نفت / شناسه خبر: 158997 / تاریخ انتشار : 1402/12/5 00:30
|
گام بلند پتروفرهنگ در حمایت از شرکت‌های دانش بنیان؛

ساخت نخستین راکتور سنتز متانول کشور در شرکت ماشین سازی اراک

مدیر پروژه پتروشیمی دنا از اتمام عملیات ساخت، سندبلاست و رنگ آمیزی نخستین راکتور سنتز متانول تماما ایرانی در شرکت ماشین سازی اراک خبر داد و گفت: در ماه‌های اخیر با حمایت و راهبری پتروفرهنگ ...

نفتی ها /مدیر پروژه پتروشیمی دنا از اتمام عملیات ساخت، سندبلاست و رنگ آمیزی نخستین راکتور سنتز متانول تماما ایرانی در شرکت ماشین سازی اراک خبر داد و گفت: در ماه‌های اخیر با حمایت و راهبری پتروفرهنگ عملیات اجرایی پتروشیمی دنا سرعت گرفته است.

علی کشوری گفت: این راکتور با وزن تقریبی ۳۶۰ تن، دارای ۶.۵ متر قطر و ارتفاع ۱۱.۷۰ متر با متریال بدنه متشکل از کربن استیل بوده و هر راکتور دارای۲۸۱۵ عدد تیوب داخلی از متریال سوپر دابلکس است.
وی افزود: هر واحد متانول تحت دانش فنی هالدر تاپسویی دانمارک (مانند پتروشیمی دنا) دارای سه راکتور سنتز است که تجهیز مذکور، نخستین مورد آن است. باتوجه به پروسه زمانبر بودن عملیات جابجایی این تجهیز غول پیکر، پس از نصب آن در پروژه دنا، جبهه های جدید کاری ایجاد و تکمیل پروژه نیز تسریع می گردد.
کشوری با اشاره به برنامه متعالی پتروشیمی دنا در حمایت از تولید داخل و همچنین شرکت های دانش بنیان اظهار داشت: پس از اعمال تحریم های ظالمانه جهانی بر علیه ایران اسلامی، این تجهیز نیز در لیست تحریم های هولدر تاپسو دانمارک قرار گرفته و عملا مانعی جدی برای تکمیل پروژه ایجاد شده بود اما خوشبختانه با برنامه ریزی های مدون و منسجمی که در شرکت اتخاذ شد، سفارش گذاری در شرکت ماشین سازی اراک انجام و انتقال دانش موجود در پتروشیمی دنا به این شرکت دانش بنیان در دستور کار قرار گرفت تا عملا به غیر از مرتفع کردن مشکل دنا، گامی بلند در خودکفایی صنعت پتروشیمی ایران برداشته شود.
وی در پایان گفت: پیش از این نیز در راستای حمایت از تولید داخل، ریفورمر ثانویه یا ATR نیز که برای نخستین بار در ایران طراحی و ساخته شده بود به وزن ۲۷۰ تن در اردیبهشت ماه سال جاری در پروژه نصب گردید. همچنین چهار مبدل حرارتی بخار سازی با شناسه فنی waste heat boiler نیز برای نخستین بار در ایران ساخته شده که دو دستگاه اول در دو ماه گذشته در سایت دنا نصب و دو دستگاه دیگر در اوایل سال آتی نصب خواهد شد.

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/158997

کلیدواژه

شرکت ماشین سازی اراک

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها