نفت / شناسه خبر: 83991 / تاریخ انتشار : 1401/5/26 13:32
|

خبر فاجعه‌بار برای اروپا/ گاز ۶۰درصد گران می‌شود

شرکت گازپروم اعلام کرد قیمت گاز در اروپا به ۲۵۰۰ دلار در هر هزار مترمکعب رسیده و اگر تحریم‌های غربی همچنان تولید و صادرات این شرکت را محدود نگه دارند، این رقم در زمستان از ۴۰۰۰ دلار می‌گذرد.

نفتی ها /به نقل از رویترز، شرکت گازپروم روسیه روز سه‌شنبه اعلام کرد کاهش صادرات و تولید گاز آن به‌خاطر تحریم‌های غرب باعث می‌شود قیمت گاز در اروپا ۶۰ درصد در زمستان پیشِ‌رو افزایش یابد و به بیش‌از ۴۰۰۰ دلار در هر هزار مترمکعب برسد.
جریان گاز از روسیه به‌عنوان بزرگ‌ترین عرضه‌کننده گاز به اروپا در سال جاری میلاد پس‌از بسته شدن یکی از مسیرهای صادراتی به‌دنبال حمله روسیه به اوکراین و همچنین در نتیجه تحریم‌های غربی که باعث به وجود آمدن مشاجراتی درمورد تجهیزات خط لوله نورد استریم۱ شده، کاهش یافته و قیمت گاز در اروپا را بالا برده است.
شرکت گازپروم اعلام کرد قیمت گاز در اروپا به ۲۵۰۰ دلار در هر هزار مترمکعب رسیده است و اگر این شرایط ادامه داشته باشد، این رقم در زمستان از ۴۰۰۰ دلار می‌گذرد.
شاخص گاز در اروپا در بهار به اوج ۳۳۵ یورو در هر مگاوات‌ساعت رسید. قیمت گاز از آن زمان کاهش یافته و در روز سه‌شنبه حدود ۲۲۶ یورو در هر مگاوات‌ساعت بود، اما هنوز هم بسیار بالاتر از سال گذشته میلادی یعنی ۴۶ یورو در هر مگاوات‌ساعت است.
اوکراین یکی از مسیرهای صادرات گاز به اروپا را بسته است و شرکت گازپروم هم عرضه گاز از خط لوله نورد استریم۱ را تا ۲۰ درصد پایین آورده است.
صادرات گاز شرکت گازپروم ۳۶.۲ درصد از ابتدای سال جاری میلادی تا حالا کاهش یافته و به ۷۸.۵ میلیارد مترمکعب رسیده است. تولید این شرکت هم ۱۳.۲ درصد نسبت‌به سال گذشته پایین آمده و به ۲۷۸.۸ میلیارد مترمکعب رسیده است./تسنیم

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/83991

کلیدواژه

شرکت گازپروم

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها