نفت / شناسه خبر: 39889 / تاریخ انتشار : 1399/10/15 07:24
|

بررسی آماری پرقدرت ترین منطقه پتروشیمی کشور/ عسلویه یا ماهشهر؟

به نظر می‌رسد به دلیل اجرای طرح‌های بیشتر در عسلویه به نسبت ماهشهر طی سال‌های آینده فاصله میان این دو منطقه اقتصادی از لحاظ قدرت پتروشیمی کشور بیشتر خواهد شد.

نفتی ها /بنابرآمارهای موجود، در میان شهرها و مناطق اقتصادی ایران، عسلویه پرقدرت ترین منطقه پتروشیمی کشور محسوب می‌شود. منطقه ای که بیش از ۳۸ هزار نفر نیروی مستقیم در طرح‌ها و مجتمع‌های پتروشیمی را در خود جای داده است. اگرچه ماهشهر نیز طی سالیان گذشته سعی بر رقابت با این منطقه اقتصاد انرژی را داشته اما به نظر می‌رسد به دلیل اجرای طرح‌های بیشتر در عسلویه به نسبت ماهشهر طی سال‌های آینده فاصله میان این دو منطقه اقتصادی از لحاظ قدرت پتروشیمی کشور بیشتر خواهد شد.
بنابرآمارهای موجود، عسلویه با داشتن ۱۳ واحد بالادستی با ظرفیت تولید ۲۰میلیون و ۶۰۰ هزار تن در سال، ۱۴ واحد میان دستی با ظرفیت ۷میلیون و ۶۰۰ هزار تن در سال و ۳ واحد پایین دستی با ظرفیت ۴/۰ میلیون تن در سال به عنوان پرقدرت ترین منطقه پتروشیمی کشور محسوب می‌گردد. هر چند دراین بین ماهشهر با داشتن ۲۸ واحد بالادستی از نظر تعداد واحدها بیش از دو برابر عسلویه مجتمع در خود جای داده است اما ظرفیت تولید این مجموعه‌ها حدود ۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تن در سال تخمین زده شده  که این رقم به نسبت ظرفیت تولید واحدهای بالادستی عسلویه بسیار اندک است.
ازسویی دیگر در ماهشهر ۶۰ واحد میان دستی در حال فعالیتند که این تعداد نزدیک به ۱۱ میلیون تن در سال تولید دارند. در بخش میاد دستی قدرت ماهشهر به نسبت عسلویه بیشتر است. ضمن آنکه در بخش پایین دستی نیز ماهشهر ۵ واحد را به نام خود به ثبت رسانده اما میزان تولید این واحدها ۰.۲ میلیون تن در سال اعلام گردیده که این رقم بازهم به نسبت تولید عسلویه علی رغم بالابودن تعداد واحدها اما کمتر است.
در سایر مناطق کشور نیز ۱۹ واحد پتروشیمی مشغول به فعالیتند که ظرفیت تولید این واحدها ۶.۶ میلیون تن در سال اعلام شده است. ۳۴ واحد میان دستی با ظرفیت تولید ۶.۴ میلیون تن در سال و ۱۶ واحد پایین دستی با ظرفیت تولید ۰.۶ میلیون تن در سال از جمله دیگر واحدهای فعال در دیگر مناطق کشور محسوب می‌گردند.

پست الکترونیکی نفتی‌ها به نشانی naftiha.ir@gmail.com برای دریافت نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادها و شکایات شما به عنوان پل ارتباطی این پایگاه خبری – تحلیلی با شما مخاطبان عزیز، در دسترس قرار دارد که شما مخاطبین عزیز نفتی ها می‌توانید از این طریق با ما در ارتباط باشید.

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/39889

کلیدواژه

ماهشهر

منطقه ویژه ماهشهر و عسلویه

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها