نفت / شناسه خبر: 83580 / تاریخ انتشار : 1401/4/6 13:44
|

جزئیاتی از طرح جدید دولت برای تغییر در پرداخت یارانه بنزین

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی جزئیاتی از طرح جدید دولت برای تغییر در نحوه پرداخت یارانه بنزین را تشریح کرد.

نفتی ها /حسین حسین‌زاده عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی درباره طرح آزمایشی دولت برای تغییر نحوه توزیع یارانه بنزین که در کیش و قشم در حال اجراست، گفت: این طرح فی نفسه طرح خوبی است، اما به هر شکل باید نقاط ضعف و قوت آن را هم بررسی کرد.

وی ادامه داد: آن چیزی که در این طرح موضوعیت دارد، این است که سوخت به خودروها تخصیص پیدا می‌کند و از این جهت که بیش از ۵۱ الی ۵۲ درصد مردم فاقد خودرو هستند، قابل توجه است و این درصد از مردم هزینه انرژی را پرداخت می‌کنند که خودشان هیچ استفاده و بهره‌ای از آن ندارند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: چیزی حدود ۴ الی ۱۰ درصد جمعیت کشورمان بیش از دو خودرو دارند و حتی برخی هم هستند که بالای سه خودور دارند که همگی از یارانه‌ای بهره می‌برند که دیگران از آن بی‌بهره هستند، در این راستا طرح دولت می‌گوید به ازای هر فرد، ۱۵ لیتر بنزین ارائه می‌شود تا افراد فاقد خودرو بتوانند از یارانه بنزین بهره‌مند شوند.

حسین‌زاده تأکید کرد: در این طرح افراد فاقد خودرو می‌توانند سهمیه بنزینی خود را در مارکتی که وزارت نفت در نظر می‌گیرد به فروش برسانند، امیدوارم نقاط قوت و ضعف این طرح به صورت آزمایشی مشخص شود و اگر جمع‌بندی و نتیجه مثبت بود، برای کل ملت ایران اجرا شود.

وی درباره جایگزین کردن یارانه بزینی به جای یارانه ریالی تصریح کرد: اینگونه مباحث روی کاغذ بسیار زیبا به نظر می‌رسد، اما ما در ساده‌ترین مسائل در حوزه اجرا با مشکلات زیادی مواجه هستیم، به عنوان مثال در دهک‌بندی مشکلات عدیده‌ای داریم یا در شناسایی افرادی که باید مالیات بدهند به دلیل اینکه خلاءهایی وجود دارد، نمی‌توانیم دقیق عمل کنیم.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه اگر همه زیرساخت‌های لازم وجود داشته باشد، طرح جایگزین کردن یارانه بنزینی به جای یارانه ریالی طرح بسیار خوبی است، گفت: اینکه یارانه به خودِ مردم پرداخت شود، کار بسیار درستی است، ما به جای ایکه به ابتدای زنجیره یارانه بدهیم بهتر است که به انتهای زنجیره و مصرف‌کننده واقعی یارانه پرداخت کنیم.

حسین‌زاده در پایان خاطر نشان کرد: همه این مسائل مستلزم این است که ما پیوست‌های اجتماعی طرح را در نظر بگیریم و زیرساخت‌ها را آماده و اطلاعات و جامعه آماری دقیقی داشته باشیم که در این صورت هر طرحی به اعتقاد بنده موفق خواهد بود.

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/83580

کلیدواژه

پرداخت یارانه بنزین

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها