نفت / شناسه خبر: 62715 / تاریخ انتشار : 1400/12/12 15:35
|

آغاز عصر طلایی گاز/ سرمایه‌گذاری در نفت از نان شب واجب‌تر است

وزیر نفت با اشاره به آغاز عصر طلایی گاز گفت: سرمایه‌گذاری در صنعت نفت از نان شب هم واجب‌تر است چون پایین‌ترین ریسک سرمایه‌گذاری و بالاترین سودآوری را دارد.

نفتی ها /جواد اوجی پیش از ظهر امروز پنجشنبه در آئین بهره‌برداری از تأسیسات و مخازن ذخیره‌سازی و اسکله شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس و امضای هشت قرارداد طرح جمع‌آوری گازهای مشعل، گاز را انرژی پاک، سازگار با محیط زیست، قابل دسترس و ارزان‌تر از دیگر سوخت‌های مایع فسیلی عنوان کرد و افزود: در گزارش‌های ارائه شده در کمیته‌های فنی و نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی‌ئی‌سی‌اف) بیان شد که عصر طلایی گاز آغاز شده و این روند تا سال ۲۰۵۰ صعودی است.

وی با بیان اینکه روند رشد گاز در سبد انرژی نسبت به سایر سوخت‌های فسیلی بالاتر است، یادآور شد: در نشست شب گذشته اوپک پلاس قیمت هر مترمکعب گاز ۲ دلار و ۲۰ سنت عنوان شد؛ بخشی به دلیل مسائل اوکراین و روسیه است که پیش‌بینی شده که هر مترمکعب گاز به ۳ دلار هم برسد اما در ایران گاز به قیمت ۲۰ سنت به پتروشیمی‌ها و حدود یک تا دو سنت نیز با توجه به یارانه بالایی که به آن تعلق می‌گیرد، عرضه می‌شود.

وزیر نفت تکمیل زنجیره پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس را بسیار دلچسب عنوان کرد و گفت: جمع‌آوری گازهای مشعل جزو یکی از آرزوهاست.

اوجی با اشاره به اینکه این نگاه واگذاری به بخش خصوصی در دولت و وزارت نفت وجود دارد و بن‌بستی برای ما نیست، تصریح کرد: امروز بالاترین خدمت در صنعت نفت و گاز، سرمایه‌گذاری در این صنعت است که باید از افت فشار و به دنبال آن افت تولید در میدان‌های نفت و گاز جلوگیری کرد. اگر سرمایه‌گذاری نشود، اگر امسال ۲۵۰ میلیون مترمکعب کسری گاز داشتیم، سال‌های آتی این شرایط نامناسب‌تر خواهد شد و چه بسا که مجبور به واردات گاز و فرآورده شویم.

وی تأکید کرد: سرمایه‌گذاری در صنعت نفت از نان شب هم واجب‌تر است چون از طرفی نیز پایین‌ترین ریسک سرمایه‌گذاری و بالاترین سودآوری در حوزه صنعت نفت و گاز کشور است.

ضرورت جمع‌آوری گازهای مشعل

وزیر نفت با تأکید بر ضرورت جمع‌آوری گازهای مشعل و تولید ارزش افزوده از آن گفت: باید از سوزاندن این سرمایه‌ها جلوگیری کرد و به آقای رئیسی قول می‌دهیم که در پایان این دولت گازهای مشعل غرب و شرق کارون و حوزه خارک جمع‌آوری شود که راهکار دارد و می‌شود.

وزیر نفت با بیان اینکه بارها عنوان کردم منتظر و معطل مذاکرات وین نمی‌مانیم و قول می‌دهم به محض روشن شدن چراغ سبز وین ظرف یک - دو ماه به بالاترین ظرفیت صادرات نفت برسیم، تصریح کرد: ما در کنار مذاکرات وین که در جریان است، فعالیت‌ها و سرمایه گذاری را به صورت جدی شروع کردیم و در ۶ ماه اخیر ۴.۵ میلیارد دلار قرارداد امضا کردیم.

اوجی در ادامه امضای قرارداد خط لوله تابش با بانک ملت، توسعه میدان‌های نفتی، حفظ و نگهداشت تولید، جمع‌آوری گازهای همراه مشعل را به‌عنوان بخشی از فعالیت صنعت نفت دولت رئیسی عنوان کرد و افزود: نگاه این دولت و وزارت نفت در بحث سرمایه‌گذاری به طور جد استفاده از هلدینگ‌های بزرگ و بانک‌های داخلی است.

وی با اینکه اگر صنعت نفت راه بیافتد کشور در بخش‌های مختلف از جمله درآمد و اشتغال راه خواهد افتاد و اقتصاد رونق خواهد گرفت، تصریح کرد: به جرأت می‌گویم درآمد حاصل از فروش محصولات پتروشیمی با درآمدهای نفتی برابری می‌کند. امید است تا پایان سال ۱۲ میلیارد دلار حاصل از صادرات فروش محصولات پتروشیمی به سامانه نیما عرضه می‌شود.

حمایت از بخش خصوصی

وزیر نفت همچنین سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی را مطلوب و اقتصادی بیان کرد و گفت: با برنامه‌ریزی که برای بخش بالادست و پایین دست با استفاده از ظرفیت داخلی و خارجی صورت گرفته شاهد رونق بیشتر در صنعت نفت خواهیم بود.

اوجی بر ضرورت سرمایه‌گذاری و توسعه در بخش‌های مختلف صنعت نفت تأکید کرد و افزود: اگر این اتفاق نیفتد ما در سال‌های آینده واردکننده گاز و فرآورده نفتی خواهیم شد.

وی با اشاره به اجرای قرارداد هشت پترو پالایشگاه و تغییر قانون حمایت از توسعه صنایع پایین‌دستی و موضوع تنفس خوراک اظهار کرد: وزارت نفت چتر حمایتی خود را برای بخش خصوصی بازکرده است و با توجه به ظرفیتی که این بخش دارد، آینده درخشانی خواهد شد.

وزیر نفت با بیان اینکه دارنده بزرگترین ذخایر نفت و گاز نباید چنین وضعیتی داشته باشد، افزود: با حمایت دولت و مجلس و همت کارکنان صنعت نفت و گاز تمام اتفاق‌های خوب رقم خواهد خورد.

اوجی با قدردانی از دست‌اندرکاران این طرح، مدیران ارشد نفت، نمایندگان مجلس این استان خطاب به استاندار خوزستان (صادق خلیلیان) گفت: وزارت نفت حمایت گسترده‌ای از فعالیت این استان انجام خواهد داد و مسئولیت اجتماعی خود را در استان به نحو احسن ایفا خواهد کرد.

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/62715

کلیدواژه

آئین بهره‌برداری از تأسیسات و مخازن ذخیره‌سازی

شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها