نفت / شناسه خبر: 41006 / تاریخ انتشار : 1400/5/4 12:23
|

صادرات نفت از طریق دریای عمان، باعث ترغیب خرید نفت از ایران می‌شود؟

نقطه مثبتی است که ایران بتواند از لحاظ ژئوپلیتیک از نقطه امنی مثل دریای عمان به صادرات نفت را انجام دهد تا اگر مشکلی در منطقه پرتنش خلیج‌فارس رخ داد...

نقتی ها /یمحمدعلی خطیبی، کارشناس حوزه بین‌الملل نفت؛ درباره افتتاح پایانه صادرات نفت ایران در دریای عمان، اظهار کرد: این ایده از زمان جنگ تحمیلی و در پی مخاطرات به وجود آمده در انتقال نفت ایران، وجود داشت تا بتوانیم نفت را از یک منطقه دیگر که تنش کمتری نسبت به خلیج‌فارس دارد، را صادر کنیم. ما شاهد درگیری‌های زیادی در چند دهه گذشته در منطقه خلیج‌فارس بوده‌ایم که این تنش‌ها نیاز ما به صادرات نفت از یک منطقه امن را بیشتر می‌کرد.
وی ادامه داد: نقطه مثبتی است که ایران بتواند از لحاظ ژئوپلیتیک از نقطه امنی مثل دریای عمان به صادرات نفت را انجام دهد تا اگر مشکلی در منطقه پرتنش خلیج‌فارس رخ داد، کشور بتواند از نقطه‌ای خارج از این منطقه نیز به صادرات نفت خود ادامه دهد که از لحاظ جغرافیای صادرات نفت برای ایران بسیار حائز اهمیت است.
نماینده اسبق ایران در اوپک گفت: یکی از مهم‌ترین اهداف همه صادرکنندگان نفت این است که صادرات این محصول را از منطقه‌ای امن انجام دهند که دریای عمان یکی از امن‌ترین نقاط برای رسیدن به این هدف است. از نظر جغرافیای صادرات محصولات نفتی برای کشور لازم بود تا این نقطه امن برای صادرات این محصول ژئوپلیتیک ایجاد شد تا تجربه هدف قرار گرفتن نفتکش‌های ما در جنگ تحمیلی تکرار نشود و امکان صادرات نفت از جایی به جز خلیج‌فارس برای کشور ایجاد شود.
خطیبی گفت: اکنون این پروژه پس از سال‌ها به بهره‌برداری رسیده و این شرایط را برای کشور ایجاد می‌کند که اگر به هر دلیلی امکان صادرات نفت از خلیج‌فارس وجود نداشت، می‌توانیم از دریای عمان نفت را صادرات کنیم و از این نظر قدم مثبتی برای صنعت نفت کشور برداشته شده است.
این کارشناس حوزه نفت با اشاره به کوتاه شدن مسیر صادرات به‌سوی کشورهای جنوب شرق آسیا و کاهش هزینه انتقال نفت به این بازارها، اشاره کرد: کشورهای خریدار همیشه به دنبال ایمنی و امنیت خرید نفت بوده‌اند و برای صادرات نفت به کشورهایی نظیر چین و هند و... امنیت انتقال نفت از دریای عمان بسیار بالاتر از امنیت انتقال این محصول از خلیج‌فارس است و از نظر مسافتی نیز چند روز این انتقال سریع‌تر انجام خواهد شد که این امر هزینه انتقال را کاهش داده و جذابیت واردات نفت از کشور ما را بیشتر می‌کند.
وی توضیح داد: با صادرات نفت از دریای عمان محل صادرات این محصول به بازارهای جهانی نزدیک‌تر شده و ارزش نفت برای خریداران به همان میزان افزایش خواهد یافت. چند روز زودتر این نفت به دست خریداران خواهد رسید تا بخواهد نفت از جزیره خارک به دستشان برسد که این امر پیمایش را کاسته و هزینه انتقال را کاهش خواهد داد و خریداران هم ترجیح خواهند داد تا از این منطقه نفت را تهیه کنند.
خطیبی گفت: صادرات نفت از دریای عمان تأثیر چندانی در رفع اثر تحریم‌ها ندارد، ولی در صورت برداشته شدن تحریم‌ها کمک شایانی به تسریع صادرات نفت کشور خواهد کرد و مشتریان را برای خرید ترغیب می‌کند./دانا

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/41006

کلیدواژه

ترغیب خرید نفت از ایران

صادرات نفت از طریق دریای عمان

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها