نفت / شناسه خبر: 40548 / تاریخ انتشار : 1400/2/13 14:10
|

ماجرای خط لوله نفتی‌‌ که ضررش بیشتر از سود آن شد/ "قمیشلو" را دریابید

باید دید سرانجام چه زمانی وقت آن خواهد رسید که هدف مسئولین در حل بحران خط لوله مارون چیزی فراتر از انتقال نفت خام از خوزستان به اصفهان باشد و نمایندگان مجلس کی پیگیر مطالبات مردم خواهند بود.

پایگاه خبری تحلیلی نفتی ها | اخبار نفت ، گاز ، پتروشیمی ، پالایش و پخش ، بنزین ، گازوئیل ، میادین نفتی /چند دهه است که خط لوله انتقال نفت مارون از خوزستان با گذشتن از چند استان علی الخصوص استان چهار محال و بختیاری به دلیل فرسودگی و مسیر غیر کارشناسانه، مشکلات جانی، مالی و زیست محیطی زیادی برای اهالی  این مناطق به وجود آورده است، مشکلاتی که تا امروز همچنان حل نشده باقی مانده است.
اما دردسرهای  ناپایان این خط لوله به همین جا هم ختم نشده و حالا در کنار نگرانی‌های جانی و زیست محیطی که تاکنون داشته طرح تغییر مسیرش زیستگاه طبیعی "قمیشلو"را که قدیمی‌ترین منطقه حفاظت شده جهان است را نیز به خطر انداخته است .
از سویی گفته می‌شود در این طرح به دلیل احتمال خطر انفجار در حریم شهری راهی جز گذراندن بخشی از خط لوله از پناهگاه قمیشلو ندارد زیرا با توجه به قدمت خط لوله اگر انفجار رخ دهد تلفات انسانی سنگینی ایجاد خواهد کرد از این رو طرح تغییر مسیر خط لوله انتقال نفت و گزارش ارزیابی آن ارائه شده است.
اما از سویی دیگر اما حافظان محیط زیست معتقدند عبور این خط انتقال نفت میتواند ضرر های جبران ناپذیری را بر محیط زیست و حیوانات حفاظت شده منطقه به بار بیاورد
حال سوالی که در این میان مطرح می‌شود این است اگر چه انتقال نفت خام توسط خط لوله نسبت به حمل جاده ای عقلانی‌تر به نظر میرسد، اما  چرا موضوعاتی چون قدمت، فرسودگی، شرایط جوی و منطقه ای، نقض حریم های ایمن خط لوله توسط مناطق مسکونی، تلاقی های متعدد با جاده و نقاط مشترک با رودخانه ها در طول مسیر و حتی  معضلاتی که ممکن بود در سال‌های آینده پیش بیایید هیچ گاه  در این طرح بررسی نشده است و حالا با وجود ایجاد مشکلات عدیده همچنان مسکوت باقی مانده و اقدام کارآمدی  از جانب مسئولین امر در این زمینه دیده نشده است.

 و در نهایت این که باید دید سرانجام چه زمانی وقت آن خواهد رسید که هدف مسئولین در حل بحران خط لوله مارون چیزی فراتر از  انتقال نفت خام از خوزستان به اصفهان باشد و نمایندگان مجلس کی پیگیر مطالبات مردم خواهند بود.

پست الکترونیکی نفتی‌ها به نشانی naftiha.ir@gmail.com برای دریافت نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادها و شکایات شما به عنوان پل ارتباطی این پایگاه خبری – تحلیلی با شما مخاطبان عزیز، در دسترس قرار دارد که شما مخاطبین عزیز نفتی ها می‌توانید از این طریق با ما در ارتباط باشید.
 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/40548

کلیدواژه

قمیشلو

اخبار مرتبط

نظرات شما

1 نظر
رضاقلی ضرغامی / 1400/2/14 - 08:05
دکتر وحید محمودی
rateup 0
 ratedown 0

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها