نفت / شناسه خبر: 39574 / تاریخ انتشار : 1399/9/1 09:09
|

پاسخ شفاف و تخصصی سهامداران خرد گچساران به بیانیه هلدینگ خلیج فارس/ دود فرافکنی‌ها به چشم چه کسی می‌رود؟

براساس این گزارش، هلدینگ خلیج فارس روز چهارشنبه هفته گذشته طی بیانیه‌ای در خصوص ماجرای افزایش سرمایه پتروشیمی گچساران اقدام به ارسال توضیحاتی به برخی از رسانه‌ها در این خصوص شد.

نفتی ها /طی چند روز گذشته اقداماتی چون ارسال بیانیه روابط عمومی هلدینگ خلیج فارس به رسانه ها در حال انجام است که تنها نتیجه آن اشفتگی بیشتر اوضاع و عصبانیت بیشتر سهاداران خرد گچساران بوده مساله ای که کارشناسان را از عواقب این موضوع نگران کرده به نحویکه معتقدند روند در پیش گرفته تنها عاقبتی چون گرفتاری بیشتر این هلدینگ و در راس آن ربیعی را ندارد. چراکه این‌بار با شکایت سهامداران به قوه قضاییه مساله فراتر از بورس قرار گرفته و این امر می‌تواند تنها دودی شود که به چشم مدیرعامل این هلدینگ خواهد رفت.
براساس این گزارش، هلدینگ خلیج فارس روز چهارشنبه هفته گذشته طی بیانیه‌ای در خصوص ماجرای افزایش سرمایه پتروشیمی گچساران اقدام به ارسال توضیحاتی به برخی از رسانه‌ها در این خصوص شد.
این درحالی است که طی چند روز گذشته تحرکاتی نسبت به گلایه سهامداران شرکت‌های مذکور در برخی از رسانه‌ها آغاز شده که به اذعان کارشناسان، مطالب منتشر شده  بسیار ضعیف و غیر کارشناسانه ای است که بیشتر به مشکلات موجود دراین روند اشتباه و البته عصبانیت بیشتر سهامداران خرد دامن خواهد زد. به اذعان این کارشناسان، تلاش برای جلوه دادن شکل دیگری از موضوع با نادیده گرفتن مباحث فنی و اتفاق بوقوع پیوسته طی روزهای گذشته منجر به افزایش شاکیان قضایی این اتفاق از هلدینگ خلیج فارس از طریق سهامداران مذکور شده به نحویکه تاکید می‌گردد طی روزهای آینده باید منتظر خبر افزایش شاکیان این پرونده در قوه قضا بود. نباید فراموش کرد که بورس یک مکان کاملا تخصصی و کارشناسی فراتر از دسیسه های سیاسی و پشت پرده‌های فردی است و تنها واکنش‌های این مجموعه بنابر اتفاق‌های تخصصی و صرفا کارشناسی و آماری صورت می‌گیرد؛ بنابراین بهتر است به نگاه کارشناسی که منجر به پایین آوردن تابلوی این شرکت‌ها در بورس شده اعتماد کرد و به بجای فرافکنی‌های بی‌نتیجه به دنبال رفع مشکل و کسب رضایت سهامداران مذکور بود. با اینحال شاید بد نباشد توضیحاتی در خصوص بیانیه روابط عمومی هلدینگ خلیج فارس ارائه داد که کاملا پاسخ به آنان دور شدن از مباحث اصلی این اتفاق تلخ را به نمایش می‌گذارد.
متن کامل این توضیحات ارسالی  بدون هیچ‌گونه دخل و تصرفی به ایمیل "نفتی‌ها" به شرح ذیل می‌باشد.
احتراما ما جمعی از سهامداران شرکت‌های پتروشیمی کازرون، ممسنی، دهدشت و بروجن بازگشت به بیانیه روابط عمومی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس(هلدینگ خلیج فارس) در خصوص ماجرای افزایش سرمایه پتروشیمی گچساران توضیحاتی را قابل ارائه می‌دانیم.
۱-    هلدینگ خلیج فارس در بیانیه خود اشاره به فرایند قانونی افزایش سرمایه و همچنین اطمینان بخشی به سهامداران و دفاع از حقوق آنان داشته است!!! آنچه بر همگان و سهامداران شرکت‌های فوق الذکر عیان است، این است که هلدینگ خلیج فارس صرفاً از ظواهر قانونی استفاده نموده تا اهداف منفعت طلبانه را از طریق تقلیل میزان مالکیت سهام سهامداران خرد شرکت‌های فوق الذکر در پتروشیمی گچساران و هدایت آن سهام به سمت گروه های خاص، جامه عمل بپوشاند. که این به نوبه خود نوعی کلاه شرعی گذاشتن و دور زدن روح عدالت طلبی مستتر در قوانین است.
۲-    هلدینگ خلیج فارس در بند اول بیانیه فوق مدعی شده که رقم ۴۵۰۰ میلیارد توان در طرح پتروشیمی گچساران هزینه نموده است. در این خصوص ذکر دو نکته ضروری است؛ اولاً همین ادعای هلدینگ خلیج فارس به تنهایی کفایت می‌کند تا ارزش‌گداری حدود ۵۰۰ میلیارد تومانی پتروشیمی گچساران در فرایند افزایش سرمایه آن شرکت و نیز اقدامات متعاقب آن به کلی زیر سوال رفته و این موضوع را به طنزی تلخ تبدیل نماید، ثانیاً عمده طلب ۴۵۰۰میلیارد تومانی هلدینگ خلیج فارس از پتروشیمی گچساران مرتبط با تامین مالی قبلی و از محل منابع وزارت نفت بوده که به هلدینگ خلیج فارس منتقل شده و حتی وزارت نفت هلدینگ را از باز پرداخت بهره‌های سنگین ماهیانه با توجیه اجرای طرح در مناطق محروم و مستضعف معاف نموده است. لذا اشاره مکرر مدیران هلدینگ خلیج فارس به تامین مالی طرح پتروشیمی گچساران و منت نهادن بر سهامداران و مردم منطقه محل بحث نیست.
۳-    علی‌رغم مطالب ذیل بند ۲ بالا، تاکید می‌نماید که هیچ احدی مخالف تسویه مطالبات هلدینگ خلیج فارس از پتروشیمی گچساران به صورت اصولی و عادلانه نیست. بر این مبنا از آنجا که پتروشیمی گچساران به اذعان خود مدیران هلدینگ خلیج فارس حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان ارزش دارد، لذا در صورت اجرای اصولی و قیمت گذاری صحیح پتروشیمی گچساران، هلدینگ خلیج فارس می‌بایست برای وصول مطالبات خود حداکثر ۱۰ درصد دیگر از سهام پتروشیمی گچساران را با افزایش سرمایه از ۴۹۰ میلیارد تومان به ۵۲۰۰ میلیارد تومان تملک می‌شد. لکن هلدینگ خلیج فارس در یک تخلف آشکار کل شرکت را ۵۰۰ میلیارد تومان ارزش‌گذاری کرده و با تزریق ۵۰۰ میلیارد تومان دیگر(شرکت در افزایش سرمایه از محل مطالبات) حدود ۵۰ درصد سهام پتروشیمی گچساران را که حداقل ۲۰ هزار میلیارد تومان ارزش دارد، تصاحب نموده است.
۴-    در پاسخ به اظهارات بند ۲ بیانیه فوق الذکر بایستی یادآوری شود که آیا واقعاً مدیران هلدینگ خلیج فارس از ادراک غیر مقدور بوده افزایش سرمایه در یک شرکت بورسی بدون آگهی تعهد پذیره نویسی عاجز هستند؟؟! پر واضح و مبرهن است که این مساله خلاف اصول و ضوابط حاکم بر بازار سرمایه، بورس و شرکت‌های تجاری می‌باشد و بر این اساس سازمان بورس درخواست مورد اشاره هلدینگ خلیج فارس در بند ۲ بیانیه را رد کرده است. لذا استدلال هلدینگ بر اجرای فرایند افزایش سرمایه در پتروشیمی گچساران بدون آگهی تعهد پذیره نویسی متعاقب رد درخواست فوق الذکر از ناحیه سازمان بورس، نوعی  فرافکنی و توجیه ساز تخلف صورت گرفته است.
۵-     هلدینگ خلیج فارس در بند ۵ بیانیه خود اشاره داشته که افزایش سرمایه صورت پذیرفته باعث منتفع شدن سهامداران شرکت‌های پتروشیمی کازرون، ممسنی و دهدشت خواهد بود!
این امر اساساً توهین به شعور سهامداران خرد شرکت‌های فوق الذکر و کم عقل تلقی کردن آنان محسوب می‌گردد. چرا که با نهایی شدن کل فرایند افزایش سرمایه مصوب مجمع پتروشیمی گچساران که هر عقل سلیمی اذعان می دارد موضوع تحت نظارت و هدایت هلدینگ خلیج فارس طراحی و مهندسی شده است، عملاً  هلدینگ خلیج فارس بخش اعظم سهام پتروشیمی گچساران را تملک نموده و شرکت‌های مورد اشاره و تبعاً سهامداران آن‌ها از دستیابی به منافع ناشی از بهره برداری از طرح پتروشیمی گچساران علیرغم قول ها و وعده‌های سنوات متوالی کارگزاران دولتی و محلی باز خواهند ماند.

جمعی از سهامداران شرکت‌های پتروشیمی کازرون، ممسنی، دهدشت و بروجن

 

پست الکترونیکی نفتی‌ها به نشانی naftiha.ir@gmail.com برای دریافت نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادها و شکایات شما به عنوان پل ارتباطی این پایگاه خبری – تحلیلی با شما مخاطبان عزیز، در دسترس قرار دارد که شما مخاطبین عزیز نفتی ها می‌توانید از این طریق با ما در ارتباط باشید.

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/39574

کلیدواژه

شرکت‌های پتروشیمی کازرون

پتروشیمی دهدشت

مجمع پتروشیمی ممسنی

پتروشیمی

مدیرعامل جدید هلدینگ خلیج فارس

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها