نفت / شناسه خبر: 40698 / تاریخ انتشار : 1400/3/9 14:56
|

در دادگاه مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس چه گذشت؟ / روزهای بسیار سخت ربیعی در پیش است؟

روز گذشته دادگاه جعفر ربیعی مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس به اتهام افزایش سرمایه غیر قانونی گچساران برگزار شد و آنطور که شنیده ها حکایت دارند این دادگاه چندان به نفع وی به اتمام نرسید.

نقتی ها /روز گذشته دادگاه جعفر ربیعی مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس به اتهام افزایش سرمایه غیر قانونی گچساران برگزار شد و آنطور که شنیده ها حکایت دارند این دادگاه چندان به نفع وی به اتمام نرسید.
آنطور که شنیده می‌شود احتمالا قاضی شعبه ۵ ناحیه ۳۲ دادسرای عمومی جرایم اقتصادی یکبار دیگر آقای مدیرعامل را احضار خواهد کرد و احتمال آنکه پس از آن وثیقه ای در نظر گرفته شود تا بررسی کامل پرونده صورت بگیرد بسیار زیاد خواهد بود.
این درحالی است که بنابرمستندات ثبت شده از سوی وکیل سهامداران در این شکواییه، مجازات کیفری یک تا ۳ سال زندان برای مدیرعامل و مدیران ارشد هلدینگ خلیج فارس مورد درخواست قرار گرفته که در صورت اثبات تبانی احتمالی مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس و رئیس مجمع گچساران می‌بایست خود را آماده مجازات کیفری کنند.براین اساس ظاهرا ۲ مدیر دیگر زیرمجموعه هلدینگ خلیج فارس و تاثیرگذار در این اتفاق نیز در تاریخ ۱۷ و ۱۸ خرداد به عنوان مطلع به دادگاه احضار شده اند!
دراین بین شنیده می‌شود هیات مدیره هلدینگ خلیج فارس و شرکت‌های ذینفع دراین مساله، اقدام به ارائه مصوبه ای در جهت تامین مالی تمام هزینه های وکالت و موارد حقوقی شکایت سهامداران از مدیران این هلدینگ کرده اند. براین اساس تمام هزینه حقوقی این اتفاق از سوی شرکت تامین می‌گردد و مدیرعامل و مدیران زیر مجموعه ذینفع دراین اقدام هزینه ای بابت امور حقوقی ناشی از تصمیم گیری مدیریتی فردی خود، پرداخت نخواهند کرد.
اگرچه باید تاکید داشت این تنها دادگاهی نخواهد بود که ربیعی باید در آن قدم بگذارد چراکه در دادگاه امروزسهامداران گچساران از شخص وی به دلیل این تخلف مدیریتی شکایت کرده اند اما در بحث حقوقی نیزپرونده ای در شعبه ۱۲ مجتمع شهید بهشتی باز شده که قرار بود در ۵ خردادماه برگزار و مدیرعامل متروئی هلدینگ حضور یابد اما به دلیل تجمیع اشخاص ثالث با پرونده این وقت به ۱۰ روز دیگر موکول گردیده است.در این پرونده مهمترین خواسته ابطال مصوبه هیات مدیره در خصوص افزایش سرمایه گچساران است!
براساس این گزارش، این شکواییه پس از یک اقدام عجیب مدیران هلدینگ خلیج فارس به وقوع پیوسته است. زمانیکه در یک اقدام عجیب هلدینگ خلیج فارس این‌بار هم فروشنده هم قیمت گذار و هم خریدار سهام یک مجتمع پتروشیمی زیرمجموعه خود شد. اتفاقی نادر که در نهایت منجر به بسته شدن نماد ۴ شرکت زیرمجموعه هلدینگ خلیج فارس شده و ظاهرا قراراست با ورود بسیار جدی نهادهای نظارتی به این موضوع، این مساله به یکی از بزرگترین تخلف‌های بورسی کشور آنهم توسط یکی از بزرگترین شرکت‌های بورس بدل گردد. اتفاقی که به اذعان کارشناسان منجر به تضییع حق سهامداران جزء پتروشیمی گچساران شده که بخش عظیمی از این سهامداران را مردم شهرهای کازرون، دهدشت، ممسنی و بروجن تشکیل داده اند
داستان از آنجا آغاز می‌شود که هیئت مدیره های شرکت‌های پتروشیمی کازرون، ممسنی، دهدشت و بروجن به عنوان دارندگان اکثریت سهام مجمع عمومی شرکت پتروشیمی گچساران، همراستا با هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس در مجمع عمومی گچساران رای به افزایش سرمایه این شرکت داده اند و به بهانه عدم در اختیار داشتن منابع لازم مالی، به نفع سهامدار اکثریت خود از شرکت در افزایش سرمایه انصراف داده اند و گوی و میدان را دو دستی به هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس واگذاشته اند.
افزایش سرمایه ای که نه تنها منجر به ایجاد نقدینگی مناسب برای پیشرفت ساخت پتروشیمی گچساران نمی‌شود بلکه تنها با گردش چندین حساب دفتری، قدرت مالکیت و تصمیم گیری را از دست مردمان آن دیار و سهام داران اقلیت دور تر می‌کند و در این بین نکته اینجاست که هیئت مدیره شرکت‌های پتروشیمی کازرون، دهدشت، ممسنی و بروجن که بایستی امانت داران مردمان آن شهرها باشند، در مقامی نیستند که بدون برگزاری مجامع عمومی خود و اطلاع رسانی به کلیه سهامداران ( که شامل سهامداران جزء و مردم آن شهرها می‌شود) در خصوص شرکت یا عدم شرکت در این افزایش سرمایه اعلام نظر نمایند. بسا امکان دارد که بسیاری از سهامداران جزء و مردم امکان تامین سرمایه برای افزایش سرمایه را داشته باشند.
به نحویکه کارشناسان معتقدند اعلام موافقت با افزایش سرمایه از یک سو و از سوی دیگر اعلام عدم شرکت در افزایش سرمایه به هر بهانه ای به وضوح منافع سهامداران اقلیت آن شرکت‌ها (که همانا مردم هستند) را به نفع سهامدار اکثریت تضییع و به مخاطره انداخته است.
از سویی دیگر، ارزش گذاری سهام پتروشیمی گچساران از سوی هلدینگ خلیج فارس در حدود چهارسال پیش -در مقطعی که نرخ دلار کمتر از ۴۰ هزار ریال بوده است- بالغ بر۷۰هزار میلیارد ریال انجام پذیرفته که این امر در حالی است که با گذشت سه سال از آن مقطع، پروژه پتروشیمی گچساران پیشرفت بسیار قابل توجهی داشته و نرخ ارز نیز افزایشی ۴۰۰ درصدی را تجربه کرده است که با حسابی کاملا سرانگشتی می‌توان به برآوردی از ارزش حال سهام آن دست یافت.
اما یک سوال همچنان به قود خود باقی است که اگر این مدیرعامل متروئی هلدینگ خلیج فارس میدانست چنین سرنوشتی در انتظار این تصمیم مبهم و بحث برانگیز او و یارانش در پیش است آیا بازهم پابه این میدان می‌گذاشت؟ و یا شاید هم آقای مدیرعامل بیش از حد به توانمندی خود در اجرای اینکار و البته سکوت سهامداران گچساران در مقابل آن اطمینان داشته است!

پست الکترونیکی نفتی‌ها به نشانی naftiha.ir@gmail.com برای دریافت نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادها و شکایات شما به عنوان پل ارتباطی این پایگاه خبری – تحلیلی با شما مخاطبان عزیز، در دسترس قرار دارد که شما مخاطبین عزیز نفتی ها می‌توانید از این طریق با ما در ارتباط باشید.

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/40698

کلیدواژه

جعفر ربیعی مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس

هلدینگ خلیج فارس

اخبار مرتبط

نظرات شما

1 نظر
فدائی رهبر / 1400/3/10 - 16:13
خدا خیرت بده نفتی ها.درود خداوند بر شما بزرگ مردان باد
rateup 1
 ratedown 0

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها