نفت / شناسه خبر: 72869 / تاریخ انتشار : 1401/1/6 14:45
|
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار:

امسال بازار گواهی سپرده کالاهای صنعتی و پتروشیمی رونق می گیرد

مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در این باره معتقد است که مانع بزرگ بر سر راه ورود کالاهای صنعتی و پتروشیمی به بازار گواهی سپرده کالایی بورس کالا برداشته شده ...

نفتی ها /دوم اسفند ماه سال گذشته، نمایندگان مجلس با معافیت مالیات بر ارزش افزوده بازار گواهی سپرده‌های کالایی و انتقال مالیات به گیرنده نهایی کالا، موافقت کردند که با اجرای این قانون و با انتقال اخذ مالیات بر ارزش افزوده از گواهی‌های سپرده کالایی به گیرنده نهایی کالا، می توانیم شاهد رونق و تقویت فرصت‌های جدید سرمایه‌گذاری در این ابزار مالی بورس کالای ایران به خصوص بر پایه کالاهای صنعتی و معدنی و پتروشیمی و فرآورده های نفتی باشیم.

الیاس نادران، عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ در خصوص معافیت مالیات بر ارزش افزوده بازار گواهی سپرده‌های کالایی گفت: چون در معاملات اوراق گواهی سپرده کالایی در بورس کالا، کالاها به صورت فیزیکی مبادله نمی‌شود بلکه اوراق کالاها دادوستد می شود، به منظور تسهیل روند معاملات، اخذ مالیات بر ارزش افزوده از گیرنده نهایی کالا در این معاملات مورد تصویب قرار گرفت.
نادران توضیح داد: در عملیات شکل گرفته گواهی سپرده در بورس کالا چون کالا به صورت فیزیکی معامله نمی‌شود و بیشتر اعتباری و برگه ای است، باید اعتبار مالیاتی از معامله گران قبلی تا زمانی که بدست مصرف کننده یا خریدار نهایی برسد، کسر شود که این موضوع با مصوبه مجلس تسهیل شد.
به گفته عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱، این اقدام مالیاتی در بورس کالا (بازار گواهی سپرده‌های کالایی) هم منصفانه است، هم دور باطل پرداخت های قبلی را معاف می‌کند و هم سازوکار خوبی در بورس کالا صورت ‌می گیرد. بنابراین با این مصوبه مجلس، نمایندگان راهی باز می‌کنند که کالاهای حاضر در بورس کالا با سهولت بیشتری مبادله شود و مالیات بر ارزش افزوده در نهایت از مصرف کننده یا خریدار نهایی گرفته شود.
راه اندازی گواهی سپرده محصولات صنعتی و پتروشیمی
مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در این باره به «کالاخبر» گفت: با مصوبه اخیر مجلس مبنی برمعافیت مالیات بر ارزش افزوده بازار گواهی سپرده‌های کالایی و انتقال مالیات به گیرنده نهایی کالا، ابهام مالیاتی معاملات گواهی سپرده کالایی برطرف شده و از این پس مشکل مالیاتی که سال های گذشته در صنایع مختلف وجود داشت، حل خواهد شد به طوری که از این پس می توانیم گواهی سپرده کالایی را روی محصولاتی که مشمول مالیات بر ارزش افزوده هستند به راحتی راه اندازی کنیم.
وی افزود: در سال های اخیر ابهام مالیاتی گواهی سپرده کالایی مانع از راه اندازی این ابزار روی محصولاتی که شامل مالیات بر ارزش افزوده می شوند، شد اما با مصوبه اخیر مجلس، بورس کالا می تواند گواهی سپرده کالایی را در تمام صنایع از جمله محصولات صنعتی مانند فولاد، مس و محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی راه اندازی کند.
فرصت های جدید سرمایه گذاری 
از سوی دیگر جواد فلاح، مدیر توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران نیز در این خصوص اظهار کرد: با تصویب نحوه پرداخت مالیات بر ارزش افزوده گواهی سپرده کالایی، امیدواریم قراردادهای گواهی سپرده کالایی علاوه بر کالاهای کشاورزی بر پایه کالاهایی که پیش‌تر مشمول مالیات بر ارزش افزوده بودند، راه اندازی و با اقبال عمومی سرمایه‌گذاران مواجه شود.
مدیر توسعه فیزیکی بورس کالای ایران ابراز امیدواری کرد با رفع ابهام مالیاتی بازار گواهی سپرده کالایی، مردم و فعالان بازار کالایی روی اوراق مبتنی بر کالا استقبال بیشتری کنند و فرصت‌های سرمایه‌گذاری جدیدی هم از این ناحیه شکل گیرد.
وی با اشاره اینکه رونق و تقویت گواهی سپرده‌های کالایی می‌تواند پیامدها و اثرات مطلوبی به دنبال داشته باشد، اظهار کرد: پس از تقویت گواهی سپرده‌های کالاهای صنعتی، معدنی و پتروشیمی و فرآورده های نفتی، می‌توان قراردادهای آتی یا اختیار معامله روی این محصولات و به دنبال آن، صندوق‌های کالایی جدید راه‌اندازی شود و به واسطه آن، دورنمای جذب سرمایه‌گذاری در این عرصه برجسته‌تر به چشم آید.

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/72869

کلیدواژه

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها