نفت / شناسه خبر: 127262 / تاریخ انتشار : 1402/6/6 14:29
|

بازدید هوایی رئیس‌ جمهور از فاز ۱۱ میدان گازی پارس‌جنوبی در خلیج‌ فارس/‌ تولید گاز از قطعه ۱۱ میدان مشترک ‌آغاز شد

رئیس‌جمهور در ادامه سفر به عسلویه دقایقی پیش با بالگرد از فاز ۱۱ پارس‌جنوبی در میدان مشترک گازی پارس‌جنوبی در خلیج فارس بازدید کرد.

نفتی ها /آیت‌الله رئیسی صبح امروز پس از ورود به فرودگاه خلیج فارس به‌اتفاق وزیر نفت و مسئولان صنعت نفت به‌صورت هوایی از سکوهای در حال راه‌اندازی فاز ۱۱ پارس جنوبی بازدید کرد.
در این بازدید که وزیر نفت، استاندار بوشهر و مجریان طرح‌های میدان گازی پارس جنوبی، رئیس جمهور را همراهی می‌کردند وزیر نفت اظهار داشت: با بهره‌برداری از طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، ظرفیت تولید گاز از این میدان مشترک در گام نخست تا ۱۵ میلیون مترمکعب افزوده می‌شود و تا  ۵۶ میلیون مترمکعب در روز افزایش می‌یابد.
رئیس جمهور در بدو ورود به شهرستان عسلویه با عزیمت به محل قطعه ۱۱ میدان پارس جنوبی به عنوان بزرگترین میدان گازی مشترک جهان، از سکو و تاسیسات تولید گاز این قطعه به عنوان جنوبی‌ترین و یکی از مهم‌ترین قطعه‌های بخش ایرانی این میدان عظیم بازدید کرد.
آیت‌الله رئیسی که صبح امروز دوشنبه به منظور افتتاح عملیات تولید گاز از قطعه ۱۱ میدان پارس جنوبی به شهرستان عسلویه سفر کرده است، در بدو ورود به محل استقرار این سکوی دریایی عزیمت و از بخش‌های مختلف آن بازدید کرد و با توضیحات دست‌اندرکاران از جزئیات عملیات کم‌نظیر انتقال سکوی این قطعه از قطعه دوازدهم و نیز راه‌اندازی این قطعه مهم میدان عظیم پارس جنوبی مطلع شد.
رئیس جمهور در جریان این حضور ضمن بازدید از بخش‌های مختلف، با کارگران و مهندسان حاضر در این سکو که در شرایط سخت دریایی به شکل شبانه‌روزی در این میدان تولید فعالیت می‌کنند نیز به گفتگو پرداخت.
قطعه ۱۱، جنوبی‌ترین و مرزی‌ترین قطعه میدان گازی پارس جنوبی به شمار می‌رود و از این لحاظ مهمترین قطعه این میدان است چرا که در صورت عدم برداشت از آن، گاز به بخش‌های جنوبی مهاجرت خواهد کرد.
طی ۲۰ سال گذشته عملیات راه‌اندازی این قطعه بار‌ها به شرکت‌های خارجی واگذار شد، اما این شرکت‌ها به بهانه تحریم هر بار عملیات احداث و راه‌اندازی را ناتمام رها کردند، تا اینکه در سال ۱۴۰۰ با روی کار آمدن دولت سیزدهم، این طرح به عنوان یکی از طرح‌های نیمه‌تمام دارای اولویت مورد توجه قرار گرفت و با واگذاری آن به شرکت‌های داخلی و با اتکا به توانمندی‌های متخصصان کشورمان پس از ۲۰ سال وقفه در مدت ۲ سال با تلاش جهادی و شبانه‌روزی، امروز افتتاح و عملیات تولید گاز در آن آغاز خواهد شد.
با بهره‌برداری از این قطعه روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب به تولید گاز و میعانات گازی کشور افزوده خواهد شد که درآمدی ۵ میلیارد دلاری را در سال نصیب کشور خواهد کرد و تولید ناخالص داخلی را حدود ۱ درصد افزایش خواهد داد.
متخصصان توانمند صنعت نفت کشور برای تسریع در راه‌اندازی این سکو و احصای منابع ملی کشور در این میدان مشترک، به جای ساخت سکوی جدید، سکوی قطعه ۱۲ را که با افت فشار مواجه شده بود، به این قطعه منتقل کردند که عملیات انتقال این سازه ۳ هزار و ۲۰۰ تنی در شرایط ناآرام و متلاطم دریا، یکی از عملیات‌های کم‌نظیر مهندسی و فنی در سطح جهان است که پیش از این تنها ۲ بار آن هم توسط بزرگترین شرکت‌های نفتی مطرح دنیا نسبت به سکو‌های نفتی انجام شده بود و نه سکوی گازی. متخصصان سرافراز صنعت نفت جمهوری اسلامی ایران بدون خرد کردن و قطعه‌قطعه کردن این سازه عظیم، در شرایط تحریمی همه‌جانبه، با اجرای این عملیات تولید گاز در این قطعه را ۳ سال زودتر عملیاتی کردند که اقدامی شایسته تحسین است.
 فاز ۱۱ پارس جنوبی جلوه‌ای بارز از توان بالای متخصصان صنعت نفت و گاز کشور در اجرای مگاپروژه‌های فراساحلی در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی محسوب می‌شود.
رئیس جمهور دقایقی دیگر با حضور در محل فاز ۱۱ پارس جنوبی در منطقه عسلویه به‌صورت رسمی  این طرح مهم گازی را افتتاح می‌کند./تسنیم

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/127262

کلیدواژه

یدان گازی پارس‌جنوبی

فاز ۱۱ میدان گازی پارس‌جنوبی

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها