نفت / شناسه خبر: 83961 / تاریخ انتشار : 1401/5/24 08:02
|

این روزها شرکت ملی صنایع پتروشیمی چه می‌کند؟ /NPC یا شرکت نمایشگاهی؟

حدود ۹ ماه، از زمانی‌که وزارت نفت ِدولت سیزدهم عنان کار در شرکت ملی صنایع پتروشیمی را با آوردن شاه‌میرزایی به این شرکت برعهده وی گذاشت، می‌گذرد اما

نفتی ها /حدود ۹ ماه، از زمانی‌که وزارت نفت ِدولت سیزدهم عنان کار در شرکت ملی صنایع پتروشیمی را با آوردن شاه‌میرزایی به این شرکت برعهده وی گذاشت، می‌گذرد اما به اعتقاد اغلب کارشناسان، طی این مدت، عملکرد شفاف و مشخصی از NPC دیده نشده تا جاییکه در تحلیل‌ها پا فراتر گذاشته شده و تاکید می‌گردد عملکرد این شرکت به برگزاری چندین نمایشگاه تقلیل یافته است!
ساده تر باید گفت، این شرکت طی چند ماه گذشته علاوه براینکه تلاش‌های گذشتگان همانند برد در دادگاه تصرف خط لوله اتیلن غرب توسط باختری‌ها را برباد داده‌اند و ظاهرا شنیده می‌شود قراراست دوباره بخشی از موارد این پرونده به دادگاه بازگردد و شاید شانس باختری‌ها نیز بیشتر شود؛ همچنان پس از گذشت ماه‌ها از برگرداندن خط لوله اتین غرب به دست دولت، اما هنوزهم بخش برنامه ریزی شرکت ملی صنایع پتروشیمی برنامه عادلانه‌ای برای تقسیم میزان تزریق اتیلن به این خط توسط تمامی شرکت‌های حاضر در مسیر آن لحاظ نکرده و همین امر این روزها به یک اختلاف بین وزارتخانه‌ها بدل گردیده است. درعین حال در بحث اختلاف نظر هلدینگ‌ها در خصوص افزایش قیمت یوتیلیتی نیز نقش موثر و تاثیرگذاری از مدیران NPC دیده نشده است. اما نباید از حق گذشت این شرکت این روزها در بخش برگزاری نمایشگاه داخلی و بین‌المللی خوب عمل می‌کند !! که اگر تمام فعالیت این شرکت همین باشد، یک پیمانکار خصوصی نیز می‌تواند زیر نظر وزارت نفت اینکار را به سرانجام برساند، یا شاید داشتن یک اتاق مدیریت پتروشیمی در وزارت نفت برای برنامه ریزی این امور کفایت کند ! دراین بین در خوشبینانه‌ترین حالت نیز باید از بازدیدهای مدیران این شرکت از پتروشیمی‌ها بگوییم؛ بازدیدهایی که دستاوری ندارد اما تاکید بر یک نکته زنجیره ارزش همواره چاشنی این مراسمات است. به زبانی ساده، اینکه شرکت ملی صنایع پتروشیمی در طی این ماه‌ها تنها بازدیدهایی داشته که در تمام آنها توصیه نموده که زنجیره ارزش را تکمیل کنید! با اینحال شاید کمی بدبینانه به عملکرد شاهمیرزایی و یارانش دراین گزارش پرداخته شده باشد که برای شفاف سازی بیشتر باید به وظایف اولیه شاهمیرزایی در حکم اوجی برای وی در ۴ آذرماه سال گذشته اشاره کنیم و خواستار ارائه گزارش شفاف شرکت ملی صنایع پتروشیمی به این موارد شویم!
۱-    پیگیری ویژه به منظور تحول و پیشرفت همه‌جانبه صنعت پتروشیمی با اولویت استفاده از تمامی ظرفیت‌های موجود و با هدف خلق ارزش و اقتدارآفرینی در گام دوم انقلاب اسلامی.
۲-    اقدامات موثر در راستای توسعه زنجیره ارزش پتروشیمی با رویکرد تأمین نیاز داخلی و تاب‌آوری اقتصاد و تحقق اقتصاد مقاومتی
۳-    -  تلاش برای بهینه‌سازی و بازآرایی ساختار و تقویت زیرساخت‌های پتروشیمی کشور با رویکرد افزایش نقش تنظیم‌گری.
۴-     اهتمام ویژه برای متمرکز نمودن راهبردهای پتروشیمی در مواردی از جمله افزایش تأمین مالی با اولویت مشارکت مردمی در سرمایه‌گذاری، توسعه صنایع تکمیلی و پایین‌دستی و همچنین اشتغال‌زایی و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و بومی‌سازی و توسعه فناوری تجهیزات و کالاهای راهبردی صنعت پتروشیمی.
۵-     تدوین و پیگیری تصویب قوانین به منظور ایجاد جذابیت برای تشویق سرمایه‌گذاری در حوزه‌های کلیدی.
۶-    برنامه‌ریزی و ایجاد مکانیسم‌های مورد نیاز برای تامین و تضمین امنیت خوراک و عرضه محصولات.
۷-    ایجاد بسترهای شفافیت فرآیندها و شناخت گلوگاه‌های فسادخیز و شناسایی و بکارگیری نیروهای توانمند، متعهد و کارآمد بر اساس اصل شایسته‌سالاری و جانشین‌پروری.

مخاطبین عزیز پایگاه خبری–تحلیلی نفتی‌ها؛ شما می‌توانید از طریق پست الکترونیک naftiha.ir@gmail.com و دایرکت پیج اینستاگرام نفتی‌ها به آدرس @NaftihaNews برای ارائه نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادها و سایر پیام‌های خود با ما در ارتباط باشید.

 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/83961

کلیدواژه

شرکت ملی صنایع پتروشیمی

اخبار مرتبط

نظرات شما

2 نظر
علی / 1401/5/25 - 22:18
فاجعه ای که اخیرا رخ داده حکم دادگاه که به نفع npc بر علیه ریخته گران معروف داده شده بود با عملکرد ضیعیف حقوق npc ابطال شده است
rateup 0
 ratedown 0
خط اتیلن مظلوم / 1401/5/24 - 08:24
سلام.. واقعا NPC مدیون پتروشیمی باختر است شرکتی که تمامی استان های غرب کشور اشتغال زایی کرده و حق و حقوق همه پرسنل خودش را می دهد. بروید تحقیق کنید از وقتی که پرسنل خط اتیلن غرب از باختر جدا شده این پیمانکار ضعیف اویکو و بی توجهی NPC چه بلایی به سر پرسنل مظلوم و ولایت مدار خط لوله اتیلن غرب آورده است . منصف باشید و کمک کنید به پرسنل بدبخت خط اتیلن غرب.. یا حق
rateup 1
 ratedown 2

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها