نفت / شناسه خبر: 5456 / تاریخ انتشار : 1398/2/9 15:22
|

در هلدینگ خلیج فارس طرح ها برای که کلنگ زنی می‌شوند؟

در حالیکه هلدینگ خلیج فارس بیش از ده طرح نیمه تمام در دست دارد و به اذعان کارشناسان برای توسعه آنان با کمبود جدی منابع مالی مواجه است این روزها خبر از کلنگ زنی جدیدی از سوی مسوولان این هلدینگ ...

نفتی ها /در حالیکه هلدینگ خلیج فارس بیش از ده طرح نیمه تمام در دست دارد و به اذعان کارشناسان برای توسعه آنان با کمبود جدی منابع مالی مواجه است این روزها خبر از کلنگ زنی جدیدی از سوی مسوولان این هلدینگ به گوش می‌رسد.

این درحالی است که در شرایط فعلی هلدینگ خلیج فارس برای تامین هزینه های مالی طرح هایی مانند هنگام ، آپادانا و یادآوران( NGL۳۲۰۰) که مدیریت آنها را راسا برعهده دارد و طرح های متعدد تحت مدیریت پترول از جمله صدف، گچساران، دهدشت، الفین ایلام، پلی پروپیلن ایلام، لردگان و ... که از ۳۰ درصد تا بیش از ۹۵ درصد پیشرفت دارند و همچنین به اذعان کارشناسان طرح های جدیدی مانند پتروشیمی تحت جمشید و همت این هلدینگ نیز دچار مشکل مالی بوده، تا جاییکه گفته می‌شود این کمبود منابع مالی بازپرداخت وام‌های دریافتی قبلی از جمله یوزانس دریافتی از ماروبنی ژاپن را هم به تاخیر انداخته، از طرف دیگر اجرای طرح اوره و آمونیاک هرمز را به بهانه عدم تامین خوراک برای چنین واحدهایی از سوی وزارت نفت بطور کامل متوقف کرده است.

حال در چنین شرایطی گفته می‌شود پنجشنبه این هفته قراراست کلنگ زنی طرح پتروشیمی سنقر در استان کرمانشاه در فاصله ۸۵ کیلومتری شهر کرمانشاه صورت بگیرد.

این درحالی است که بسیاری از کارشناسان معتقدند پس از کلنگ زنی دستوری پتروشیمی اندیمشک که هنوز هم چیزی حتی روی کاغذ نداشته و به اذعان کارشناسان احتمالا با برخی فشارها و سفارش ها در تلاش هستند پروژه مشابه آن در همدان را متوقف کرده به آنجا انتقال دهند خبر مراسم کلنگ زنی طرح پتروشیمی سنقر در استان کرمانشاه در فاصله ۸۵ کیلومتری شهر کرمانشاه می‌رسد اقدام نمایشی دیگری که باردیگر می‌تواند به اعتبار صنعت پتروشیمی در افکارعمومی لطمه ای جبران ناپذیر وارد سازد.

طرحی که بنا به برنامه ریزی هلدبنگ خلیج فارس قرار است در دوازدهم اردیبهشت ماه ۹۸ برای تولید زنجیره مواد پلیمری کلنگ زنی شده و پس از ۲۴ ماه از موثر شدن قرارداد پیمانکار مهندسی و خرید به بهره برداری برسد.

اگرچه بهره گیری از واژه "موثرشدن" در قرارداد پیمانکار همان واژه ای است که راه را برای تاخیرها و عدم نگاری پیمانکار از آن باز میگذارد و باید دید این پروژه با ایجاد دلخوشی در مردم این شهر برای رونق اقتصادی در آن قراراست تا چه زمانی به بهره برداری برسد. چراکه داریم پروژه هایی که هنوز پس از ۱۴ سال ایجاد دلخوشی و حتی خرید سهام آن توسط مردم بازهم به افتتاح نزدیک نشده و این روزها وزارت نفت  به دنبال راهکاری برای رفع مشکلات آن پروژه و در نهایت به سرانجام رساندن آن است.

برهمین اساس بسیاری از کارشناسان نسبت به کلنگ زنی‌های بی‌پشتوانه در صنعت پتروشیمی ابراز نگرانی می‌کنند و معتقدند اگر منابع مالی وجود دارد باید صرف توسعه طرح های زمین مانده شود و پس از توسعه آنان به فکر ایجاد طرح هایی دیگر بود. چراکه ایجاد انتظار در جامعه و دلسرد کردن آنان می‌تواند منجر به بی اعتمادی جامعه نسبت به سرمایه گذاری در صنعتی شود که این روزها بیش از هر چیز دیگری به اتحاد و همدلی مردم و البته سرمایه های خرد دارد.

اما دراین بین باید دید هدف هلدینگ خلیج فارس از برگزاری مراسم کلنگ زنی آن‌هم با این همه طرح نیمه تمام چیست؟

دراین بین قطعا "نفتی‌ها" این آمادگی را خواهد داشت که به دلایل مسوولان این شرکت گوش بسپارد و جهت تنویر افکار عمومی آن را منتشر نماید!

اختصاصی

 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/5456

کلیدواژه

هلدینگ خلیج فارس

پتروشیمی آپادانا خلیج فارس

یادآوران

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها