نفت / شناسه خبر: 40399 / تاریخ انتشار : 1400/1/17 14:23
|

معاون وزیرنفت در امور برنامه ریزی گل کاشت!/ دروغ سیزده یا خنداندن کارشناسان در روزهای سخت؟

این آمارها این نگرانی را ایجاد می‌کند که چرا فردی که در رده معاونت برنامه ریزی یک وزارتخانه استراتژیک کشور تکیه زده چنین از همه جا بی خبر است که تعداد چاه های نفت کشور را رقمی طنزآلود اعلام می‌کند...

نفتی ها /بنابر مصاحبه عجیب و متاثرکننده معاون وزیرنفت در امور برنامه ریزی در یک برنامه رادیویی در روز گذشته در حال حاضر ایران ۱۰۰ هزار چاه کم بازده و بی بازده در کشور دارد در حالیکه بنابر آمارهای موثق و حقیقی، هم اکنون جمع چاه‌های نفت و گاز، مشاهده‌ای،متروک ، تزریق گاز، پساپ و … کشور به این رقم حتی نزدیک هم نخواهد شد. اگرچه "نفتی‌ها" آمار دقیق چاه های نفت را در اختیار دارد اما به دلیل مسایل استراتژیک کشور و حفظ منافع ملی تنها می‌توان به این معاون وزیر نفت که چندسالیست از وزارت نیرو به این وزارتخانه کوچ کرده یادآور شد که جمع کل چاه های مورد نظر ایشان در خبر مذکور(متن اصلی خبر را اینجا بخوانید)، به۵ درصد رقم تاکیدی وی هم نمی‌رسد.
این آمارها این نگرانی را ایجاد می‌کند که فردی که در رده معاونت برنامه ریزی یک وزارتخانه استراتژیک کشور تکیه زده و بیش از همگان باید به تعداد و میزان چاه های نفت در راستای تدوین برنامه ای جامع واقف باشد چنین از همه جا بی خبر است که تعداد چاه های نفت کشور را رقمی طنزآلود اعلام می‌کند؛ گوئی یا دروغ سیزده را دیرتر اعلام کرده باشند یا در روزهای سخت شیوع گسترده کووید ۱۹ سعی بر خنداندن کارشناسان نفت داشته اند!
اگرچه شاید نگاه دیگری براین خبر حکم‌فرما بوده و آن نشان دادن عظمت نفت ایران در مقابل دشمنان است که این امر نیز کاملا مردود است. چرا که با توجه به میزان تولید نفت ایران هرچقدر تعداد چاه‌ها کمتر باشد نشانه بهتر بودن اوضاع مخازن کشور است و اساسا تعداد چاه ملاکی بر قدرت یک کشور نیست و ملاک میزان تولید از هر چاه است. ضمنا قطعا کارشناسان بین الملل و جوامع نفتی چون اوپک اگر از میزان دقیق چاه‌های ایران بی اطلاع باشند قطعا میزان حدودی چاه‌های نفت احداث شده در ایران را برآورد کرده اند. همانطور که متاسفانه خبرگزاری‌های بزرگ بین المللی چون رویترز همواره زودتر از ما آمار دقیق صادرات و تولید ایران را ارائه می‌کنند. بنابراین در چنین شرایطی دور زدن دشمنان ازطریق آمار کاملا غیرباور نیز رد می‌گردد. بنابراین قطعا آنان که در فضای بین المللی توجه ویژه ای به نفت ایران و وضعیت آن دارند آمار واقعی را اگر ندانند حدس و گمان میزان حدودی آن برایشان آسان خواهد بود. اما در این بین وقتی معاون وزیر نفت در امور برنامه ریزی ایران لب به سخن و ارائه آماری طنزآلود می‌گشاید باید تصور کنیم واکنش جهان به این اتفاق را!

پست الکترونیکی نفتی‌ها به نشانی naftiha.ir@gmail.com برای دریافت نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادها و شکایات شما به عنوان پل ارتباطی این پایگاه خبری – تحلیلی با شما مخاطبان عزیز، در دسترس قرار دارد که شما مخاطبین عزیز نفتی ها می‌توانید از این طریق با ما در ارتباط باشید.

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/40399

کلیدواژه

معاون وزیرنفت

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها