نفت / شناسه خبر: 1619 / تاریخ انتشار : 1397/5/20 12:01
|
در پی قطعی خط لوله دریای شمال

نفت برنت از مرز ۶۵ دلار عبور کرد

به دنبال تعطیلی خط لوله دریای شمال که عرضه قابل توجهی را از بازار خارج کرد نفت برنت برای نخستین بار از سال ۲۰۱۵ به بالای ۶۵ دلار در هر بشکه صعود کرد.

نفتی ها / بهای معاملات نفت برنت که قیمت پایه برای بازار جهانی نفت است، با ۶۰ سنت یا ۰.۹ درصد افزایش نسبت به معاملات روز دوشنبه، به ۶۵.۲۹ دلار در هر بشکه رسید. برای نخستین بار از ژوئن سال ۲۰۱۵ بود که برنت از مرز ۶۵ دلار عبور کرد.

 
نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۳۱ سنت یا ۰.۵ درصد افزایش، نسبت به روز گذشته، به ۵۸.۳۰ دلار در هر بشکه رسید.
 
به گفته جفری هالی، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت ،OANDA نفت برنت تحت تاثیر خبر تعطیلی خط لوله نفت فورتیز دریای شمال به مدت چندین هفته به دلیل کشف یک نشت کوچک در آن روند صعودی پیدا کرد. واکنش بازار نشان می‌دهد که در یک بازار با عرضه محدود، هرگونه مشکل عرضه به افزایش قیمت‌ها منجر خواهد شد.
 
خط لوله نفت فورتیز که بزرگترین خط لوله نفت انگلیس با ظرفیت حمل ۴۵۰ هزار بشکه در روز است، روز دوشنبه پس از کشف نشت تعطیل شد.
 
افزایش قیمت‌های برنت، اختلاف قیمت برنت با وست تگزاس اینترمدیت را افزایش داد و به حدود هفت دلار در هر بشکه در مقایسه با حدود پنج دلار در هفته گذشته رساند و صادرات نفت آمریکا را جذاب‌تر کرد.
 
قیمت ارزانتر وست تگزاس اینترمدیت همچنان نتیجه افزایش تولید آمریکا بوده که بیش از ۱۵ درصد از اواسط سال ۲۰۱۶ افزایش یافته و به ۹.۷۱ میلیون بشکه در روز رسیده است. این رقم بالاترین سطح تولید از اوایل دهه ۱۹۷۰ است و به سطح تولید روسیه و عربستان سعودی که بزرگترین تولید کنندگان جهان هستند، نزدیک شده است.
 
بر اساس گزارش رویترز، افزایش تولید آمریکا، توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک را تهدید می‌کند. اوپک و متحدانش از ژانویه محدود کردن عرضه را آغاز کرده و در حال حاضر قصد دارند تا پایان سال ۲۰۱۸ به توافق کاهش تولید ادامه دهند.
 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/1619

کلیدواژه

قیمت نفت

بهای نفت

طلای سیاه

بازار نفت

تولید نفت

صادرات نفت

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها