نفت / شناسه خبر: 5467 / تاریخ انتشار : 1398/2/10 08:00
|

مستاجرهای وزارت نفت با زنگنه چه می‌کنند؟

تکلیف ابلاغ شده سال گذشته از سوی مقام معظم رهبری به رئیس مجلس برای تجدید ساختار کشور در مهلتی چهار ماهه موضوعی است که نشان دهنده لزوم اقدام عاجل در این رابطه است.

نفتی ها /با توجه به مسوولیت مجلس در این رابطه به نظر می‌رسد بازنگری در ساختار مدیریتی و شیوه عملکرد وزارت نفت می‌تواند در اولویت این اقدام قرار داشته باشد. زیرا که به اذعان کارشناسان وزیر نفت دولت دوازدهم خواسته یا ناخواسته تلاش خود را بر چیدمان تیمی از شاگردان خود با استدلال جوانگرائی قرار داده است. نگاهی به انتصابات صورت گرفته در تمام شرکت‌های دولتی و خصوصی مجموعه وزارت نفت حکایت از روی کار آوردن تیمی جدید و کاهش  احساس تعلق سازمانی نسبت به مجموعه وزارت نفت دارد. تیمی که به اذعان برخی از کارشناسان، خود را به مثابه مستاجرهای ساکن در وزارت نفت دانسته و یقین دارند با رفتن زنگنه باید بار سفر را از نفت ببندند.

این سیاست گذاری وزیر نفت زمانی نگران کننده تر می‌شود که زنگنه با شدت گرفتن تحریم‌ها و در آخرین مصاحبه مطبوعاتی اش به شکست تیم خود در فروش نفت نیز اذعان کرده و صراحتا تاکید کرده است خارجی‌ها حتی جواب تلفن او را نمی‌دهند.

برهمین اساس بسیاری از کارشناسان معتقدند: اگر هدف از تجدید ساختار جدید در بخش های مختلف چابک سازی آن برای شرایط جدید کشور باشد بدون شک وزارت نفت باید در اولویت این تغییرات قرار داشته باشد. زیرا زنگنه امروز، توان مدیریت شرایط پیش رو را نداشته و جوانان بی تجربه منصوبش به دلیل داشتن سه ویژگی مشخص قادر به باز کردن بسیاری از گره های کور کارهای وزارت نفت نیستند.

بنابراظهارات این کارشناسان، ویژگی نخست بیگانگی با مجموعه نفت است. نه آنها خود را عضوی از خانواده وزارت نفت می‌دانند و نه خانواده کارشناسی و کارآمد نفت آنها را به عنوان عضوی از مجموعه نفت پذیرفته است. ویژگی دوم آنها این است که هیچ یک سلسله مراتب رشد در مراحل کارشناسی و مدیریتی وزارت نفت را طی نکرده اند لذا با الزامات مدیریتی بخش های مختلف کاملا بیگانه هستند. ویژگی سوم این است که می‌دانند با رفتن زنگنه کارشان تمام است و باید بساطی که چیده اند را جمع کرده و با وزارتخانه خداحافظی کنند.

بنابر همین استدلال کارشناسان تاکید دارند تجدید ساختار وزارت نفت و تغییر لایه مدیریتی ناکارآمدی که زنگنه ایجاد کرده می‌تواند الگوئی برای الزامی باشد که رهبر انقلاب بر عهده مجلس گذاشته است. بنابراین باید دید بالاخره براساس ضرورتی که رهبری برای مجلس نشینان تعیین فرموده اند قراراست چه ساختارهایی تغییر کند و آیا مادر نبردها دراین تغییرها جایی دارد؟

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/5467

کلیدواژه

زنگنه

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها