نفت / شناسه خبر: 40626 / تاریخ انتشار : 1400/2/27 15:00
|

رئیس جمهور آینده نقطه ضعف نفتی را دریابد

حالا کارشناسان باز هم منتظر تغییر زمین بازی هستند تا ببینند سرانجام چه کسی منجی حل نقطه ضعف اصلی صنعت نفت خواهد بود .

نقتی ها /به عقیده بسیاری  ازکارشناسان یکی از دلایل اصلی بی‌ثباتی در اقتصاد ایران که به طور مستقیم بر رونق تولید کشور تأثیرگذار است، وابستگی به خام فروشی نفت است.
علاوه بر این طی سالیان دراز در کشور، همواره همه تلاش‌ها بر صادرات نفت خام و تزریق پول آن در بودجه جاری متمرکز بوده است؛ معضلی که موجب وابستگی بخش بزرگی از درآمد کشور به منابع حاصل از فروش نفت شد و از آنجا که نفت براحتی تحریم‌پذیر است، به پاشنه آشیل اقتصاد ایران تبدیل شد. علاوه بر این، خام فروشی نفت طی سالیان دراز بودجه کشور را در معرض مستقیم شوک‌های قیمتی قرار داد و موجب از دست دادن بازارهای فروش و وابستگی در بعضی از فرآورده‌های پایین‌دستی نفت شد.
اما با پالایشگاه سازی هم تحریم بی اثر خواهد شد و هم با استفاده از فرآورده های نفتی ارزش افزوده بیشتری  وارد چرخه اقتصاد کشور می‌شود که به دنبال آن توسعه منطقه ای و اشتغال زایی نیز افزایش  خواهد داشت.
نکته ای که بارها و بارها  کارشناسان حوزه انرژی به دولت گوشزد کردند و هر بار بیشترازقبل پشت گوش انداخته شد، ندانستیم چرا اما متاسفانه شخص رئیس جمهور و همچنین رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، ازمخالفان اصلی اجرای  طرح  تنفس خوراک بودند .
حالا کارشناسان باز هم منتظر تغییر زمین بازی هستند تا ببینند سرانجام چه کسی منجی حل  نقطه ضعف اصلی صنعت نفت یعنی مبارزه با خام فروشی نفت خواهد بود .
ضمن این که یکی از برنامه‌های در دستور کار مجلس جدید هم همین بود که  دولت فعلی و آینده را به سمتی ببرد که از خام فروشی اجتناب کند و به سمت تاسیس پالایشگاه برود چیزی که در این دولت خیلی محقق نشد تا ببینیم رئیس جمهور آینده  در این خصوص چه برنامه ای خواهد داشت.

پست الکترونیکی نفتی‌ها به نشانی naftiha.ir@gmail.com برای دریافت نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادها و شکایات شما به عنوان پل ارتباطی این پایگاه خبری – تحلیلی با شما مخاطبان عزیز، در دسترس قرار دارد که شما مخاطبین عزیز نفتی ها می‌توانید از این طریق با ما در ارتباط باشید. 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/40626

کلیدواژه

خام فروشی نفت

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها