نفت / شناسه خبر: 40398 / تاریخ انتشار : 1400/1/17 13:50
|

تولید برق با سوخت میعانات گازی با موفقیت در جنوب کشور انجام شد

با اجرای موفقیت‌آمیز طرح به‌کارگیری میعانات گازی به‌عنوان سوخت در نیروگاه‌ها، در صورتی که مشکلی در مصرف و یا فروش خارجی میعانات گازی به‌وجود آید، شاهد...

نفتی ها /میعانات گازی (Condensate) به جریان هیدروکربنی مایعی گفته می ­شود که از پنتان و هیدروکربن ‌های سنگین‌تر تشکیل شده و دارای مقدار گوگرد پایینی است. میعانات گازی، یکی از محصولات ارزشمند استخراج‌شده از مخازن گازی و قیمت آن کمی بالاتر از قیمت نفت خام در بازارهای جهانی است.

پیش از این در ایران شاهد ساخت پالایشگاهی بودیم که به‌جای نفت خام، میعانات گازی را تبدیل به فرآورده‌های نفتی می‌کند. پالایشگاه ستاره خلیج فارس به‌عنوان یک افتخار مهندسی ملی، هم‌اکنون روزانه 420 تا 450 هزار بشکه میعانات گازی را به‌عنوان خوراک مصرف می‌کند.

اما برای اولین بار، از میعانات گازی به‌عنوان سوخت یک نیروگاه حرارتی استفاده شده است. این طرح که در نیروگاه عسلویه و توسط گروه مپنا انجام شد با موفقیت به انجام رسید و برای نخستین بار در کشور، شاهد تولید برق حرارتی با سوخت میعانات گازی بودیم، موفقیتی که می‌تواند در صورت گسترش در نیروگاههای کشور، راهکار مناسبی برای حل مشکل زمستانی سوخت نیروگاهها باشد.

مجید بهمنی، مدیرعامل شرکت توگا امروز در این خصوص گفت: بحث استفاده از میعانات گازی در نیروگاه که به‌عنوان یک پروژه ارزشمند پیگیری شده بود در اواخر سال گذشته و اوایل سال جاری با موفقیت به انجام رسید.

وی افزود: این طرح در نیروگاه عسلویه اجرایی شد و قرار است در تمامی واحدهای گازی این نیروگاه، امکان استفاده از سوخت میعانات گازی فراهم شود.

در همین خصوص، سال گذشته عباس علی‌آبادی، مدیرعامل شرکت گروه مپنا گفته بود: "ما در صنعت نیروگاهی کشور قادریم حتی میعانات گازی و نفتا را به نیروگاه‌ها به‌عنوان سوخت بیاوریم تا اگر روزی مشکل در تولید گاز به‌دلیل محدودیت مصرف و فروش میعانات گازی داشتیم، این محدودیت با مصرف میعانات گازی در نیروگاه‌ها رفع شود."

با اجرای موفقیت‌آمیز طرح به‌کارگیری میعانات گازی به‌عنوان سوخت در نیروگاه‌ها، در صورتی که مشکلی در مصرف و یا فروش خارجی میعانات گازی به‌وجود آید، شاهد بروز مشکل پُر شدن مخازن و اجبار برای کاهش تولید گاز کشور نخواهیم بود./تسنیم

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/40398

کلیدواژه

میعانات گازی

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها