پنتان پلاس نیز همان ۵ هزار تنی که عرضه شده تماما بفروش رسیده است. همچین در مدت زمان مذکور در بخش محصولاتی چون TDI، نیتروژن مایع و ایزوبوتال حدود یک هزار تن محصول در بورس عرضه و تماما به همین میزان معامله گردیده است. ازسوی دیگر MTBE و زایلین مخلوط نیز با عرضه و معامله ۱.۶ هزار تن همین شرایط را داشته اند!
البته این مساله کمی در مورد سود کاستیک نیز صدق می‌کند چراکه این محصول نیز ۷۱ هزار تن عرضه گردیده اما ۶۷ هزار تن آن بفروش رسیده که این خود از نیاز بازار و تولید و معامله مرزگونه آن حکایت دارد./دانیال قربانی

 

پست الکترونیکی نفتی‌ها به نشانی naftiha.ir@gmail.com برای دریافت نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادها و شکایات شما به عنوان پل ارتباطی این پایگاه خبری – تحلیلی با شما مخاطبان عزیز، در دسترس قرار دارد که شما مخاطبین عزیز نفتی ها می‌توانید از این طریق با ما در ارتباط باشید.

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/40896

کلیدواژه

هیدروکزین سنگین

پنتان پلاس

زایلین

شرکت ملی صنایع پتروشیمی

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها